اکونومی نیوز / اجتماعی

تفاوت و نشانه های قلب بیمار و قلب سالم

کد خبر 38315 1399-06-12 23:32
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
همه افراد می‌توانند برخی ارزیابی‌ها را در منزل انجام دهند تا به‌طور نسبی از وضعیت سلامت سیستم قلبی-عروقی اطمینان کسب کنند.
تفاوت و نشانه های قلب بیمار و قلب سالم


در جوامع امروز، با توجه به شیوه زندگی مدرن که با مصرف غذا های فست فود، استرس و کم تحرکی همراه است، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی_عروقی افزایش یافته است. از طرفی، کاهش فعالیت جسمانی و بی تحرکی نیز می تواند زمینه تشخیص به موقع این بیماری ها را به تعویق بیندازد و افراد از مشکل خود بی اطلاع باشند.
خطر ابتلا به بیماری های قلبی_عروقی با افزایش سن بیشتر می شود و همه افراد با رسیدن به سنین میانسالی باید چکاپ های دوره ای برای تشخیص زودهنگام بیماری را داشته باشند، اما همه افراد می توانند برخی ارزیابی ها را در منزل انجام دهند تا به طور نسبی از وضعیت سلامت سیستم قلبی_عروقی اطمینان کسب کنند. البته توجه به این نکته ضروری است که امکان دارد تست های خودارزیابی در مراحل اولیه بیماری کاملا عادی باشند و صرفا با اتکا به این نتایج نمی توان از معاینه دقیق توسط پزشک و انجام آزمایش های لازم امتناع کرد.
خودارزیابی اختلال خونرسانی به پا هاممکن است هنگام راه رفتن از درد در پا ها رنج می برید، اما نمی دانید این وضعیت ناشی از اختلال خونرسانی است یا بیماری های مربوط به عضلات و استخوان ها. برای تشخیص اختلال خونرسانی به پاها، دراز بکشید و پا ها را به مدت ۳۰ ثانیه بالا نگه دارید. اگر رنگ پا سفید یا رنگ پریده شد، می تواند نشان دهنده اختلال در خونرسانی پا ها باشد.
اگر اختلال خونرسانی، پیشرفته و شدید باشد باید به رنگ پا ها در حالت معمولی نیز توجه کرد. گاهی خونرسانی در یک پا مشکل دارد که مقایسه رنگ و وضعیت پا ها در تشخیص اختلال خونرسانی کمک کننده است. اختلال خونرسانی در یک پا می تواند با ریزش موها، براق شدن پوست، رنگ پریدگی و احساس سرمای بیشتر در مقایسه با پای دیگر ظاهر شود. اگر امکان اندازه گیری نبض وجود داشته باشد، نبض اندام مبتلا نیز ضعیف تر است. به طور کلی اندام مبتلا به اختلال خونرسانی نسبت به سرما حساس تر است.
برای تشخیص ورم پاها، با انگشت اشاره روی پا ها در حالتی که دراز کرده اید، فشار مختصری وارد کنید. با فشار آوردن روی عضو، گودی ایجاد می شود که اگر خفیف باشد، مشکلی ندارد، اما اگر از حالت طبیعی بیشتر باشد و دیر به وضعیت اول برگردد، غیرطبیعی است و می تواند نشان دهنده نارسایی قلب باشد.
خودارزیابی اختلال خون رسانی به دست هادر مورد دست ها نیز امکان این خودارزیابی وجود دارد. نبض را اندازه گیری کنید و اگر نبض یک دست ضعیف تر باشد، می تواند نشان دهنده اختلال خونرسانی به این عضو باشد.
اقدام دیگر اینکه ریشه ناخن را فشار دهید. قاعدتا زمانی که ریشه ناخن را فشار دهید، رنگ پریده می شود، اما انتظار می رود با برداشتن فشار، پس از ۲ ثانیه رنگ ناخن به حالت اول برگردد. اگر زمان بازگشت رنگ طبیعی ناخن بیشتر از ۲ ثانیه باشد، احتمالا خونرسانی به انگشت دچار اشکال است. البته اینکه تغییر رنگ در هر انگشت با اختلال خونرسانی در یک عضو خاص مانند کبد و… مرتبط است، باور اشتباهی است که گاهی در برخی مطالب فضا مجازی دیده می شود.
قراردادن دست ها در معرض سرما نیز به تشخیص اختلال خونرسانی کمک می کند. مسلما اگر دست شما خونرسانی درست و مطلوب داشته باشد، رنگ پوست تحت تاثیر سرما مختصری تغییر می کند، اما بلافاصله به حالت عادی برمی گردد. این رنگ پریدگی خیلی بارز نیست و انتظار نمی رود تغییر رنگ جدی پیدا کند. اگر دست خود را در آب سرد فرو بردید و دچار سفیدی غیرعادی یا کبودی انگشتان شدید، این حالت غیرطبیعی بوده و بیانگر اختلال در خونرسانی است. اشکال خونرسانی ممکن است ناشی از تنگی رگ باشد یا رگ تحت تاثیر سرما مستعد گرفتگی است.
یکی دیگر از روش های تشخیص سلامت و زمینه بیماری های قلبی، بررسی ناخن هاست. ناخن انگشتان اشاره را کاملا به هم نزدیک کنید. در این حالت نباید بین دو ناخن فاصله ای باشد. اگر ناخن حالت قاشقی پیدا کرده وهنگام قرارگرفتن کنار هم فاصله ای دیده می شود، علامت دیگری از ابتلا به بیماری های قلبی است.
خودارزیابی ضربان قلببرای اینکه از سلامت ضربان طبیعی قلب مطمئن شوید، می توانید نبض را بشمارید. ضربان طبیعی قلب در یک دقیقه بین ۶۰ تا ۱۰۰ است. اگر تعداد ضربان قلب کمتر از ۶۰ یا بیشتر از ۱۰۰ باشد، غیرطبیعی بوده و نیاز به بررسی توسط پزشک دارد.البته در مورد ارزیابی ضربان، باید بررسی کرد که فواصل نبض منظم است یا نه. نامنظم بودن ضربان قلب نشان دهنده آریتمی قلبی است و بهتر است توسط پزشک معاینه شوید. غیرقرینه بودن نبض دو اندام مثل دست ها نیز طبیعی نیست و می تواند هشدار بیماری باشد.
خودارزیابی تاثیر دیگر اندام ها بر سلامت «قلب»مشکلات تیروئید با تپش قلب همراه است. برای تشخیص این مشکل، دست ها را جلوی بدن و با فاصله از هم نگه دارید. لرزش انگشتان را کنترل کنید. اگر انگشتان لرزش دارند می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد و تپش قلب شما به خاطر این ناراحتی است.
البته کم کاری تیروئید نیز بر سلامت قلب تاثیر دارد. ابتلا به کم کاری تیروئید ممکن است با ریزش مو در قسمت خارجی ابرو، خشکی و زبری پوست، خواب آلودگی و ورم صورت همراه باشد. کم کاری تیروئید می تواند باعث افزایش فشارخون، کاهش ضربان و به طور کلی آسیب به سلامت سیستم قلبی_عروقی باشد.
خودارزیابی در مورد «تنگی نفس» و سلامت قلباگر دچار کبودی توام ناخن ها، لب ها و زبان هستید، ممکن است نشان دهنده پایین بودن سطح اکسیژن خون به علت مشکلات قلبی باشد که باید توسط پزشک بررسی شود.
تنگی نفس یکی از شکایت های رایج در مراجعه به متخصصان قلب و عروق است. اگر با کمترین فعالیت دچار تنگی نفس شود، بهتر است نسبت به بیماری قلبی_عروقی مشکوک شد. البته این علامت الزاما به دلیل ناراحتی قلبی نیست و علل مختلفی در بروز تنگی نفس نقش دارد. مهم ترین و شایع ترین عامل تنگی نفس در جوامع مدرن امروزی را می توان بی تحرکی دانست که به اصطلاح قلب و ریه حالت تنبل پیدا کرده اند، اما اگر به تازگی دچار تنگی نفس حتی با کمترین فعالیت شده اید و همزمان با تنگی نفس، لب هایتان کبود می شود باید وضعیت را جدی بگیرید و حتما با پزشک مشورت کنید.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » طلا | مجازی |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تعطیلی یک شهر نیوزیلند به دلیل ابتلای یک نفر به گونه ناشناخته کرونا
سلامت ایسنا نوشت: ابتلای یکی از ساکنان اوکلند به گونه‌ای ناشناخته از ویروس کرونا، این بزرگترین شهر نیوزیلند را به تعطیلی یک هفته‌ای کشاند.

نمکی: جهان از کنترل کرونا در ایران حیرت کرد ایران همچنان در خطر ویروس جهش‌یافته
سلامت ایرنا نوشت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در دوران کرونا دنیا حیرت کرد چه شد که در دو ماه توانستیم مرگ و میر و اشغال تخت‌های بیمارستانی را به یک پنجم برسانیم. هیچ کاری نبود جز بکارگیری نظام قدرتمند شبکه بهداشتی که توانستیم از سرریز بیماران جلوگیری کنیم.

بررسی لایحه بودجه شهرداری تا فردا ادامه دارد
رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: امروز و فردا نیز برای بررسی لایحه بودجه شهرداری جلسه خواهیم داشت که تا روز سه شنبه به بخش هزینه ها برسیم. 

ورود یک سامانه‌ بارشی از جنوب غرب کشور
بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی با ورود سامانه‌ای از جنوب غرب کشور از بعد از ظهر امروز در استان‌های غربی و جنوب غربی وقوع رگبار پراکنده گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی می شود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید