اکونومی نیوز / اجتماعی

خارش همیشگی پوست و اختلال روانی

کد خبر 45356 1399-07-11 09:51
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
خارش همیشگی پوست و اختلال روانی سلامتایرنا نوشت: روان درمانگر تحلیلی گفت: بروز بیماری پوستی و یا خارش شدید می‌تواند نشانی از مشکلات روحی و یا ابتلا به یکی از اختلالات روانی باشد.
خارش همیشگی پوست و اختلال روانی

احترام دربندی روز جمعه افزود: خارش پوست به عنوان یک بیماری روان تنی با بروز مشکلات روانی چون اضطراب، افسردگی و در حالت بدبینانه افکار خودکشی در فرد مبتلا ارتباط دارد و طی تحقیقات به عمل آمده از این طریق می توان به وجود ارتباطات میان اختلالات خلقی و کیفیت پایین زندگی فرد بیمار پی برد. وی گفت: از جمله شایع‌ترین بیماری‌های پوستی می‌توان به خارش پوست اشاره کرد که به عنوان یک احساس ناخوشایند شناخته می‌شود و فرد را ناخواسته وادار به عکس‌العمل در برابر موضع و خارش پوست می‌کند. این روان درمانگر با بیان اینکه خارش می‌تواند خفیف و یا گاهی شدید باشد به حدی که آرامش فرد مبتلا را مختل کرده و حتی در خواب هم به سراغ آن بیاید، ‌تصریح کرد: طبق بررسی‌های انجام شده بیماران پوستی مبتلا به خارش در مقایسه با بیمارانی که خارش ندارند، تجارب ناخوشایندی را از جمله زخم‌های سطحی و عمقی به همراه خونریزی،  در زندگی پشت‌سر گذاشته‌اند. دربندی اظهار داشت: آثار عوارض خارش پوست را می‌توان در بین افراد دارای مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی، بیماری‌های سرطانی،  حساسیت‌های پوستی، کم خونی، بیماری‌های درونی از جمله دیابت به خوبی مشاهده کرد و از طرفی برخی مواقع خارش‌ها نشانگر حساسیت پوست به محیط یا مواد شوینده است. دربندی تصریح کرد: رنج چند بُعدی بیماران مبتلا به خارش پوست بار روانی این عارضه را تایید می‌کند و در صورتی که این بیماری از طریق مصرف مواد حساسیت‌زا باشد با مراجعه به پزشک و تجویز داروهای مسکن، ‌می‌توان از شدت و همچنین آثار خارش پوست تا حدود بسیاری جلوگیری و یا آن را کاهش داد.
بازنشر از خبرآنلایـن

کلمات کلیدی » مسکن |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


صدور مجوز تست انسانی واکسن شهید فخری‌زاده چند واکسن ایرانی کرونا به مرحله آزمایش انسانی رسیده‌اند؟
از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی قدم در راه ساخت واکسن کرونا گذاشته‌اند و چند واکسن ایرانی کرونا موفق به اخذ مجوز تست انسانی شده‌اند و مجوز تست انسانی واکسن شهید فخری‌زاده هم صادر شده است.

حال تالاب انزلی خوب نیست
درپی انتشار تصاویر و فیلم‌هایی از کاهش شدید عمق تالاب انزلی طی هفته‌ گذشته، یک کارشناس گفت: کاهش عمق تالاب انزلی موضوع جدیدی نیست و بیش از یک دهه است که اتفاق افتاده است.

گسترش بازی‌های محلی و بومی عشایر در مدارس/ جای خالی بازی‌های محلی در «شاد»
مدیر کل دفتر توسعه عدالت آموزشی و عشایر آموزش کشور گفت: بازی به عنوان یک ابزار یادگیری است و وزارت ورزش و جوانان برای سلامت جسمی دانش آموزان باید در کنار آموزش و پرورش فعالیت کند.

کلیشه های جنسیت زده و زنانی که ضعیفه خطاب می شوند
"خاله زنک"، "ضعیفه"، "قول مردانه"، "این زن برای خودش یک پا مرد است" و... از جمله کلیشه‌هایی است که زنان از هنگام تولد آن‌ها را شنیده‌اند؛ کلیشه‌هایی که مستقیما و بعضا غیر مستقیم تحقیر نفس زنان و زنانگی را نشانه می‌گیرد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید