اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

بورس مسکن دچار اما و اگر شده است؟

کد خبر 45315 1399-07-10 20:09
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
با وجود آن که ۲۹ مرداد ماه امسال اولین معامله ملک در بورس کالا انجام گرفت برخی نمایندگان مجلس با این فرضیه که عرضه زمین و مسکن در بورس کالا منجر به افزایش قیمت می شود با آن مخالف هستند.
بورس مسکن دچار اما و اگر شده است؟


اوایل تیرماه امسال حسن روحانی رئیس جمهوری بر راه اندازی هرچه سریع تر  بورس املاک به منظور واگذاری دارایی های مازاد شرکتهای دولتی و بانکها تاکید کرد.
 به دنبال آن روز ۲۹ مردادماه امسال اولین معامله ملک در تاریخ بورس از طریق این بازار انجام شد. بدین صورت که شرکت عمران شهر جدید پردیس یک باب واحد تجاری را پس از پذیرش در بازار فرعی بورس کالای ایران با قیمت پایه یک میلیارد و ۶۳ میلیون تومان عرضه کرد  و به فروش رساند.
به دنبال آن برخی شرکت های دولتی و بانک ها اعلام کردند که به زودی املاک خود را روی تابلو بورس عرضه خواهند کرد.
با این حال  قبل از انجام این معامله، بورس مسکن موافقان و مخالفانی داشت؛   مخالفانی مثل رئیس کمیسیون عمران مجلس که معتقدند عرضه زمین و مسکن در بورس به رشد قیمت ملک منجر خواهد شد. استناد آنها نیز این است که بازار برخی کالاها با ورود به بورس از حالت طبیعی خارج و دچار افزایش قیمت شده اند؛ به خصوص که بازار سهام طی حدود یک سال اخیر رشد چشمگیری را تجربه کرده است.
از طرف دیگر موافقان بورس مسکن می گویند که تالار شیشه ای به شفافیت معاملات می انجامد و قیمت ها واقعی می شود.
در حال حاضر بخش املاک و مستغلات و بازار سرمایه، بدون وجود بورس املاک، با یکدیگر در ارتباط هستند. به عنوان نمونه، صندوق های مستغلات، اوراق رهنی مسکن و همچنین اوراق تسهیلات خرید مسکن، پیوندهای کنونی بخش مسکن و بورس را تشکیل می دهند.
صندوق های کنونی زمین و ساختمان، با جمع آوری وجوه سرمایه گذاران، به تأمین مالی پروژه های ساختمانی کمک می کنند. این پروژه ها پس از اتمام، از راه هایی مانند مزایده یا سایر روش ها به فروش می رسند و سود حاصل به دست آمده در میان سرمایه گذارن تقسیم می شود.
مسکن با بورس بی ارتباط نیست
هر چند هم اکنون بورس املاک  به طور کامل راه اندازی نشده و حتی مخالفانی دارد،   بخش املاک و  بازار سهام از طرق مختلف با یکدیگر در ارتباط هستند. صندوق های مستغلات، اوراق رهنی مسکن و اوراق تسهیلات خرید مسکن از جمله  مواردی است که ارتباط مسکن را با بورس کالا برقرار کرده است. صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان که به جمع آوری سرمایه های خرد برای اجرای پروژه های ساختمانی می پردازد و البته قرار است گسترش پیدا کند نیز از مصادیق ارتباط مسکن با بورس کالا است؛ هرچند که از حدود ۵۰ روز قبل گفته می شد تا یک ماه آینده این اتفاق می افتد اما هنوز محقق نشده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » حسن روحانی | بورس | سهام | ایران | بازار | بانک | مسکن | مجلس | دولت |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه


هزینه سرویس پیامکی بانک‌ها ۳۰ هزار تومان می‌شود 
دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: هنوز تصمیمی برای افزایش هزینه سرویس پیامکی بانک‌ها گرفته نشده است اما احتمال اینکه در آینده نزدیک این نرخ افزایش یابد، وجود دارد. 

بورس بر مدار نزول باقی ماند
بازار سرمایه امروز هم مانند روزهای گذشته روندی کاهشی داشت و هم شاخص بورس و هم شاخص فرابورس نزولی بودند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید