اکونومی نیوز / راه و مسکن

چرا مسکن در بحران کرونا گران شد

کد خبر 45349 1399-07-11 09:05
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
یک کارشناس مسکن با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۰ اوضاع کج‌دار و مریز بازار مسکن ادامه خواهد یافت گفت: در دوران کرونا بازار مسکن طبیعتاً باید وارد رکود می شد اما تحولات این حوزه از نوسانات اقتصاد کلان نشأت می گیرد.
چرا مسکن در بحران کرونا گران شد


بیت الله ستاریان اظهار کرد: علت نوسانات بازار مسکن در دوران کرونا را نباید در درون این بخش جست وجو کرد؛ چراکه با آغاز شیوع کرونا در ایران طبیعتاً باید بخش مسکن وارد رکود می شد اما اینکه شاهد رشد حدود ۵۰ درصدی قیمت مسکن در شهر تهران بوده ایم از تاثیرات اقتصاد کلان و بازارهای موازی بر بخش مسکن نشأت می گیرد.
وی افزود: هم اکنون در دوره ای از اقتصاد هستیم که تجارت بین المللی به حالت تعطیل درآمده و حتی در مقاطعی از صادرات کامیون ی جلوگیری شد. در این شرایط تاجر باید سرمایه خود را به کدام بخش ببرد تا سود کند یا حداقل از تورم مصون بماند؟ زمانی که تولید به مشکل برخورده، جایی به جز بازارهای ارز، طلا، بورس یا مسکن باقی نمی ماند و همین مسئله باعث افزایش قیمتها می شود.  البته این وضعیت منحصر به ایران نیست و در همه جای دنیا وجود دارد.
این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در اروپای کرونازده هیچ ساختاری برای سرمایه گذاری وجود ندارد گفت: بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور در ماه های اخیر سرمایه های خود را به خرید ملک در ایران اختصاص داده اند.
ستاریان با بیان این پیش بینی که اقتصاد اروپا بعد از پایان کرونا هم روبه راه نخواهد شد تاکید کرد:  در آن مرحله که آغاز آن از سال ۱۴۰۰ خواهد بود سرمایه های بیشتری از غرب به سمت کشورهای شرقی مثل چین، هند و ایران می آید. این می تواند به رشد بازار مسکن منجر شود و البته همزمان تولید ناخالص داخلی را افزایش دهد؛ بنابراین رشد قیمت مسکن با افزایش درآمدها همراه خواهد بود و جای نگرانی نیست.
وی اظهار کرد: معتقدم در نیمه دوم سال جاری رشد حدود ۵ درصدی قیمت مسکن که با توجه به اوضاع کنونی نوعی رکود نسبی محسوب می شود ادامه می یابد  و تا پایان همه گیری ویروس کرونا همین وضعیت کج دار و مریض وجود خواهد داشت.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۴ میلیون تومان
تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در شهریورماه سال ۱۳۹۹ به ۸.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۸ درصد کاهش و ۲۰۳.۷ درصد افزایش نشان می دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۲۴.۲ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵.۱ و ۹۱.۷ درصد افزایش نشان می دهد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | بورس | ایران | طلا | بازار | بانک | بانک مرکزی | مسکن | صادرات |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید