اکونومی نیوز / اجتماعی

سرقت در چه شرایطی قابل گذشت است؟

کد خبر 45392 1399-07-11 12:32
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
قضات در استعلامی سؤالاتی پیرامون ماده ۱۰۴ اصلاحی قانون مجازات اسلامی سرقت موضوع مواد ۶۵۶،۶۵۷ ،۶۶۱ و ۶۶۵ در رابطه با تاثیر سابقه کیفری بر گذشت از جرم مطرح کردند.
سرقت در چه شرایطی قابل گذشت است؟


در یکی از جدیدترین استعلامات قضات که به معاونت حقوقی قوه قضائیه ارسال شده آمده است که طبق ماده ۱۰۴ اصلاحی قانون مجازات اسلامی سرقت موضوع مواد ۶۵۶ ،۶۵۷، ۶۶۱ و ۶۶۵ به شرطی که ارزش مال مسروقه بیش از دویست میلیون ریال نباشد و سارق فاقد سابقه مؤثر کیفری باشد، قابل گذشت است حال چنانچه شخصی قبلاً به تحمل پنج سال حبس محکوم و تمام این حبس تعلیق شده باشد و در دوره تعلیق مرتکب جرم سرقت موضوع مواد فوق شود، آیا این شخص با توجه به تعلیق سابق دارای سابقه کیفری مؤثر محسوب می شود؟
نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه
در فرض استعلام که فرد به لحاظ ارتکاب جرم دارای محکومیت تعلیقی پنج سال حبس است و در مدت تعلیق، مرتکب یکی از سرقت های موضوع ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی اصلاحی ۱۳۹۹ شده است، با توجه به این که به محض ارتکاب جرم جدید، تعلیق محکومیت لغو و مجازات لازم الاجرا می شود، در صورت دارا بودن شرایط لازم برای شمول آثار محکومیت کیفری بر محکومیت اول، جرم ارتکابی جدید مشمول ماده ۱۰۴ قانون یادشده نبوده و قابل گذشت محسوب نمی شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » حقوق | ریال |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تربیت ناخداهای جوان در بندر کنگ/ لزوم مشوق‌هایی برای احیای میراث جهانی
توافق با وزارت آموزش و پرورش برای راه اندازی هنرستان علوم و فنون دریانوردی در بندر کنگ با هدف تربیت ناخداهای جوان اقدام پاسدارانه دانش لنج سازی در ایران بوده است.

سابقه جانبازی و ایثارگری رزمندگان عملیات مرصاد پذیرفته می‌شود/ ملاک تایید سابقه، حضور در عملیات است
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: از این پس خانواده‌های شهدا، عزیزان جانباز و رزمندگان عملیات مرصاد، در صورت تشکیل و تکمیل پرونده، تحت پوشش بنیاد شهید هستند.

آنچه که از لکه‌های سمج پوستی یا بیماری رزاسه نمی‌دانید
معمولاً متخصصان، رزاسه یا «لکه‌های قرمز روی پوست همراه با خارش» را یک مشکل پوستی مزمن در نظر می‌گیرند که اگر درمان نشود به مرور زمان شدت می‌یابد.

برخورد جدی با متخلفان قاچاق و فروش حیات وحش در آستانه نوروز
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن توصیه به خودداری از خرید این گونه‌های ممنوعه و ارزشمند خاطرنشان کرد: با متخلفان قاچاق و فروش حیات وحش در استان تهران برخورد جدی می‌شود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید