اکونومی نیوز / بازار و تجارت

فرصت کوتاه خدمت برای وزیر صنعت

کد خبر 45342 1399-07-11 08:21
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فرصت کوتاه خدمت برای وزیر صنعت بازرگانیآقای رزم حسینی در شرایط بسیار دشوار و خطیری سکانداری وزارت صمت را پذیرفتند. نظام تولید و تجارت در ایران سخت ترین روزهای چند دهه اخیرش را می گذارند و با توجه به زمان باقی مانده از دوره قانونی دولت، صدرنشین تازه وزارت صمت فرصت بسیار کوتاهی را برای به یادگار گذاشتن اثری ارزشمند خدمت و ارزش آفرینی در این جایگاه، در اختیار دارد.
فرصت کوتاه خدمت برای وزیر صنعت

بر این اساس، شاید بهتر باشد جناب آقای رزم حسینی از میان تمام مسائل و مشکلاتی که این روزها به جان نظام تولید و تجارت کشور افتاده، به یکی از اصلی ترین مشکلات و در عین حال نزدیک ترین ها به حوزه مسئولیت شان متمرکز شوند تا انشاالله در این فرصت کوتاه، بتوانند اقدامات موثری را انجام دهند. آن مشکل بزرگ و اصلی چیزی نیست جز عملکرد وزارت صمت! وزارت صمت بعنوان میراث دار وزارتخانه های صنایع و بازرگانی، رویکردهای جهت پگیری های اشتباه و خطرناک دهه شصت در اقتصاد ایران، مانند محور پنداشتن دولت در مدیریت اکوسیستم تولید و تجارت، برتر پنداشتن تشخیص و شناخت کارشناسان دولتی نسبت به مدیران و کارآفرینان بخش خصوصی، نگرش معیشتی به اقتصاد را در ژنتیک و نظام فکری خود حفظ کرده و به این ترتیب خود تبدیل به یکی از مهم ترین مشکلات پیش روی فعالان اقتصادی شده است. در حال حاضر اولویت اصلی نظام تولید و تجارت کشور، برای همگام شدن با تحولات بزرگ (و عموما ناخوشایندی) که در سال های اخیر و با تحریم های ظالمانه ایالات متحده به به اقتصاد ایران تحمیل شده است؛ انعطاف پذیری و هوشمندی بیشتر است و در این مسیر بهترین کاری که دولتمردان می توانند انجام دهند این است که تقریبا هیچ کاری نکنند. آزادسازی و مقررات زدایی رمز نجات اکوسیستم تولید و تجارت کشور است و گمان می کنم اولین و مهم تری خواسته فعالان اقتصادی بخصوص در بخش خصوصی واقعی از وزیر جدید این باشد که ماشین تولید مقررات این وزارتخانه را متوقف کنند و وزارت متبوع خود را مداخلات غیرمسئولانه و کارشناسی نشده در اکوسیستم اقتصادی کشور جدا برحذر دارند. موضوع دوم نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری معیوب و متورم این وزارتخانه است که با اتکا به بضاعت نه چندان قابل قبول علمی بدنه کارشناسی خود، نسبت به دانش و تجربه انباشته بخش خصوصی بسته، در تصمیم گیری ها از منطق تحلیل اقتصادی و سیاستگذاری مدرن بیگانه و در بسیاری از موارد حتی با سایر ارکان و اجزای نظام سیاست گذاری و حکمرانی اقتصادی کشور ناهماهنگ است. اصلاح این نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری، گشایش درهای وزارتخانه بر روی دانش و تجربه فعالان بخش خصوصی، شفاف سازی رویه های تصمیم سازی بر اساس منطق اقتصاد و سیاستگذاری و در نهایت ترویج رویه های تصمیم گیری مشارکتی و اجماع گرا، با حضور و نقش آفرینی تمام ذینفعان واقعی هر تصمیم، یکی از پر اولویت ترین اقداماتی است که وزارت صمت می تواند در سال جهش تولید برای کمک به عبور اقتصاد ایران از این روزهای دشوار و بحرانی انجام دهد. ۲۲۳۲۲۵
بازنشر از خبرآنلایـن

کلمات کلیدی » وزارت صنعت ، معدن و تجارت | صمت | ایران | جهش تولید | دولت | وزیر | وزارت | اقتصاد | بحران |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت


تداوم جنگ معیشت و کرونا در بازار تهران
آمار ابتلا به کرونا رو به افزایش است و باعث افزایش نگرانی‌ها برای شروع پیک چهارم همه‌گیری شده است. حالا نوروز هم دارد فرا می‌رسد و مرسوم است که مردم ایران در روزهای پایانی سال به بازار ها سرازیر می‌شوند.

ذخایر روغن در کشور کافی است مردم نگران تأمین روغن نباشند
معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرد: اکنون وضعیت روغن در کشور خوب و ذخیره به صورت قابل قبول است.

نرخ مصوب موز اعلام شد
رئیس اتاق اصناف ایران اعلام کرد که واردکنندگان متقاضی در ازای صادرات سیب، باید موزهای وارداتی را در شبکه‌های رسمی توزیع صنفی و با رعایت قیمت مصوب هر کیلو ۲۵ هزار تومان به مصرف کننده ارائه دهند.

ارزان‌ترین جاروبرقی بازار چند؟
بازرگانی در میان محصولات محبوب بازار ، جارو برقی پارس خزر VC-2000W را باید ارزان‌ترین محصول دانست زیرا با حداقل  قیمت یک میلیون و 700 هزار تومان قابل خریداری است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید