اکونومی نیوز / اجتماعی

دوراپزشکی؛ آغاز یک انقلاب در نظام سلامت کشور

کد خبر 38007 1399-06-11 21:03
زمان تقریبی مطالعه 8دقیقه
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: افتتاح خدمات دوراپزشکی آغاز یک انقلاب و روزی سرنوشت ساز در نظام سلامت است.
دوراپزشکی؛ آغاز یک انقلاب در نظام سلامت کشور


سعید نمکی  در مراسم افتتاح گام نخست خدمات دوراپزشکی با یاد شهدای مدافع سلامت (پویش ره سلامت) ضمن تسلیت ماه محرم و درود به روح شهدای کشور، اظهار کرد: شاید امروز از دو جهت یکی از زیباترین روز های زندگی من باشد، یکی از این جهت که امروز شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از کووید_۱۹ و رسیدن آن به مرز دو رقمی شدن بودیم که خبر بسیار خوشایندی برای من و تیمم بود چرا که بعد از مهار خیز اول دچار خیز دوم شدیم و در خیز دوم هم نفس گیرتر از خیز اول دچار گرفتاری و تنش شبانه روزی شدیم و امیدوارم همچنان روند نزولی داشته باشیم، گرچه تشویش خاطر از بی مبالاتی ها و سفر ها ذهم من و همکارانم را مشوش کرده است، دوم هم اینکه امروز شاهد یک انقلاب در نظام ارائه خدمات سلامت کشور هستیم.
او افزود: از همه همکارانم که در برپایی این اقدام کمک کردند، تشکر می کنم. بعد از انقلاب اسلامی دستاورد های بسیار گران سنگی را در عرصه نظام سلامت داشتیم. کاهش مرگ و میر زنان و کودکان یکی از این تحولات بود. رصد منحنی رشد کودکان، واکسیناسیون، تغذیه با شیر مادر و مایع درمانی خوراکی به عنوان چهار هدف اصلی در برنامه های ملی توانست میزان مرگ و میر کودکان را به یک دهم در منطقه برساند، همچنین بحث سواد زنان هم بسیار مهم است، باید توجه داشت که  بحث مراقبت خانواده ها و مکمل های غذایی و... توانست عرصه نظام سلامت را در دنیا دگرگون کند و ما هم با تکیه بر ساختار بسیار منسجم خودمان به نام نظام شبکه توانستیم این دستاورد های عظیم را در جمهوری اسلامی ایران خلق کنیم.
نمکی ادامه داد: من این توفیق را داریم که حدود سه دهه پیش به عنوان مسئول بهداشت این کشور خدمت کنم. وقتی امروز حرف از هیرمند، زابل، مشهد می زنند، یاد روز های سخت در این مناطق می افتم، من برای مبارزه با بیماری های واگیردار روز و شب های بسیاری را در این مناطق سپری کردم و امروز وقتی می شنوم که به همت همکارانم اتصال پزشک عمومی به متخصص در دورترین نقاط مملکت شکل گرفته است، به خودم می بالم و امروز را یک روز سرنوشت ساز در تاریخ نظام سلامت کشور می دانم.
وزیر بهداشت گفت: معتقدم امروز یک انقلاب در نظام ارائه خدمت کشور آغاز شد، گرچه ممکن است این اقدام در ذهن کوچک به نظر بیاید، اما پایه گذار یک حرکت بزرگ ملی است و این حرکت بزرگ ملی نظام ارائه خدمت را دگرگون می کند. رشد کیفی نظام ارائه خدمت بزرگترین مایحتاج و وسیله ای است که نیاز داشتیم. در زمینه رشد کمی اعم از توسعه زیرساخت ها، تعداد تخت، تعداد پزشک، تعداد دانشکده های پزشکی و... در سال های گذشته رشد فزاینده ای داشتیم و امروز به تغییر نگاه و رویکرد و استفاده از ابزاری برای ارتقاء کیفی نیاز داشتیم.
نمکی گفت: زمانیکه توفیق داشتم به عنوان وزیر بهداشت، وارد عرصه سلامت شوم، اولین تصمیم دگرگونی کیفی نظام ارائه خدمت بود. اولین گامی که برداشتم استقرار پرونده الکترونیک سلامت برای ۸۰ میلیون نفر از مردم بود و معتقدم برای ارتقاء کیفی نظام سلامت بدون ایجاد یک ریل مناسب در نظام الکترونیک راهی نداریم، پرونده الکترونیک سلامت به ما کمک کرد تا در طرح ملی بسیج کنترل فشار خون ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را در سراسر کشور با همت و غیرت و رشادتی که همکارانم به خرج دادند، غربالگری کنیم و دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بیمار مبتلا به فشار خون را شناسایی کنیم و تحت مراقبت قرار دهیم. در بسیج ملی مبارزه با کرونا هم آنچه که به کارمان آمد، پرونده الکترونیک سلامت بود. همزمان هم استقرار نسخه نویسی، نسخه پیچی الکترونیک، اعمال راهنماهای بالینی و را دنبال کردیم و بستر همه این برنامه ها پرونده الکترونیک سلامت و طب دیجیتال بود.
اولین گامی که برداشتم استقرار پرونده الکترونیک سلامت برای ۸۰ میلیون نفر از مردم بود و معتقدم برای ارتقاء کیفی نظام سلامت بدون ایجاد یک ریل مناسب در نظام الکترونیک راهی نداریم
وزیر بهداشت ادامه داد: در این میان اقدام بزرگی در ستاد وزارتخانه و با همکاری بزرگانی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و بنیاد برکت کلید خورد و امروز شاهد رونمایی از آن هستیم. دورا پزشکی  تغییراتی را در ارائه خدمات ایجاد می کند؛ نخستین تغییر اعتلای کیفی خدمات سلامت و دوم کاهش نیاز به نیرو های تخصصی در اقصی نقاط کشور است. یکی از گرفتاری های ما این است که یک منطقه متخصص اعزام می کنیم و عمده وقت این متخصص خالی می ماند و حال اگر متخصص اعزام نکنیم، از معیارهای عدالت در سلامت فاصله گرفته ایم، بنابراین این کار بزرگ علمی به ما کمک می کند که در این مناطق از ابزاری به نام تله مدیسین یا دورا پزشکی استفاده کنیم.
نمکی گفت: این رویکرد جدید به ما امکان می دهد که بهره وری را در نیروی انسانی متخصص کشور بالا ببریم و عدالت در سلامت را در دورترین نقاط کشور داشته باشیم. خرسندیم که این حرکت بزرگ ملی در دورترین و محروم ترین نقاط کشور آغاز شد، همچنین این طرح گفتمان دو سویه بین ما و مردم ایجاد خواهد کرد و به مردم این امکان را می دهیم که حرف ها و گرفتاری هایشان را با ما مطرح کنند، افزون بر این طرح دورا پزشکی کمک می کند که مردم برای بیماری های غیرواگیر و مزمن مرتب به طبیب مراجعه نکنند، این اقدام برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در شرایط کنونی به کار می آید و مردم دیگر مجبور نخواهند بود برای کنترل دیابت، فشار خون به طور مداوم به پزشک مراجعه کنند و این طرح کار ارزشمندی در دوران مدیریت کرونا محسوب می شود.
نمکی با اشاره به برخی اقدامات در دوران مدیریت کرونا گفت: در مدیریت کووید_۱۹ یک اتفاق ویژه افتاد و یکی از این اقدامات این بود که توانستیم بیمارستان های معینی را انتخاب کنیم تا از طریق تله مدیسین یا پزشکی از راه دور  تجربیات خود را به بیمارستان های کم تجربه تر منتقل کنند، همچنین در مدیریت کرونا دریافتیم که در بیماری کرونا بیمار به جای دارو مراقبت مناسب می خواهد و مراقبت بهترین شیوه استمرار حیات مبتلایان به کرونا است. همین مکانیزم به ما کمک کرد که بیماری را در خوزستان، کردستان و... کنترل کنیم.
وزیر بهداشت بیان کرد: اگر منحنی های ابتلا و فوتی کرون را نگاه کنید، می بینید که در روز های اول در قم و گیلان گرفتار کرونا شدیم، منحنی مرگ و بستری پا به پای هم حرکت می کردند، اما اگر در این دوره منحنی ها را نگاه کنید، می بینیند که فاصله بین بستری و مرگ بسیار زیاد شده است و همه اینها نشان می دهد ما یاد گرفتیم چگونه از بیماران کرونایی به خوبی مراقبت کنیم و انتقال این تجربیات از طریق تله مدیسین یا دورا پزشکی محقق شد.
او گفت: با اجرای طرح دوراپزشکی هزینه های نظام سلامت کاهش  و بازدهی ما افزایش پیدا خواهد کرد و در عین حال می توانیم اقتصاد سلامت را در این روز های سخت اقتصادی کشور مدیریت کنیمف باید توجه داشت که بحث آموزش از راه دور بسیار مهم است و این موضوع از مسائلی است که به شدن روی آن کار می کنیم. در عین حال ما باید زیرساخت های آموزش از راه دور را برای همه سطوح اعم از دبستان و دبیرستان تقویت کنیم. افزون بر اینها ضرورتی ندارد که حتما برای فلان جراحی رزیدنت را به اتاق عمل ببریم، بلکه عالی ترین استاد می تواند از بیمارستانی در تهران یک نفر را در زاهدان برای جراحی آموزش دهد و باید از ابزار دوراپزشکی استفاده کنیم.
نمکی گفت: در حال حاضر ابزار موبایل در دست همه وجود دارد. آموزش از راه دور برای بیماری های غیرواگیر و آموزش درباره آن ها موثر است. در سال  ۳۸۰ هزار مرگ در کشور ثبت می شود که ۹۷ هزار مورد از آنها به علت فشار خون بالاست و ۳۱۳ هزار مورد مرگ ایرانیان برای بیماری های غیرواگیر است. با آموزش از راه دور روی صفحه موبایل افراد می توان از بیماری های غیرواگیر پیشگیری کرد، برای اصلاح سبک زندگی مردم باید از این ابزار استفاده کنیم زیرا تغذیه مردم درست نیست. بی تحرکی باعث آسیب به مردم می شود.
وزیر بهداشت بیان کرد: باید از ابزارها برای آموزش از راه دور دانش آموزان و دانشجویان استفاده کنیم، باید زیرساخت های آموزش از راه دور را تقویت کنیم. شاید در پاییز نیاز داشته باشیم به دلیل همپوشانی کرونا و آنفلوآنزا  از زیرساخت ها به نحوی استفاده کنیم که آموزش حضوری به حداقل برسد.
نمکی اظهار کرد: تلاش کردیم کار های تازه ای را در وزارت بهداشت شروع کنیم، اما به سیاه چاله کرونا افتادیم، در عین حال نباید کرونا ما را زمین گیر کند، ما حرکتی را به نام ره سلامت آغاز کردیم، ما ملتی هستیم که همزمان شهید می دهیم و تاریخ می سازیم. ما برای مدیریت کرونا شهید می دهیم و از ایجاد توسعه غافل نمی شویم. مردم و خیرین و بنیاد ها در کنار ما حضور دارند.
وزیر بهداشت یادآوری کرد: امسال برای اولین سال، ۱۰ هزار و ۶۰۰ تخت بیمارستانی و ۱۴۰۰ پروژه را تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ افتتاح می کنیم. این پروژه زیربنایی و مهم نیز یکی از پروژه های ماندگار در کشور خواهد بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | تهران | بهداشت | عدالت | اقتصاد | درمان | انقلاب | کووید19 |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


استفاده زنان از دوچرخه‌های اشتراکی در اصفهان ممنوع است
دادستان اصفهان در نامه‌ای که به شهردار این شهر نوشته تاکید کرده است چون الیپکو یک شرکت دانش‌بنیان است و با توجه به اینکه ۶۰ تا ۷۰ درصد استفاده گنندکان زن بوده‌اند و حالا حذف می شوند، یارانه‌ای در اختیار شرکت قرار بگیرد.

ارتباط رژیم غذایی مدیترانه ای با کاهش خطر ابتلا به دیابت در زنان
شواهد زیادی نشان می دهد که تغذیه شبیه رژیم غذایی مردم ساکن در حاشیه دریای مدیترانه به پیشگیری از دیابت نوع۲ کمک می کند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید