صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

قانون تشدید کنترل شبکه‌های اجتماعی در ترکیه اجرایی شد

کد خبر 45254 1399-07-10 13:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
قانون تشدید نظارت دولت ترکیه بر شبکه‌های اجتماعی از روز پنجشنبه اول اکتبر اجرایی می‌شود. این قانون نگرانی مدیران فیسبوک و توییتر و همچنین سازمان‌های مدافع حقوق بشر و آزادی اطلاعات را برانگیخته است.
قانون تشدید کنترل شبکه‌های اجتماعی در ترکیه اجرایی شد


براساس این قانون که در ماه ژوئیه به تصویب پارلمان ترکیه رسید، شبکه های اجتماعی با بیش از یک میلیون کاربر فعال روزانه در ترکیه باید در این کشور دفتر نمایندگی تاسیس کنند و دستورات دادگاه های ترکیه درباره حذف «پیام های غیرقانونی» را حداکثر ۴۸ ساعت پس از صدور حکم اجرا کنند.
 در صورتی که نمایندگان شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر از اجرای احکام دادگاه ها خودداری کنند، دولت می تواند امکان فعالیت آن ها را محدود کند. به علاوه در این قانون جزای نقدی تا مبلغ ۴۰ میلیون لیر ترکیه (معادل ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو) برای امتناع از اجرای احکام دادگاه پیش بینی شده است.
به علاوه و براساس همین قانون، شبکه های اجتماعی پرطرفدار نظیر فیسبوک و توییتر باید داده های کاربران در ترکیه را ضبط و در صورت درخواست به مقام های دولت تحویل دهند. با این حال مجازاتی برای خودداری از چنین اجباری از سوی قانون پیش بینی نشده است.
یان لوین، مدیر بخش حقوق بشر فیسبوک می گوید قانون جدید ترکیه موجب نگرانی گسترده درباره احترام به حقوق بشر در این کشور شده است.
با وجود انتقاد های گسترده به این قانون، اما سینکلر_وب، مدیر سازمان دیده بان حقوق بشر در ترکیه می گوید امکان محدود کردن شبکه های اجتماعی در این کشور، با توجه به واقعیات زندگی روزانه شهروندان عملا ممکن نیست.
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ماه ژوئن با انتقاد از مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی، خواستار سروسامان دادن به این دست رسانه ها شده بود.
ترکیه از سال ۲۰۱۴، دو سال پیش از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه، برخورد تند با شبکه های اجتماعی را آغاز کرد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » یورو | اردوغان | ترکیه | دولت | حقوق |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


روحانی در دوره اول موفق بود کروبی طرفدار مشارکت در انتخابات است ۵ کاندیدای اصلی داریم توهین‌های احمدی‌نژاد، ریشه وقایع ۸۸ بود
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب کارگزاران سازندگی و از چهره‌های اصلی جریان اصلاحات در گفتگو با خبرفوری، به بررسی مسائل روز انتخابات پرداخت.

آتش زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا ویدئو
منابع خبری خبر دادند که افرادی به آتش زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا اقدام کرده‌اند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید