اکونومی نیوز / سیاسی

حوزه قفقاز در حال تبدیل به سوریه‌ دیگر است در قره‌باغ یک «پاکسازی نژادی» در حال وقوع است و ما اجازه نمی‌دهیم

کد خبر 45319 1399-07-10 21:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس‌جمهور ارمنستان در سخنانی ضمن اعلام آمادگی ایروان برای پذیرش میانجیگری روسیه، در خصوص بروز شرایطی همجون سوریه در منطقه قفقاز هشدار داد.
حوزه قفقاز در حال تبدیل به سوریه‌ دیگر است  در قره‌باغ یک «پاکسازی نژادی» در حال وقوع است و ما اجازه نمی‌دهیم


«آرمن سارگسیان» رئیس جمهور ارمنستان در گفت و گو با شبکه الجزیره، گفت که ایروان به دنبال تشدید درگیری نیست و حاضر است میانجیگری روسیه را بپذیرد.
او مدعی شد که در قره باغ یک «پاکسازی نژادی» در حال وقوع است و ارمنستان اجازه این کار را برای «بار دوم» نمی دهد. اشاره سارگسیان به کشتار ارمنی ها در دوره امپراتوری عثمانی است.
سارگسیان در ادامه ترکیه را به دخالت مستقیم در جنگ به نفع جمهوری آذربایجان با استفاده از جنگنده و پهپادهای خود متهم کرد و در خصوص سوریه ای شدن منطقه قفقاز هشدار داد.
رئیس جمهور ارمنستان سپس مدعی شد که برخی از ارمنی های خارج از این کشور، برای حضور در جنگ اعلام آمادگی کرده اند و این حق هر ارمنی است که در کنار ارتش ارمنستان بجنگد. او این موضوع را طبیعی دانست.
هشدار سارگسیان در خصوص سوریه ای شدن قفقاز جنوبی (قفقاز جنوبی شامل کشورهای گرجستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، بخش هایی از شمال غرب ایران و شمال شرق ترکیه می شود) در حالی است که پیش از این نیز، دولت ارمنستان مدعی اعزام تروریست های سوری از سوی ترکیه به جمهوری آذربایجان شده بود. دولت های فرانسه و روسیه نیز این ادعا را تکرار کرده اند.
دولت باکو حضور ترویست های سوری در جمهوری آذربایجان را تکذیب کرده است.
دور جدید درگیری های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ از بامداد یکشنبه (ششم مهر ماه) آغاز شد.
جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش ها برای حل مناقشه قره باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی نتیجه بوده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | روسیه | مرز | ترکیه | دولت | سوریه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


حمله مسلحانه و تیراندازی در یک هتل ساحلی در هاوایی
پلیس محلی هاوایی آمریکا از اقدام یک عضو سابق نیروی دریایی این کشور به تیراندازی و حمله به یک هتل ساحلی در هاوایی خبر داد.

مشاور امنیت ملی عراق به ایران می آید
مشاور امنیت ملی عراق فردا در تهران با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت و گو می کند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید