اکونومی نیوز / سیاسی

بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی درباره مواضع آیت‌الله سیستانی

کد خبر 45298 1399-07-10 17:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
جمعی از فعالان سیاسی و مدنی درباره مواضع راهگشای آیت‌الله سیستانی بیانیه نوشتند.
بیانیه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی درباره مواضع آیت‌الله سیستانی


آیت الله سیستانی در سخنانی مسئولانه در دیدار با "جنین هینیس پلاسخارت"، نمایندهٔ ویژه ٔ دبیرکل سازمان ملل در عراق بر: «شفافیت و سلامت انتخابات پارلمانی ، ضرورت مبارزهٔ جدی با فساد، اجتناب از تبعیض، مجازات عادلانهٔ مفسدان در هر جایگاهی که قرار دارند، اعمال حاکمیت دولت و پرهیز از ایجاد قلمرو ها و مناطقی تحت عناوین مختلف و خارج از قوانین جاری کشور و مجازات عوامل ترورهای اخیر» تاکید کرد.
ما، جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی، بر این باوریم که مواضع دینی_سیاسی آیت الله سیستانی اختصاص به عراق ندارد و حل مشکلات اغلب کشورهای مسلمان از جمله میهن ما ایران در گرو اجرای آنهاست. همچنین وظیفهٔ خود می دانیم از عملکرد صلح طلبانه و انسان دوستانه ایشان تجلیل کنیم، که پس از سقوط صدام، نهاد مرجعیت را در خدمت «دادن حقوق ویژه به دینداران در عرصه سیاست» یا «اعمال انواع تبعیض ها علیه معتقدان به دیگر ادیان و مذاهب و مکاتب» یا «تحمیل احکام شریعت» به مردم قرار نداده و از نفوذ کلام خود برای استقرار امنیت، استقلال کشور، یکپارچگی عراق، حسن روابط با همسایگان و دیگر کشورها، گسترش دموکراسی، بسط عدالت، پاسداشت حقوق و کرامت انسانی همه عراقی ها و نیز تامین آزادی و سلامت و شفافیت انتخابات استفاده کرده است.
حسن تدبیر و سنجیدگی مواضع آیت الله سیستانی در این دو دهه حافظ محبوبیت مردمی و جایگاه اجتماعی مرجعیت در عراق بوده است، زیرا مرجعیت را نه متصدی اداره کشور که ناظر و ناقد حکومت و ارکان آن و مروج اخلاق و معنویت از یک سو و ترویج نوع دوستی، احترام به دیگری، صلح و زندگی مسالمت آمیز پیروان عقاید و افکار مختلف از سوی دیگر می داند.
ما به تأسی از این مواضع امیدآفرین آرزو داریم مراجع محترم در ایران نیز در امتداد سنت دیرپای روحانیت مستقل و مردم گرا در دفاع از مردم و تعدیل و مهار قدرت، امروز به دفاع از حق حاکمیت ملت و برپایی انتخابات آزاد و عادلانه بپردازند و تحمیل سبکی خاص از زندگی بر همه مردم و نیز اعمال تبعیض علیه صاحبان عقاید و سلایق متفاوت را محکوم شمارند.
ما معتقدیم دفاع از دین در عصر ارتباطات مستلزم پذیرش تکثر و تنوع علائق و منافع شهروندان و خودداری از اختصاص دادن امتیازات ویژه به قشری و محروم کردن قشرهای دیگر از حقوق سیاسی و مدنی است. چنین رویکردی با تامین حقوق شهروندی همه ایرانیان، منزلت دین و دینداران را ارتقا می بخشد، بر اعتبار روحانیت می افزاید و از بی عدالتی ها و فسادها و نیز تبعیض ها و سوءحکمرانی ها می کاهد. افزون بر آن وحدت و امنیت ملی و یکپارچگی سرزمینی را تضمین می کند و با بازکردن راه برای مشارکت همه ایرانیان در اداره امور کشور، به حل مشکلات داخلی و خارجی میهن، تامین رفاه مردم و توسعه ملی یاری می رساند و ایران را برای همه ایرانیان می کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » حسن روحانی | ایران | عراق | دولت | مردم | عدالت | حقوق | انتخابات | نماینده |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید