اکونومی نیوز / سیاسی

روحانی با نام‌های مستعار در انتخابات ۱۴۰۰ پشت نقاب مردان کابینه اعتدال، کدام رئیس‌جمهور نهفته است؟

کد خبر 45341 1399-07-11 07:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
حسن روحانی طبق قانون نمی‌تواند سال آینده نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری شود. اما به‌نظر می‌رسد که او به‌جای خود صفی طولانی از چهره‌ها را روانه کارزار انتخابات خواهد کرد تا نوعی رقابت نیابتی را پیش ببرند.
روحانی با نام‌های مستعار در انتخابات ۱۴۰۰  پشت نقاب مردان کابینه اعتدال، کدام رئیس‌جمهور نهفته است؟


، با نزدیک شدن به موسم انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم، هر روز چهره های تازه ای برای انتخابات مطرح می شود.
در این میان، جمعی از اعضای کابینه اعتدال هم خود را آماده ورود به عرصه انتخابات می کنند. چهره هایی که تفاوت چندانی با حسن روحانی ندارند و همگی از دولت او برخاسته اند.
اسحاق جهانگیری که در انتخابات ۹۶ نیز نامزد در سایه روحانی بود، بازهم نامش برای انتخابات ۱۴۰۰ مطرح شده و به جز او از سورنا ستاری معاون علمی رئیس جمهور هم به عنوان کاندیدا نام برده می شود. کسی که جز دولت روحانی، سابقه برجسته دیگری در کارنامه ندارد.
از میان معاونان رئیس جمهور نام محمدباقر نوبخت هم مطرح است و اگر نامزدی زنان در انتخابات را هم محتمل بدانیم، از میان معاونان فعلی و پیشین روحانی، نام هایی چون معصومه ابتکار، لعیا جنیدی و شهیندخت مولاوردی هم قابلیت طرح دارد.
از میان وزرای دولت هم چه آنها که پیش از این عضو کابینه بودند و چه وزرای فعلی، نام برخی برای کاندیداتوری مطرح است. آشناترین آنها محمدجواد ظریف است که شاید اگر برجام زنده شود، شانسی برای محبوبیت دوباره داشته باشد.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر جوان کابینه هم اگر به مانع مصوبه احتمالی مجلس انقلابی برای تعیین محدودیت سنی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برخورد نکند، می تواند یک نامزد مورد اعتماد روحانی باشد.
به جز اینها، قاضی زاده هاشمی یا طیب نیا که در کابینه روحانی به ترتیب وزیر بهداشت و اقتصاد بوده اند هم می توانند شانس خود را برای ورود به عرصه انتخابات بیازمایند.
بیرون کابینه هم چهره هایی هستند که در واقعیت تفاوت چندانی با روحانی نداشته و شاید نامزدهای نیابتی رییس جمهور باشند. مشهورترین آنها علی لاریجانی است که به عنوان رییس مجلس مدافع تمام قد روحانی بود
عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی هم اگر بتواند قیمت دلار را کنترل کند، شاید گزینه ای برای انتخابات باشد اما اگر رشد قیمت ارز مانند امروز ادامه داشته باشد، بعید است بخواهد شانس خود در رقابتهای ۱۴۰۰ را به آزمون بگذارد.
اما بیرون کابینه هم چهره هایی هستند که در واقعیت تفاوت چندانی با روحانی نداشته و شاید نامزدهای نیابتی رییس جمهور باشند. مشهورترین آنها علی لاریجانی است که به عنوان رییس مجلس مدافع تمام قد روحانی بود.
محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس دهم یا محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران هم دیگر چهره هایی هستند که مواضع آنها کاملا منطبق با مواضع روحانی است.
فهرست کامل نامزدهای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰
به این ترتیب، در انتخابات ۱۴۰۰ با وفور نامزدهایی روبرو خواهیم شد که هرچند اسم شان روحانی نیست ولی رسمشان مانند حسن روحانی بوده و می توانند سیاستهای دولت او را تداوم بخشند.
اینکه مردم بار دیگر به چهره ای شبیه حسن روحانی اعتماد می کنند یا نه، سال بعد مشخص می شود اما فعلا بنظر می رسد روحانی لشکری از چهره های نزدیک به خود را برای فتح پاستور بسیج کرده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » حسن روحانی | اسحاق جهانگیری | محمد جواد آذری جهرمی | وزیر ارتباطات | عبدالناصر همتی | بانک مرکزی | رئیس بانک مرکزی | دلار | ارز |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


جزئیاتی جدید از خنثی‌سازی هواپیماربایی پرواز اهواز-مشهد
خلبان ضمن اعلام وضعیت فوق العاده درخواست فرود در اصفهان داشت که بدون مشکل فرود آمد و سپس هواپیما به منطقه امن هدایت و مسافران پیاده شدند.

پاپ در دیدار با رئیس جمهور عراق: خشونت و افراط‌گرایی باید پایان یابد برهم صالح: ما در حال بهبود زخم‌های خود هستیم، و شما آن‌ها را با این دیدار می‌پوشانید
رئیس‌جمهور عراق در دیدار با «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان خواستار خاتمه‌یافتن خشونت و افراط‌گرایی شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید