جزئیات ترخیص ۷ میلیون تن کالای رسوبی با روش "بدون انتقال ارز" گشایش قفل ترخیص اقلام دپویی در انتظار تصمیم دولت

کد خبر 43118 1399-07-01 11:00
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
اخیرا تلاشهای جدی برای گشایش قفل ترخیص چندین میلیون تن کالای رسوبی در بنادر و گمرکات صورت گرفته است، بر این اساس با تایید نهایی دولت امکان ترخیص این اقلام با روش بدون انتقال ارز ممکن خواهد شد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ بر اساس اعلام مسئولان گمرک ایران، تا اواخر شهریورماه حدود هشت میلیون تن کالا در بنادر وجود داشته که نزدیک به یک میلیون تن آن را کالای کانتینری و حدود هفت میلیون تن دیگر را کالای غیر کانتینری تشکیل می دهد که 3.5 میلیون تن آن کالای اساسی است. بر این مبنا از  حدود 3.5 میلیون تن کالای اساسی در بنادر  با تسهیلات در نظر گرفته شده حدود 2.7 میلیون تن از آنها شامل پنج قلم کالایی امکان ترخیص فوری دارند.گفتنی است، یکی از مشکلات اصلی  در مسیر ترخیص کالاهای مذکور به فرایند پیچیده ثبت سفارش، تخصیص ارز، تامین ارز از مسیر بانکی اخذ کد رهگیری، ثبت آماری و... بازمی‌گرد. بر همین مبنا بسیاری از صاحبان کالا حاضر هستند از روش بدون انتقال ارز کالای خود را از گمرکات ترخیص کنند.اخیرا بر اساس مصوبه ستاد اقتصادی دولت بر امکان ترخیص اقلام دپو شده در گمرکات و بنادر کشور از طریق روش بدون انتقال ارز یا ارز اشخاص تاکید شده است.در همین راستا رئیس کل گمرک نیز گفته بود، در خصوص کالاهای غیر اساسی (مواد اولیه و ماشین الات تولید و...) بر اساس تصمیم نهایی دولت اقلامی که تا 20 تیر ماه قبض انبار دریافت کرده  باشند بدون اخذ کد رهگیری و با ارز متقاضی ترخیص خواهند شد. البته این فرایند هنوز عملیاتی نشده است ولی امیدواریم در هفته های اینده نتیجه این تصمیم مشخص شود.معاون فنی گمرک نیز در همین رابطه به این نکته اشاره کرده بود که فرایند تعیین منشا ارز 60 درصد اقلام دپو شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی انجام شده و با تکمیل فرایند مذکور امکان ترخیص اقلام دپویی از طریق بدون انتقال ارز یا ارز اشخاص فراهم می‌شود.اما در این بین یک سوال جدی نیز مطرح شده است، آیا دادن جواز ترخیص به کالاهائی که بدون انتقال ارز از سیستم بانکی وارد می شوند به واقع، دادن پاداش به متخلفین و مجازات بازرگانانی است که با رعایت قوانین کشور، کماکان در صف تامین ارز توسط بانک مرکزی‌اند.به تازگی به هر کانال یا گروه اقتصادی در فضای مجازی سر می‌زنید، خبر از دپوی مقادیر زیادی کالا در گمرکات کشوراست. رییس کل گمرک ایران در مصاحبه‌ای شد از دپوی حدود 3.5میلیون تن کالا به ارزش تقریبی 6میلیارد دلار گفت.در آخرین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان بوشهر هم رئیس اتاق بازرگانی بوشهر به همین انبار اشاره کرده و از استاندار استان تقاضای راهکار کردند. حتی در همین جلسه به دپوی 100کانتینر لاستیک خودرو اشاره شد. این سروصداها امّاو اگرهایی دارد که به عمد به آنها اشاره نمی‌شود. R1389/P/S7,77,78,79/CT7 واژه های کاربردی مرتبط گمرک بیشتر بخوانید... ضرورت تخصیص ارز و ارایه تسهیلات لازم برای ترخیص قطعات خودرو از گمرک
بازنشر از تسنـیم

کلمات کلیدی » ایران | دلار | ارز | بانک | بانک مرکزی | خودرو | دولت | آمار | اقتصاد |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

سکه ۱۱ میلیون تومان شد هم‌اکنون‌ هر دلار آمریکا 25000 تومان!

اعطای هر گونه تسهیلات به اشخاص حقیقی‏‏‏‏‏ حقوقی صرفاً پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات (سمات) و دریافت شماره پیگیری از سامانه مذکور، مجاز خواهد بود.

دعوای تکراری بر سر دلارهایی که گم شد _ دلار جهانگیری و سونامی فساد