اکونومی نیوز / سیاسی

الکاظمی: قصد راه‌اندازی پروژه هسته‌ای را داریم

کد خبر 38288 1399-06-12 20:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
نخست‌وزیر عراق در دیدار امروز با امانوئل ماکرون اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تمام چالش‌های پیش روی شرکت‌های فرانسوی را برداریم. ماکرون نیز گفت، فرانسه هر نیازی برای حمایت جامعه جهانی از عراق لازم باشد را تامین خواهد کرد.
الکاظمی: قصد راه‌اندازی پروژه هسته‌ای را داریم


مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در دیدار امروز، چهارشنبه خود با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت: شراکت و همکاری ما با فرانسه مهم بوده و این کشور شریک مهمی برای ماست و برای گسترش آن تلاش خواهیم کرد.
نخست وزیر عراق اظهار کرد: فرانسه کمک زیادی برای بازسازی شهرهای آزاد شده کرده و برای راه اندازی پروژه مشترک انرژی هسته ای جهت تولید برق تلاش می کنیم.
او اضافه کرد: برای به جریان انداختن سند همکاری استراتژیک بین دو کشور اقدام می کنیم و عراقی ها قدردان نقش فرانسه در مبارزه با تروریسم هستند.
الکاظمی افزود: فرانسه حامی حاکمیت عراق بوده و موضع گیری ویژه ای داشته، ما تاکید می کنیم حاکمیت عراق برای ما خط قرمز است.
نخست وزیر عراق اظهار کرد: اولویت همکاری بین دو کشور در زمینه های اقتصادی، تجاری و انرژی است. طرح آتی عراق در خصوص انرژی هسته ای و پروژه های صلح آمیز تحت نظارت آژانس انرژی اتمی و سازمان انرژی فرانسه خواهد بود.
او ادامه داد: عراق صحنه مقابله علیه هیچ کشوری در منطقه نخواهد بود.
نخست وزیر عراق افزود: با ماکرون حمایت از دولت عراق را بررسی کردیم و از موضع آنها در حمایت از کشورمان در این زمینه تشکر می کنیم.
ماکرون نیز اظهار کرد: فرانسه آماده پایبندی به تامین منابع انرژی عراق است. می خواهیم طرح ها مهمی به خصوص طرح راه اندازی متروی بغداد و تامین برق این کشور را پیاده کنیم.
او افزود: اصرارم برای سفر به عراق برای اعلام پایبندی کشورم به عمق دوستی با این کشور بود.
رئیس جمهوری فرانسه گفت: برای جلب حمایت جهانی به نفع منافع عراق تلاش می کنیم و معتقدم ماه های آینده برای فعالیت های دولت عراق مهم خواهد بود.
ماکرون تاکید کرد: با الکاظمی تقویت همکاری نظامی علیه داعش را مورد بررسی قرار دادیم. عراق از داعش رنج بسیار برده و جنگ با داعش ادامه خواهد داشت و ما به حمایت از عراق پایبندیم.
او اضافه کرد: فرانسه برای تقویت همکاری در زمینه های مختلف در زمینه اقتصادی تلاش می کند و قبل از هر چیز می خواهیم تامین مالی مناسب و اجرای پروژه های مهم از جمله متروی نیمه تمام بغداد را برنامه ریزی کنیم.
ماکرون گفت: ما مداخله های خارجی در عراق را بررسی کردیم و گفتیم فرانسه خواهان حمایت از عراق است. از دولت عراق به لحاظ سیاسی، اداری و امنیتی حمایت می کنیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » عراق |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


 افراد غیر ذیصلاح، علامت اشتباه به خارج ندهند
رییس دفتر رییس‌جمهور در واکنش به اظهارات اخیر برخی افراد و مراجع غیرمسئول در زمینه مذاکرات هسته‌ای و رفع تحریم‌ها گفت: تصمیم‌گیری در حیطه مسائل ملی و مهم کشور از قبیل پرونده هسته‌ای، در سطح کلان صورت می‌گیرد.

روسیه ممنوعیت ورود رهبر قوم تاتار به کریمه را تا ۲۰۳۴ تمدید کرد
روسیه روز جمعه ممنوعیت ورود به کریمه برای "مصطفی عبدالجمیل کریم‌اغلو"، رهبر ملی قوم تاتار کریمه و معاون اوکراینی وی را تا سال ۲۰۳۴ تمدید کرد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید