اکونومی نیوز / کشاورزی

جهش ۷ برابری قیمت کود در بازار

کد خبر 45184 1399-07-10 00:08
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
مشاور ارشد نظام‌صنفی کشاورزی و منابع طبیعی گفت: در ماه های اخیر قیمت کود به یکباره ۵ تا ۷ برابر رشد داشته است.
جهش ۷ برابری قیمت کود در بازار


سید جعفر حسینی  با انتقاد از افزایش ۵ تا ۷ برابری قیمت کود گفت: با وجود تامین کود های فسفاته و پتاسه از طریق واردات و عدم تولید در داخل، به منظور حمایت از کشاورزان این کود ها وارد کشور می شد که به یکباره همزمان با حذف ارز یارانه ای و اختصاص ارز نیما قیمت کود در بازار به طور چشمگیری افزایش یافت.
فسفاته و پتاسه ۴۵ درصد کود شیمیایی در هر هکتار را شامل می شود
او با اشاره به اینکه ۴۵ درصد کود شیمیایی در یک هکتار را کود های فسفاته و پتاسه شامل می شوند، افزود: با وجود آنکه حذف ارز یارانه ای و گرانی ۵ تا ۷ برابری قیمت کود تاثیر بسزایی در افزایش هزینه تمام شده تولید داشته است، از این رو کشاورزان چاره ای جز چشم پوشی از استفاده این کود ها در مزارع خود ندارند که این امر در کاهش عملکرد و کیفیت محصولات تولیدی تاثیر بسزایی دارد.
حسینی ادامه داد: با وجود آنکه افزایش هزینه های تولید با قیمت نهایی محصول همخوانی ندارد، به همین خاطر این امر ورشکستگی کشاورزان را در بر دارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه کود و سم ۲ مولفه مهم تولید در بخش کشاورزی محسوب می شود، گفت: این در حالی است که با حذف ارز یارانه ای قیمت سموم ۳ تا ۵ برابر و کود ۵ تا ۷ برابر رشد داشته که این امر در افزایش هزینه تولید تاثیر سو داشته است.
مشاور ارشد نظام صنفی کشاورزی در پایان تصریح کرد: با وجود افزایش شدید هزینه های تولید و عدم تمکن مالی، تولیدکنندگان اعلام کرده اند که امسال بیشتر به سمت و سوی کشت های ریسک پذیر و خارج از حوزه قیمت گذاری خواهند رفت تا بتوانند معیشت خانوار خود را تامین کنند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » بازار | واردات |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / کشاورزی


مبارزه با هجوم ملخ صحرایی در سطح ۱۱۹ هکتار از اراضی کشور
مدیرکل آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: از ابتدای آبان ماه تاکنون، مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح ۱۱۹ هکتار از اراضی دو استان هرمزگان و بوشهر انجام شده است.

سه هشدار هواشناسی درباره بارش در بیشتر مناطق کشور+توصیه‌ به کشاورزان
سازمان هواشناسی کشور با صدور سه هشدار زرد رنگ از فعالیت سامانه بارشی در بیشتر مناطق کشور همراه با وقوع رگبار و رعد و برق، بارش باران، وزش باد موقت و کاهش دما خبر داده و به کشاورزان مناطق مختلف کشور توصیه‌هایی کرده است.

هشدار هواشناسی نسبت به تشدید بارش باران و برف
سازمان هواشناسی ضمن هشدار نسبت به تشدید بارش برف و باران در برخی استان‌های کشور توصیه‌هایی را به کشاورزان، باغداران و ... ارایه کرد.

اراده‌ای برای کنترل نهاده‌های دامی وجودندارد خطرحذف گله‌های مولد
قائم مقام نظام صنفی کشاورزی مشکل اصلی بازار نهاده‌های دامی را ناشی از سو مدیریت دانست و گفت: تمام مشکلات ناشی از این است که دولت اراده کافی برای کنترل و نظارت بر توزیع نهاده‌ها ندارد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید