زنگنه: عدم صادرات گاز به پاکستان خارج از اراده ما بود

کد خبر 41427 1399-06-25 13:39
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
وزیر نفت اظهار داشت: امروز ما در جنگ تمام عیار اقتصادی تحمیل شده از سوی آمریکا و همکاری صهیونیست‌ها و منافقین علیه مردم ایران هستیم و ضرورت دارد مثل دوران دفاع مقدس تمام ارکان نظام به صورت یکپارچه عمل کنند.

بیژن نامدار زنگنه در جلسه علنی مجلس در گزارشی به تشریح اقدامات این وزارتخانه پرداخت و ادامه داد: بنده می توانم اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را در هشت محور توضیح دهم که نخستین آن ها افزایش تولید نفت و گاز از میادین مشترک است. در این موضوع ما بر اساس ظرفیت میادین مشترک عمل کردیم، اما مهمترین آ نها میادین غرب کارون و پارس جنوبی است، به طوری که در غرب کارون از تولید ۷۰ هزار بشکه در روز در حال حاضر به ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده ایم که از همسایه خود عقب نیستیم.
وی ادامه داد: همچنین قرارداد های نفتی برای میادین مشترک مانند فاز ۱۱، آبان، سپهر، جفیر و ... بسته شده است و طرح های دیگر برای توسعه و نگهداشت سطح تولید در نظر داریم تا تولید را افزایش دهیم. در بخش گاز پارس جنوبی ما تاکنون ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم.
وزیر نفت با بیان اینکه صنعت گاز و پتروشیمی محصول جمهوری اسلامی هستند، اظهار داشت: قبل از انقلاب در بخش نفت کار هایی صورت گرفته بود، اما پس از انقلاب بخش گاز و پتروشیمی توسعه بسیار بالایی داشته است. در بخش گاز و در پارس جنوبی از تولید ۱۴۰ میلیون متر مکعب درسال ۸۴ به ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده ایم همچنین در بخش پتروشیمی از تولید دو میلیارد دلاری در سال ۷۵ با برنامه ریزی های صورت گرفته به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ خواهیم رسید به نوعی جهش در تولید است؛ بنابراین جهش دوم ما در سال آینده به پایان می رسد و البته جهش سوم نیز در جریان است.
وی تصریح کرد: همچنین صادرات فرآورده های نفتی ما نسبت به سال ۹۱ چهار برابر شده است یعنی توانسته ایم در راستای موضوع دوری از خام فروشی و دور زدن تحریم ها گام های بزرگی برداریم. همچنین تولید بنزین ما به ۹۸ میلیون لیتر رسیده است.
زنگنه تصریح کرد: ما از سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی نیز استقبال می کنیم و حاضریم در مورد تضمین لایسنس، یارانه تسهیلات تضمین فولاد و بازار های صادراتی کمک کنیم.
وزیر نفت در مورد صادرات گاز طبیعی نیز گفت: صادرات ما نسبت به سال ۹۲ با وجود مشکلات بسیار دو برابر شده است البته موضوع صادرات گاز به پاکستان به نوعی خارج از اراده ما بود و مشکلات ایجاد شده خارج از کشور بود. در حال حاضر نیز در بنزین نیز به یکی از صادرکنندگان تبدیل شده ایم صادرات پترویشمی نیز نسبت به پارسال بیشتر شده است هر چند که در موضوع قیمت با مشکل روبرو هستیم.
زنگنه ادامه داد: در بحث جمع آوری گاز های همراه نفت ما بزرگترین طرح کشور یعنی طرح بیدبلند را داریم که به نوعی در آینده نزدیک تمام گاز های همراهرا فرآورش می کند.
وی در مورد تحریم های نفتی نیز اظهار داشت: ما برای دور زدن تحریم ها از هر کسی که می توانستیم کمک گرفتیم و حتما از مجلس محترم درخواست داریم از ظرفیت خود در راستای دیپلماسی بین مجالس استفاده کند. ما درگیر جنگ نابرابر علیه ملت ایران هستیم و ما نیز در خط مقدم حضور داریم بنابراین خواستاریم متناسب با شرایط موجود برخورد شود. با در نظر داشتن شرایط ما از فروش نفت به داخل و خارج و همچنین تهاتر آن استقبال می کنیم.
این مقام مسئول با اشاره طرح گازرسانی به نقاط مختلف کشور گفت: توسعه گازرسانی یکی از طرح های ما بوده که با همکاری مجلس صورت گرفته است. در حال حاضر نزدیک به ۸۳ درصد جمعیت روستایی و ۹۹ درصد جمعیت شهری و مجموعا ۹۴ درصد جمعیت کشور از این نعمت برخوردار هستند. برنامه ما در این زمینه پوشش ۹۵ درصدی روستا های کشور با اولویت مناطق محروم و سردسیر است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | دلار | ارز | نفت | بیژن نامدار زنگنه | نفت | بازار | صادرات | مجلس |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :