اکونومی نیوز / سیاسی

چرا ایالات متحده عراقی‎ها را تهدید می‎کند؟

کد خبر 45197 1399-07-10 08:31
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
کاخ سفید نقشه‎های تازه‌ای برای عراق کشیده است. در ظاهر پمپئو تهدید کرده که آمریکا قصد بستن سفارت خانه خود در بغداد را دارد اما به نظر می‎رسد که این حرف پیش زمینه‌ای برای گسترش مداخلات واشنگتن در این کشور باشد.
چرا ایالات متحده عراقی‎ها را تهدید می‎کند؟


 آیا آمریکا میتواند سفارت خودش را ظرف 30روز در عراق ببندد؟ پمپئو مقامات عراقی را تهدید کرده که به دلیل حملات راکتی مخالفان حضور ایالات متحده در عراق، سفارت این کشور در منطقه سبز بغداد بسته خواهد شد. او حتی گفته که اگر ترامپ اینطور تصمیم بگیرد، ممکن است به پایگاههای مخالفان در سرتاسر عراق حمله شود. این تهدیدها در حالی انجام گرفته که تحلیلگران سفر الکاظمی به ایالات متحده را مجموعا مثبت ارزیابی کرده بودند و قراردادهای خوبی برای طرف آمریکایی بسته شده بود.
اوضاع میان عراق و ایالات متحده خوب نیست. آمریکاییها از افزایش حملات به مراکز دیپلماتیک خود ناراضیاند و عراقیها مشتاقند تا هر چه زودتر نیروهای نظامی به کشور خودشان برگردند و دیپلماتهایشان هم دست از دخالت در امور داخلی عراق و دامن زدن به اختلافات داخلی بکشند. اما بسیاری معتقدند طرحی که ترامپ برای عراق ریخته در حقیقت مقدمهای برای دخالت بیشتر در این کشور است تا بتواند روابط عراق با همسایگان را کنترل کرده و ازمیزان محبوبیت و نفوذ تهران هم بکاهد. در این مسیر هر چند که به نظر می رسید الکاظمی سیاستمدار مطلوبی برای آمریکاییها باشد، اما عملکرد او به واشنگتن نشان داد که در نهایت سیاستمداران عراقی منافع داخلی را به منافع آمریکاییها در عراق ترجیح خواهند داد. با صباح زنگنه، کارشناس مسائل خاورمیانه به گفتگو نشستیم:
  

تا مدتی پیش تصور بر این بود که ایالات متحده بتواند به راحتی با مصطفی الکاظمی کنار بیاید. اما ناگهان مشخص شد که کاخ سفید دست به تهدید دولت عراق زده و قصد دارد که بغداد را تحت فشار قرار دهد. چرا چنین اتفاقی افتاده؟
آمریکا به جای اینکه راه حل منطقی و عملی را تجربه کند به سراغ یک راه حل تبلیغاتی رفته که اعمال فشار بر دولت و مردم عراق است. راه حل عملی این بود که با مسئولین عراقی مذاکره می کردند و یک جدول زمانی تنظیم می شد تا آنها خروجی امن و سالم را داشته باشند. 
شرایطی که آمریکا تعیین کرده، نوعی تهدید به حساب می آیند و راه حلی برای بحرانی که به وجود آمده نیستند. با نمایش تعطیل کردن سفارت و شایعه رفتن سفیر به اربیل یا هر جای دیگر، نتیجه غیر از افزایش تنش در عراق نخواهد بود. اگر ایالات متحده تصور می کند که با این تهدیدها جامعه عراق به زودی آرام شده و نسبت به حضور آمریکایی ها رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد در اشتباه است.
برخی معتقدند که این تصمیم پشت پرده ای دارد که هنوز چندان روشن نبوده و هدف واقعی واشنگتن خروج از بغداد و خالی کردن ساختمان سفارت در منطقه سبز نیست. به نظر شما پشت پرده این تهدیدها چه هدفی بوده است؟
بعید نیست که هدف آمریکایی ها از این نمایش تخلیه کامل نیروهای مسلح دیگر از منطقه سبز باشد. به طوری که دیگر تمام این منطقه را در دست داشته باشند و بتوانند هر اقدام امنیتی و نظامی را در آنجا پیش ببرند. در منطقه سبز مناطق مسکونی وجود دارد که عملکرد ایالات متحده در آن می تواند امنیت افراد عادی ساکن را به خطر بیاندازد. اگر یک سفارتخانه فقط وظایف خود را انجام دهد، کسی به آن تعرض نخواهد کرد و نیروهای عراقی هم دست به اقداماتی علیه آنها نخواهند زد. اما مساله اینجاست که ایالات متحده در عراق فقط به دنبال ایجاد تنش بیشتر بوده و این موضوع است که برخی گروه های عراقی را واداشته تا مقابل آنها قد علم کنند.
این موضوع بسیار مطرح می شود که ایالات متحده می خواهد تهران را از طریق عراق تحت فشار بگذارد. با توجه به اینکه سیاست ترامپ در این دوره فشار حداکثری است و ایالات متحده از میزان محبوبیت ایران در عراق ناراضی است، چنین فرضیه ای تا چه اندازه می تواند درست باشد؟
فشار بر روی ایران از این مسیر همیشه بوده و هست. اما تکلیف رفتارهای آمریکا در عراق را باید پارلمان این کشور مشخص کند. ادامه بازی موش و گربه در سیاست عراق دیگر جواب نخواهد داد. شیوه هایی که ایالات متحده در این کشور انتخاب می کند، نتیجه ای به غیر از افزایش تنش و التهاب ندارد. این وضعیت و تهدیدهای تازه، می تواند درگیری های داخلی را هم در عراق بیشتر کند. اینجاست که تدبیراندیشی مسئولان عراقی باید به کمک شرایط بیاید و مانع از باج گیری آمریکایی ها شود.
ترامپ شخصی است که امیدی برای پیروزی در انتخابات پیش رو در آمریکا ندارد و برای اینکه بتواند خودش را مطرح کند، دست به هر کاری می زند و این فشارهای تازه هم بخش از همین تلاش هاست.
در نهایت این تهدید ایالات متحده چه پیامدی خواهد داشت؟
عراقی ها بابت حضور آمریکایی ها در این کشور ضررهای زیادی متحمل شده اند. از زمان اشغال عراق به دست ایالات متحده اتفاقاتی چون تحریک مردم علیه مردم و حتی ترور تعداد زیادی از عراقی ها و بعد استفاده از خاک عراق برای ترور فرمانده ایرانی و.. رخ داده. به نظر نمی رسد که تهدید خروج از عراق عملی باشد. بیشتر به نظر می آید که این کشور از اینجا به بعد هم قصد دارد تا سیاست قبلی خود را ادامه دهد. اما با توجه به شرایط عراق و مخالفت های گسترده ای که به نحوه رفتار آمریکایی ها وجود دارد، به نظر آنها مسیر خود را با یک سیاست ترکیبی از جنگ روانی، سیاست تبلیغاتی و حتی تحریم برخی شخصیت های عراقی پیش ببرند. آنها درصدد این هستند که با ایجاد محدودیت هایی برای دولت مانع از این شوند که عراق با کشورهای دیگر و به ویژه ایران قراردادهایی برای بهبود شرایط ببندد.
آمریکا از متشنج کردن فضای عراق و حتی بردن فضا به سمتی که درگیری های مسلحانه گسترش بیابد، ابایی ندارد و تهدیدهای اخیر هم در سایه همین اهداف اتفاق افتاده است. آنها در نزدیک به دو دهه گذشته نشان داده اند که قصدی برای آبادی عراق ندارند و تنها به دنبال تثبیت حضور خود در این منطقه از طریق نفوذ در عراق هستند. 
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | آمریکا | عراق | بیژن نامدار زنگنه | نفت | دونالد ترامپ | مایک پومپئو | تهران | دولت |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید