تشخیص دقیق کووید-۱۹ با یک الگوریتم مبتنی بر هوش مصنوعی

کد خبر 45241 1399-07-10 12:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
پژوهشگران آمریکایی، یک الگوریتم رایانه‌ای مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که می‌تواند کووید-۱۹ را با دقت بالا تشخیص دهد.

پژوهشگران "دانشگاه مرکز فلوریدا"(UCF) در بررسی جدیدی نشان داده اند که هوش مصنوعی می تواند کووید_۱۹ را با دقت یک پزشک در ریه ها تشخیص دهد. همچنین این پژوهش نشان می دهد که این روش می تواند بر برخی از چالش های آزمایش های کنونی غلبه کند.
پژوهشگران در این پروژه نشان دادند که شاید بتوان الگوریتم هوش مصنوعی را آموزش داد تا کووید_۱۹ را با ۹۰ درصد دقت در تصاویر سی تی اسکن تشخیص دهد.
تصاویر سی تی اسکن نسبت به روش "واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس"(RT_PCR)، بینش عمیق تری را در تشخیص کووید_۱۹ ارائه می دهند. آزمایش های مبتنی بر واکنش زنجیره ای پلیمراز رونویسی معکوس، با مشکلاتی مانند امکان اشتباه و تاخیر در پردازش همراه هستند.
مزیت دیگر سی تی اسکن این است که می تواند کووید_۱۹ را در افراد بدون نشانه تشخیص دهد. با وجود این، سی تی اسکن همیشه به عنوان یک روش تشخیصی برای شناسایی کووید_۱۹ توصیه نمی شود زیرا این بیماری اغلب در اسکن ها، به ذات الریه ناشی از آنفلوانزا شباهت دارد.
 الگوریتمی که این گروه پژوهشی ابداع کرده اند، می تواند با شناسایی دقیق افراد مبتلا به کووید_۱۹ و تفکیک آنها از آنفلوانزا، بر این مشکل غلبه کند. 
"یولاس باگسی"(Ulas Bagci)، استادیار علوم رایانه دانشگاه مرکز فلوریدا و از پژوهشگران این پروژه گفت: ما در این پژوهش نشان دادیم که یک روش یادگیری عمیق مبتنی بر هوش مصنوعی می تواند یک ابزار استاندارد برای کمک کردن به بیماران و سامانه های سلامت باشد.
پژوهشگران در این پروژه، یک الگوریتم رایانه ای را آموزش دادند تا کووید_۱۹ را در سی تی اسکن ریه ۱۲۸۰ بیمار که از اهالی چین، ژاپن و ایتالیا بودند، تشخیص دهد.
سپس پژوهشگران، این الگوریتم را روی سی تی اسکن ۱۳۳۷ فرد مبتلا به بیماری های ریوی از جمله کووید_۱۹، سرطان ریه و ذات الریه آزمایش کردند.
هنگامی که پژوهشگران، تشخیص الگوریتم را با تشخیص پزشکان مقایسه کردند، دریافتند که الگوریتم در تشخیص دقیق کووید_۱۹ در ریه ها و تفکیک آن از بیماری های دیگر، بسیار ماهر است؛ به خصوص هنگامی که اسکن ها در مراحل ابتدایی گسترش بیماری ثبت شده اند.
باگسی ادامه داد: ما در این پژوهش نشان دادیم که مدل های قوی مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند در آزمایش ها با ۹۰ درصد دقت عمل کنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کووید19 | دانشگاه |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :