اکونومی نیوز / سیاسی

روسیه بازگشت تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت را منتفی دانست

کد خبر 45263 1399-07-10 13:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که امکان گفت و گو و بحث جدید در خصوص بازگشت تحریم ها علیه ایران در این شورا که آمریکا بر آن اصرار و پافشاری دارد، منتفی است.
روسیه بازگشت تحریم ها علیه ایران در شورای امنیت را منتفی دانست


واسیلی نبنزیا روز پنجشنبه در نشست شورای امنیت در سخنانی به مناسبت آغاز ریاست دوره ای روسیه بر شورای امنیت (در ماه اکتبر) گفت: آنچه که بطور حتم اتفاق نخواهد افتاد، بررسی ساز و کار ماشه (اسنب بک) برای بازگرداندن تحریم ها علیه ایران است.
وی تصریح کرد: مساله بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران دیگر در شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد بحث قرار نخواهد گرفت.
گفتنی است در بند ۱۱ و ۱۲ توافق هسته ای (برجام) به پروسه اعمال مکانیسم ماشه اشاره شده است که اصطلاح «اسنب بک» هم به آن گفته می شود.   مکانیسم ماشه به معنی بازگشت فوری به دوران قبل از برجام و اعمال تحریم های مجدد علیه جمهوری اسلامی ایران است.
در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده است که اگر یکی از اعضای امضا کننده توافق برجام که متشکل از تروئیکای اروپایی، ایران، چین، روسیه و آمریکا هستند، در اعمال و انجام تعهدات شکایتی داشته باشند، این شکایت ابتدا در کمیسیون مشترک برجام بررسی می شود و اگر در باره آن به توافقی نرسند، پرونده قابلیت ارجاع به شورای امنیت سازمان ملل  پیدا می کند.
آمریکا در حالی که از برجام خارج شده و مفاد این توافق بین المللی و قطعنامه ۲۲۳۱ در تایید این توافق را نقض کرد، در ماههای اخیر برای بکارگیری مکانیسم ماشه در مورد ایران تلاش کرد که با مخالفت شورای امنیت مواجه شد و ۱۳ عضو از ۱۵ عضو این شورا، درخواست آمریکا برای تحریم ایران را رد کردند.
نماینده دائم روسیه در سازمان ملل در ادامه سخنان خود در شورای امنیت گفت که رویارویی و اختلافات آمریکا و چین نباید بر فعالیت شورای امنیت تاثیر گذارد و کار آن را فلج کند.
وی با اشاره به اینکه قطعنامه شورای امنیت درباره مبارزه با ویروس کرونا مدتها است که تصویب نشده است، اضافه کرد: رویارویی آمریکا و چین در مسائل دیگر هم به چشم می خورد.
 نبنزیا همچنین بر لزوم تمدید پیمان محدود کردن تسلیحات تهاجمی راهبردی معروف به پیمان استارت_۲ تاکید کرد.
اعتبار پیمان استارت_۲ در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ به پایان می رسد و آمریکا تاکنون به روسیه پاسخ صریحی در مورد تمدید این پیمان نداده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | آمریکا | روسیه | طلا | چین | ویروس | نماینده | پرونده |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید