اکونومی نیوز / بازار و تجارت

چرا سکه در عرض یک هفته ۱.۵ میلیون تومان گران شد؟

کد خبر 45435 1399-07-11 16:33
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در تحلیل یک هفته اخیر بازار سکه و طلای داخلی، ضمن تاکید براینکه افزایش قیمت سکه و طلا بیشتر تحت تاثیر افزایش نرخ ارز در داخل بوده است تا افزایش ۳۶ دلاری قیمت اونس جهانی در طول هفته، حباب هر قطعه سکه تمام بهار آزادی را ۸۰۰ هزار تومان اعلام کرد.
چرا سکه در عرض یک هفته ۱.۵ میلیون تومان گران شد؟


مسعود یزدانی در گفت وگویی با بیان اینکه در یک هفته اخیر میزان رشد قیمت سکه و طلا در بازار داخلی، بیش از میزان تاثیر افزایش ۳۶ دلاری اونس جهانی بوده است، اظهار کرد: با توجه به قیمت اونس جهانی که در ابتدای هفته ۱۸۶۲ دلار و ۲ سنت بوده و در آخرین معاملات هفته اخیر به ۱۸۹۸ دلار و ۱ سنت رسیده است، علت رشد ۱.۵ میلیون تومانی قیمت سکه بیشتر ناشی افزایش نرخ ارز بوده است. 
نایب رییس اتحادیه و طلا جواهر تهران ضمن تاکید براینکه در اصل چنانچه تنها قیمت اونس جهانی را مدنظر قرار دهیم، با این میزان رشد قیمت سکه و طلا مواجه نمی شدیم، افزود: این رشد قیمت سکه و طلا به افزایش لحظه ای نرخ ارز در کشور باز می گردد؛ بنابراین منتظر و امیدوار به روزی هستیم که بانک مرکزی نرخ ارز را مهار کرده و ارز را به قیمت واقعی عرضه کند؛ در این صورت قطع به یقین قیمت سکه و طلا نیز در بازار کنترل خواهد شد.
وی در رابطه با وضعیت فعلی عرضه و تقاضا در بازار، با اشاره به اینکه اتحادیه تقاضای بازار را میزان تقاضا برای مصنوعات (طلاهای آماده) تلقی می کند، تصریح کرد: در حال حاضر تقاضایی برای مصنوعات وجود ندارد، مگر معدود تقاضاهای انگشت شماری که فرد خرید ضروری مناسبتی داشته باشد. در حال حاضر تحقیقا تقاضا برای مصنوعات طلا صفر است؛ بنابراین در تجارت روز، هیچ تقاضایی در بازار و فروش توسط واحدهای ما وجود ندارد و اوضاع خوب که نیست، بلکه تنزل هم نسبت به گذشته بیشتر شده است.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: این در حالی است تمام آشفتگی و بهم ریختگی بازار و افزایش تقاضا، در بخش سفته بازی هاست که افراد به جهت سرمایه گذاری و حفظ ارزش ریال خود اقدام به خریدهای غیرواقعی و تقاضای کاذب کرده و با خرید سکه به تعداد بالا حتی تا ۲۰۰ سکه، بازار را آشفته می کنند. البته که در حقیقت این موضوع به دست خود بانک مرکزی است؛ سکه را ضرب کرده و می فروشند و اتحادیه نیز هیچ دخالتی در آن ندارد.
نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران در رابطه با آخرین قیمت های معاملاتی در بازار سکه و طلا گفت: در حالی که در ابتدای هفته قیمت هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید ۱۳ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان بوده، در آخر هفته قیمت آن با افزایش یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومانی به ۱۴ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید. سکه تمام طرح قدیم نیز از ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان با افزایش یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی به ۱۴ میلیون تومان قیمت دارد. در حال حاضر حباب سکه نیز برای هر قطعه سکه ۸۰۰ هزار تومان است.
وی افزود: در پایان هفته هر قطعه نیم سکه هشت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ربع سکه پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت که هر دو نسبت به ابتدای هفته با یک میلیون تومان افزایش قیمت مواجه شدند. سکه های یک گرمی نیز با ۳۸۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته که دو میلیون و ۱۵۰ هزار تومان قیمت داشته به دو میلیون و ۵۳۰ هزار تومان در آخرین معاملات هفته اخیر رسیده است.  
یزدانی افزود: همچنین هر مثقال طلا با افزایش ۳۸۵ هزار تومانی از پنج میلیون و ۴۴۱ هزار تومان در ابتدای هفته به پنج میلیون و ۸۲۶ هزار تومان و همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار  با افزایش حدود ۸۹ هزار تومانی (۸۸ هزار و ۹۰۰ تومان) به یک میلیون و ۳۴۴ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده است. در ابتدای هفته ای که گذشت هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۵۶ هزار تومان قیمت داشت. همانطور که اشاره شد آخرین نرخ ثبت شده برای اونس جهانی نیز با افزایش ۳۶ دلاری نسبت به ابتدای هفته ۱۸۹۸ دلار و ۱ سنت است.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » دلار | ارز | طلا | بازار | بانک | بانک مرکزی | حباب | تهران | ریال |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت


عرضه مرغ۳۲هزار تومانی،گرانفروشی است دستگاه‌های نظارتی برخوردکنند
نایب رئیس کانون سراسری مرغداران گوشتی با بیان اینکه عرضه مرغ به قیمت ۳۲ هزار تومان گرانفروشی است، گفت:دستگاه های نظارتی با گرانفروشان قاطعانه برخورد کنند.

توزیع میوه شب عید از ۲۲ اسفند مشکلی در تامین مرغ نداریم ۴۵۰ هزار تن روغن خام موجود است
دبیر ستاد تنظیم بازار از توزیع میوه شب عید از ۲۲ اسفند خبر و گفت که پیشنهاد استانداری سیستان و بلوچستان مبنی بر تهاتر و صادرات و واردات کالا در مرز در ستاد تنظیم بازار به تصویب رسید.

قیمت سکه، طلا و ارز ۹۹.۱۲.۱۱ کاهش نرخ ارز ، افزایش قیمت سکه
بازرگانی در صرافی‌های رسمی  هر دلار آمریکا به قیمت ۲۴ هزار و  ۷۴۹.۷ تومان و هر یورو  نیز به نرخ ۲۹ هزار و ۸۹۶ تومان ارزش‌گذاری شده که نسبت به روز گذشته در همین ساعت، نرخ ها روند کاهشی طی کرده است. 

رانت سیمانی  18 هزار میلیاردی! دستپخت قیمت گذاری دستوری، این بار در سیمان
درحالی که هرکیسه سیمان تا حدود دو ماه پیش زیر 25 هزار تومان از طرف مراکز عمده توزیع آن به فروش می رفت اما خبرها حاکی است که هم اکنون هرکیسه سیمان حدود 40 هزار تومان فروخته می شود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید