صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

دولت ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای کسری بودجه به بازار ریخت

کد خبر 45272 1399-07-10 14:16
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دولت ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای کسری بودجه به بازار ریخت اقتصاد کلانفارس به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، نوشت: وزیر اقتصادی از عرضه ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای جبران کسری بودجه دولت خبر داد.
دولت ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق برای کسری بودجه به بازار ریخت

فرهاد دژپسند در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه امور مجلس وزارت امور اقتصادی و دارایی در رابطه با تحولات اخیر شاخص بورس گفت: وضعیت بازار سرمایه را نباید تنها با رشد یا کاهش شاخص بورس مورد سنجش قرار داد. شرایط بازار سرمایه ایران، با توجه به مواردی چون افزایش تعداد فعالان بازار، افزایش ارزش معاملات در روز، گسترش و تعدد ابزارهای معرفی شده، نشان دهنده تعمیق و روند رو به رشد این بازار در کشور است. وزیر اقتصاد تاکید کرد:‌ البته خود شاخص بورس هم تابع عواملی است که آن هم، اگر دیروز را با امروز مقایسه کنید، لزوما در حال کاهش نیست؛ زیرا بازار، دیروز ریزش و امروز رویش داشت و مثبت بود. ما سعی می کنیم با تداوم اجرای برنامه های توسعه بازار سرمایه، این بازار را رونق ببخشیم. دژپسند بازار بورس و اوراق بهادار ایران را با توجه به میزان گسترش و عمق آن، در حال نزدیک شدن به معیارهای یک بورس مدرن ارزیابی کرد و گفت: شورای عالی بورس در جلسه ۲۰ شهریور ماه خود مصوب کرد که تمام بنگاه های حاضر در بورس، یا باید خودشان بازار گردانی کنند یا بازار گردان حرفه ای داشته باشند. وی گفت: طبیعتا این را درک می کنیم که شاید همه بنگاه های بورسی، خودشان تمایل به بازار گردانی نداشته باشند اما مهم این است که هر بنگاه بورسی، یک بازار گردان مشخص برای انجام این کار داشته باشد. وزیر اقتصاد افزود: الان هم پیگیر هستیم و خوشبختانه بانک ها، شرکت های تابعه سازمان تامین اجتماعی، شرکت های تابعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سایر نهادهای بزرگ اقتصادی کشور به مرور این مصوبه را به اجرا گذاشته اند و امیدوارم در آینده نزدیک ثمرات آن را هم ببینیم. وی در ادامه گفت: در ارتباط با جبران کسری تحقق برخی منابع درآمدی دولت، ما نمی خواستیم از روش هایی استفاده کنیم که فشار مالیاتی را زیاد کند یا پایه پولی را افزایش دهد؛ به همین دلیل، بعد از اعمال صرفه جویی در هزینه ها و مدیریت مصارف، به سراغ عرضه دارایی های دولت و فروش اوراق و اسناد خزانه، رفته و چندین هدف را توامان محقق کردیم. وزیر اقتصاد تامین کسری برخی منابع درآمدی دولت را با استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه و عرضه حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان اوراق و اسناد خزانه و ۳۳ هزار میلیارد تومان عرضه سهام دولت در شرکت های دولتی و فروش اموال راکد دولتی عنوان کرد و گفت: البته، همچنان که پیشتر هم بارها گفته شده، تامین مالی، هدف ثانویه واگذاری دارایی های دولت بوده و هدف اصلی برای دولت، گسترش حضور مردم در اقتصاد، باز کردن میدان برای حضور بخش خصوصی، شفاف سازی واگذاری شرکت های دولتی و توسعه و تعمیق بازار سرمایه است. وی عرضه واحد های صندوق پالایشی یکم در بازار سرمایه از سوی دولت را در همین راستا عنوان کرد و استقبال مردم از آن را خیلی خوب ارزیابی نمود.  بیش از چهار میلیون نفر از طریق بازار سرمایه، نسبت به خرید واحدهای صندوق پالایشی یکم اقدام نمودند. ۲۲۳۲۳۱
بازنشر از خبرآنلایـن

کلمات کلیدی » بورس | سهام | ایران | فرهاد دژپسند | وزیر صمت | بازار | بانک | مجلس | وزیر |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


کلیدی که اقتصاد ایران را به این روز کشانده خروج اقتصاد از برجام و وین، یک دروغ بزرگ یا یک برنامه عملی؟
شواهد نشان می‌دهد که اقتصاد ایران به شدت به تنش‌های سیاست خارجی اش گره خرده است. این ارتباط تا به جایی است که اصولا جدا کردن اقتصاد ایران از مسائل دیپلماتیکی مانند برجام ممکن به نظر نمی‌رسد.

عوامل تورم ۴۰ درصدی از نظر رئیس کل بانک مرکزی ویدئو
رئیس‌کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: وقوع همه‌گیری کرونا درآمدهای ارزی و درآمدهای دولت را دچار شوک کرد و همچنین فشارهای حداکثری نیز عامل دوم وقوع این تورم می‌باشد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید