اکونومی نیوز / اجتماعی

پر کردن دندان با آمالگام برای کدام افراد خطرناک است؟

کد خبر 45442 1399-07-11 17:03
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تازگی در مورد خطرات پر کردن دندان‌ها با ماده موسوم به آمالگام در برخی گروه‌ها هشدار داده است.
پر کردن دندان با آمالگام برای کدام افراد خطرناک است؟


سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام کرد: این گروه ها عبارتند از زنان باردار و جنین در حال رشد آنها، زنانی که قصد باردار شدن دارند، کودکان به ویژه افراد کمتر از ۶ سال، افرادی که بیماری عصبی مانند مالتیپل اسکلروزیس (ام اس)، آلزایمر یا پارکینسون دارند، افرادی که اختلال عملکرد کلیه دارند و نیز افرادی که حساسیت (آلرژی) شناخته شده نسبت به جیوه یا سایر اجزای آمالگام دندان دارند.
آمالگام مخلوطی از جیوه و یک آلیاژ پودری متشکل از نقره، قلع و مس است. آمالگام با گذشت زمان مقادیر کمی بخار جیوه آزاد می کند. در حالی که سطح پایین بخار جیوه استنشاق شده برای اکثر افراد مضر نیست، افراد در معرض خطر ممکن است دچار پیامدهای مضر شوند. میزان آزاد شدن بخار جیوه می تواند به زمان پر شدن دندان یا عادات فرد، مانند دندان قروچه بستگی داشته باشد.
FDA به دندانپزشکانِ توصیه می کند که برای افراد در معرض خطر از گزینه های غیرجیوه ای مانند رزین های کامپوزیت و سیمان های گلاس آیونومر استفاده کنند.
به گزارش دویچه وله، مانند بیشتر مواد مضر، میزان آسیب ناشی از جیوه در بدن به مقدار آن مربوط می شود. مقادیر بسیار پایین جیوه هیچ عارضه ای ایجاد نمی کند. در مقادیر بالاتر جیوه می تواند باعث ایجاد علائمی در بدن انسان از جمله مسمومیت، اضطراب، تحریک پذیری، کاهش حافظه، سردرد و خستگی شود و در حالت خطرناک تر بخار جیوه می تواند روی کلیه ها و مغز نیز اثر مخرب داشته باشد.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » آمریکا |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


لزوم پرهیز از صحبت کردن در اماکن عمومی برای مقابله با کرونا
نتایج تحقیقات نشان می‌دهند صحبت کردن به ویژه در فضای بسته احتمال انتقال ویروس کرونا را افزایش می‌دهد.

ضربه ۱۲ هزار میلیاردی به بنیان های اقتصادی قاچاقچیان
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در سال جاری به بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان ضربه وارد شده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید