اکونومی نیوز / سیاسی

آیا ترامپ می‌تواند نتایج انتخابات را نپذیرد؟

کد خبر 45276 1399-07-10 14:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رئیس‌جمهور آمریکا، از چندی پیش تلویحاً به عدم پذیرش نتایج انتخابات ۳ نوامبر آینده اشاره کرده که این واکنش او موجی از حرف و حدیث و تفسیر و تحلیل‌ها را با خود به همراه آورده است.
آیا ترامپ می‌تواند نتایج انتخابات را نپذیرد؟


روزنامه کویتی الرای در گزارشی در این رابطه نوشت: سخنان دونالد ترامپ در رابطه با عدم پذیرش نتایج انتخابات در صورت شکست در آن و متهم کردن دموکرات ها به تقلب در ده ها میلیون کارت انتخاباتی در صورت ارسال آن از طریق پست موجی از خشم را به وجود آورده است.
 با این حال برخی از کارشناسان نیز با یک دلیل ترامپ در رابطه با این مساله_ که در شمار مشارکت های انتخاباتی با استفاده از پست که به خاطر شیوع ویروس کرونا در دستور کار قرار گرفته و در سایه عدم آزمایش سازوکارهای تعامل با این نوع رأی ها، امکان بروز مشکل وجود دارد_ هم نظر هستند.
 به همین دلیل برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند به احتمال زیاد نتایج انتخابات ۲۰۲۰ به جنجال و دادگاه و اعتراض کشیده می شود.
 کارشناسان گروه «پروجکت» که در برگیرنده مجموعه ای از اساتید دانشگاه و مسئولان دولتی سابق آمریکا است به تحلیل این مساله پرداخته و مشکلات پیش روی انتخابات ۲۰۲۰ را مورد بحث و برسی قرار دادند.
 این گروه از کارشناسان، که هواداران دموکرات ها و جمهوری خواهان در آن عضو هستند، پیش بینی کردند آمریکا یک دوره از هرج ومرج  حقوقی و سیاسی را پشت سر بگذارد، در حالی که احزاب از این شرایط کمال استفاده را خواهند برد.
 به اعتقاد این کارشناسان، ترامپ هم به دنبال هر نوع ابهام حقوقی و قانونی است تا حاضر به ترک جایگاه خود نشود.
 او در صورت شکست در انتخابات ترجیحاً نسبت به نتایج انتخابات اعتراض خواهد کرد و این کار را با ابزارهای قانون یا غیرقانونی دنبال خواهد کرد تا همچنان در قدرت باقی بماند.
 ترامپ پیش از این نیز به ۲ احتمال اشاره کرده بود؛ اول  اگر نتایج انتخابات به نفعش نباشد که او در این صورت تسلیم شکست نخواهد شد و نسبت به نتایج انتخابات و شمارش آرا اعتراض خواهد کرد، امری که منجر به بازشماری آرا و بررسی دقیق تمامی آرای مورد اعتراض می شود. دوم اگر ترامپ خود را پیروز ببیند که در آن صورت به سرعت پیروزی خود را حتی پیش از شمارش میلیون ها رأی ارسال شده با پست اعلام خواهد کرد.
 در حال حاضر جمهوری خواهان از یک سو و دموکرات ها از سوی دیگر لشکری از حقوقدانان را برای دوره پساانتخابات به صف کرده اند تا در شرایط و زمان لازم از آنها استفاده کنند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | آمریکا | دونالد ترامپ | حقوق | انتخابات | دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


حضور بی‌شور و هیجان مردم پرو در انتخابات ریاست جمهوری همراه با ماسک و خودکار
مردم پرو روز یکشنبه (امروز) در حالی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌شوند که این انتخابات به خاطر بی‌تفاوتی عمومی گسترده در پی دهه‌ها سوء‌استفاده و مدیریت ناصحیح، نرخ مشارکت بسیار پایین‌ است.

وزارت دفاع برای تحقق کامل شعار سال ظرفیت بالایی دارد
وزیر دفاع با اشاره به ظرفیت بالای این وزارتخانه برای تحقق شعار سال، گفت: بخش و مجموعه‌ای نبایست در حوزه تولید و پشتیبانی بلا استفاده باقی بماند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید