اکونومی نیوز / بازار و تجارت

مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند

کد خبر 45309 1399-07-10 18:33
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یک تحلیلگر اقتصادیگفت: از زمانی که ارز دولتی وارد چرخه اقتصاد شد تا زمانی که این ارز از اقتصاد کشور حذف شود، هیچ تاثیری بر نرخ سبد کالایی مردم نخواهد داشت زیرا، مردم کالاها را با نرخ ارز آزاد دریافت کرده‌ و خواهند کرد.
مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند


حیدر مستخدمین حسینی اظهار کرد: در سال های اخیر نرخ ارز به مسیر نادرستی گام برداشته است که اثرات آن را بر بخش های مختلف اقتصادی شاهد بودیم و خواهیم بود. ارز ۴۲۰۰ تومانی یکی از سیاست های دولت در دو سال گذشته بود که طبق گفته کارشناسان هیج نتیجه ای جز شکل گیری رانت نداشت.
وی افزود: دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی محصولات خودشان را با نرخ بازار آزاد ارز به دست مردم می رسانند که هیچ کدام از مردم مزه ارز ۴۲۰۰ تومانی را نچشیدند. این ارز باعث اختلاف قیمت بین ارز بازار آزاد و ارز دولتی شد.
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه ارزهای متنوع باید حذف شوند، گفت: ارزهای متنوع جز شکل گیری رانت هیج فایده دیگری ندارند. دولت از سال گذشته که در بودجه ۱۴ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی و دارو پیش بینی کرده بود، در همان سال هم برخی از اقلام را از سبد ارز ۴۲۰۰ تومانی آرام آرام حذف و به سمت ارز نیمایی هدایت کرد که این روند تاکنون هم ادامه دارد.
به گفته مستخدمین حسینی بانک مرکزی باید نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی به عنوان ارز رسمی را از سایت خود حذف کند زیرا، با توجه به نیاز کشور و مصرفی، ارز به لحاظ نرخ از ارز بازار آزاد و نیمایی تبعیت می کند اما اینکه چرا تاکنون این اقدام انجام نداده است شاید بخواهد مابه التفاوت ارز نیمایی و آزاد را به عنوان درآمد دولت برای تامین کسری بودجه در نظر بگیرد که در این زمینه هم باید دقت، احتیاط و اقدامات کارشناسی صورت بگیرد.
این تحلیلگر اقتصادی در پایان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر زندگی مردم بی تاثیر دانست و تصریح کرد: چه پیش از این و بعد از این هم مردم کالایی را با نرخ ۴۲۰۰۰ تومانی دریافت نکرده اند بنابراین، حذف ارز دولتی در سبد نرخ کالایی مردم هیچ تاثیری نخواهد داشت. اگر ساختار اقتصادی کشور به سمت درستی برود، باید یک نرخ برای ارز وجود داشته باشد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » دلار | ارز | بازار | بانک | بانک مرکزی | دولت | مردم | اقتصاد |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت


اعلام قیمت زولبیا و بامیه ویژه ماه رمضان
رئیس اتحادیه قنادی، شیرینی و کافه قنادی تهران گفت: قیمت زولبیا و بامیه ویژه ماه رمضان در واحدهای صنفی درجه یک برابر با کیلویی 48 هزار تومان و قیمت این محصول در واحدهای درجه 2 کیلویی 38 هزار تومان تعیین شده است.

اصناف تعطیلند اما بانک، بیمه و مالیات مشغول کارند!
رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه اصناف مصوبات بهداشتی ستاد ملی کرونا را رعایت می‌کنند، گفت: این در حالی است که در زمان تعطیلات اصناف، بانک‌ها، مراکز بیمه و مالیاتی باز هستند.

کرونا سبک خرید مردم را تغییر داد
یک فعال حوزه کار معتقد است اگر چه کرونا محدودیتها و مشکلاتی برای اقتصاد و بازار کار ایجاد کرد اما در مقابل فرصتهایی هم به وجود آورد و باعث شد تا شکل کسب و کارها و سبک خرید مردم تغییر کند.

قیمت آش و حلیم در ماه رمضان ۱۴۰۰ اعلام شد
رئیس اتحادیه کباب و حلیم تهران گفت: قیمت هر پرس حلیم و آش در ماه رمضان ۲۰ هزار تومان است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید