اکونومی نیوز / سیاسی

کلاه صلح بر سر اعراب چرا توافقات صلح اعراب و اسرائیل به آرامش منتهی نشده است؟

کد خبر 41548 1399-06-25 22:33
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
ترامپ، نتانیاهو و وزرای خارجه امارات و بحرین امشب در جشنی شرکت کردند که بیشتر از اعراب و اسرائیل به سود ترامپ است. رئیس‌جمهوری که بدون دستاورد دیپلماتیک به انتخابات ۲۰۲۰ نزدیک می‌شود.
کلاه صلح بر سر اعراب  چرا توافقات صلح اعراب و اسرائیل به آرامش منتهی نشده است؟


چهار بازیگر بالماسکه امشب کاخ سفید که نام "صلح ابراهیم" بر آن گذاشته اند، چیزی بیش از سایر طرح های صلح اعراب و اسرائیل در سالهای گذشته نیست که نه فقط به صلح نینجامید، که جنگ و خشونت را در منطقه بیشتر کرد.
گزارش مراسم امضای صلح امارات و بحرین با اسرائیل
بعد از اعلام توافق صلح امارات با رژیم صهیونیستی، این کشور بعد از مصر و اردن سومین کشور عربی است که با این رژیم توافق صلح امضا کرده است و پس از آنکه بحرین نیز به این صف پیوست، حالا چهار کشور با رژیم صهیونیستی صلح کرده و به آرمانهای فلسطین خیانت کردند.
ترامپ امشب گفت که با پادشاه عربستان سعودی صحبت کرده. او گفت انتظار دارد در روابط اسرائیل و عربستان هم «اتفاقات مثبتی» به وقوع بپیوندد. اگر چنین شود، ریاض ششمین کشور عربی خواهد بود که روابط پنهانش با تل آویو را آشکار می کند.
توافق ها و طرح های صلح با رژیم صهیونیستی که پشت فلسطینی ها را خالی کرده، از چند دهه پیش به رغم جنگ های منطقه پابرجا بوده و شامل این توافق هاست که در ادامه می خوانید.
مصر: کمپ دیوید
مصر و رژیم صهیونیستی ۲۶ مارس ۱۹۷۹ معاهده صلح امضا کردند. این توافق در مراسمی با حضور انور سادات، رئیس جمهور فقید مصر و مناحیم بیگن، نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی و با نظارت جیمی کارتر، رئیس جمهور وقت آمریکا امضا شد.این توافق نامه از یک مقدمه و ۹ ماده با پیوست ها و اسناد ویژه تدابیر امنیتی و عادی سازی روابط و عقب نشینی اسرائیل از سینا تشکیل می شد.
این معاهده خشم گسترده مردمی را در کشورهای عربی در پی داشت. برخی کشورها شاهد تظاهرات در محکومیت این توافق نامه بود و آن را خیانت توصیف کردند.
از جمله نتایج معاهده عضویت مصر در اتحادیه عرب و انتقال مقر این اتحادیه از قاهره به تونس بود.
اما انور سادات بهای این توافق نامه را با جانش داد. گروه وابسته به جنبش جهاد اسلامی فلسطین در مراسمی به مناسبت "جنگ تشرین" که ارتش های مصر و سوریه در آن شرکت داشتند و اولین جنگی بود که اعراب به دستاورد نظامی در برابر اسرائیل دست یافتند ترور شد.

اردن: وادی عربه
اردن دومین کشور عربی بود که با رژیم صهیونیستی توافق صلح امضا کرد.نام این توافق نامه نام مکانی است که در آنجا امضا شد. وادی عربه در مرزهای اردن و اسرائیل است. این توافق ۲۶ اکتبر ۱۹۹۴ با حضور اسحاق رابین، نخست وزیر وقت اسرائیل، عبدالسلام المجالی، نخست وزیر وقت اردن امضا شد.
همچنین این توافق در حضور حسین بن طلال، پادشاه وقت اردن درحالی که با عایزر وایزمن، رئیس رژیم صهیونیستی دست می داد، و با نظارت بیل کلینتون، رئیس جمهور وقت آمریکا امضا شد.
در مقدمه این معاهده آمده است: هدف دو طرف تحقق صلح عادلانه و دائم و فراگیر در خاورمیانه براساس قطعنامه های ۲۴۲ و ۳۳۸ شورای امنیت است.
این معاهده از یک مقدمه و ۳۰ ماده تشکیل می شود که به تمامی جزئیات عادی سازی روابط برای برقراری صلح و حسن همجواری و اقدامات امنیتی، قانونگذاری، کشاورزی و محیط زیست و آب و غیره پرداخته شده است.
این توافق نامه یک سال بعد از دست دادن تاریخی یاسر عرفات، رئیس فقید تشکیلات خودگردان فلسطین و اسحاق رابین و امضای اصول توافق نامه اسلو امضا شد.
اسلو: عرفات و رابین
بعد از اینکه اسرائیل و سازمان آزادیبخش فلسطین(ساف) یکدیگر را به رسمیت شناختند و مذاکراتی در شهر اسلو برگزار شد، این توافق نامه امضا شد هرچند که مراسم امضای آن در کاخ سفید و با نظارت بیل کلینتون بود اما به اسلو نامگذاری شد.
۱۳ سپتامبر ۱۹۹۳ توافق بیانیه اصول فلسطین و اسرائیل با حضور محمود عباس، رئیس کنونی تشکیلات خودگردان فلسطین و شیمون پرز، وزیر خارجه وقت اسرائیل و با حضور یاسر عرفات، اسحاق رابین و کلینتون امضا شد.
این بیانیه از ۱۷ ماده و چهار پیوست تشکیل می شود و هدف از آن این بود که مذاکرات به تشکیل قدرت قدرت انتقالی در کرانه باختری و نوار غزه برای دوره ای پنج ساله و حل و فصل دائمی منجر شود.

طرح های صلح چه اهدافی دنبال می کند؟
قبل از امضای توافق نامه ها میان کشورهای عربی و اسرائیل مذاکرات و دیدارهای مستمر و محرمانه ای برگزار شد. همچنین طرح هایی با هدف تحقق صلح در منطقه وجود داشت که مهم ترین آن طرحی است که عربستان بعد از چند سال از طرح کمپ دیوید مطرح کرد.
در نشست سران فاس سال ۱۹۸۱ عربستان طرحی با عنوان "طرح صلح ملک فهد" مطرح کرد که بر حق تمام کشورهای منطقه برای زندگی در صلح تأکید دارد. سوریه، الجزایر، لیبی و عراق با این طرح مخالفت کردند.
در نشست سران بیروت در سال ۲۰۰۲ عبدالله بن عبدالعزیز، ولیعهد آن زمان عربستان طرح صلح را با عنوان طرح صلح عربی مجددا مطرح کرد که بر موافقت با عادی سازی کامل روابط با اسرائیل در ازای صلح تأکید داشت. کشورهای عربی همگی با این طرح موافقت کردند.
و حالا پس از همه این طرح ها، ترامپ که نتوانسته دستاورد موثر دیپلماتیک داشته باشد، می خواهد معامله قرن را به برگ برنده انتخاباتی خود تبدیل کند. انتخاباتی که روشن نیست فرجام آن چه خواهد شد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » آمریکا | عربستان سعودی | عراق | طلا | مرز | دونالد ترامپ | مردم | وزیر | ماسک |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


چین: به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره کره‌شمالی پایبندیم/ تحریم‌های پیونگ‌یانگ لغو شوند
سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز در واکنش به اتهام‌زنی آمریکا پیرامون نقض تحریم های کره‌شمالی از سوی پکن اعلام کرد: به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره پیونگ‌یانگ پایبندیم.

ساخت موشک ابرفرا صوت؛ پروژه جدید استرالیا و آمریکا برای تقابل با چین
 وزیر دفاع استرالیا اعلام کرده که این کشور با آمریکا در پروژه‌ای مشترک قصد تولید موشک‌های کروز ابرفراصوت دارد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید