اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

ارزش ذاتی سهام چیست؟

کد خبر 37915 1399-06-11 15:09
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
ارزش ذاتی یک سهم، بیانگر قیمتی است که سرمایه‌گذاران برای هریک از سهم‌های یک شرکت در نظر می‌گیرند.
ارزش ذاتی سهام چیست؟


سهامداران بازار سرمایه همچون سایر سرمایه گذاران پیش از سرمایه گذاری باید مجموعه ای از آموزش ها را فرا بگیرند. این روزها فعالیت در بورس بیش از هر زمان دیگری به دغدغه گروهی از افراد تبدیل شده است، به همین دلیل  قصد داریم شما را با یکی از مفاهیم بازار سرمایه آشنا کنیم.
مفهوم ارزش ذاتی برای سرمایه گذاران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مدیران به عنوان نمایندگان سرمایه گذاران که به امور سیاست گذاری و عملیاتی شرکت ها مشغول هستند، موظف اند ثروت سرمایه گذاران را به حداکثر برسانند به همین جهت روش های مختلف ارزشیابی در حال توسعه است و محققان در تلاش اند تا روش های کامل تر و دقیق تری را برای این منظور ابداع و پیشنهاد کنند. 
ارزش ذاتی سهام
ارزش ذاتی سهام یا ارزش بنیادی (Intrinsic value) مفهومی است که تجزیه و تحلیل کنندگان مالی برای برآورد ارزش سهام، با توجه به تمام عوامل، خصوصیات و شرایط فعالیت های تجاری یا سرمایه گذاری، آن را مورد استفاده قرار می دهند. ارزش ذاتی سهام یک سرمایه گذاری مانند اوراق بهادار بر اساس دو عامل (قدرت سودآوری و کیفیت کسب سود) تعیین می شود.
قدرت سودآوری بر اساس قابلیت های واحد اقتصادی برای افزایش یا ثبات سودآوری (تکرارپذیری در سال های آینده) قابل اندازه گیری است همچنین کیفیت کسب سود بر اساس عواملی مانند مشتری مداری، کسب رضایت مشتری، کسب رضایت کارکنان، ریسک نسبی، رقابت و ثبات پیش بینی های سودآوری ارزیابی می شود.
 ارزش ذاتی سهام، ارزش واقعی شرکت یا دارایی بر اساس لحاظ تمامی ابعاد کسب وکاری ازجمله صورت های مالی، پتانسیل رشد شرکت و لحاظ دارایی های مشهود و نامشهود تعیین می شود.
در واقع ارزش فعلی (present value) جریانات نقدی که سهام یک شرکت در آینده برای سرمایه گذاران پدید می آورد، گویا و تعیین کننده ارزش ذاتی سهام سهام است. لذا در پیدا کردن ارزش ذاتی سهام، پیش بینی صورت های مالی در سال های آینده از اهمیت بالایی برخوردار است.
ارزش بازاری در مقایسه با ارزش ذاتی سهام
نمی توان گفت ارزش ذاتی سهام مساوی با ارزش بازار است و به همین دلیل سرمایه گذاران بنیادی با استفاده از تفاوت در قیمت ذاتی و قیمت بازار اقدام به خرید یا فروش دارایی یا سهام می کنند .
 اگر سهامی کمتر از ارزش ذاتی سهام خود در حال معامله باشد، یعنی  ارزش معاملاتی که در بازار انجام می شود از ارزش ذاتی سهام کمتر است و فعالان بازار در این حالت اقدام به خرید می کنند، به اصلاح می توان گفت  به سهامی که کمتر از ارزش ذاتی خود مورد معامله قرار گیرد undervalue می گویند، همچنین اگر سهامی بالاتر از ارزش ذاتی خود در حال معامله باشد، اقدام به فروش می کنند که به چنین سهامی نیز اصطلاحاً overvalue می گویند.
 برای سرمایه گذاران در بازار سرمایه، تعیین اینکه سهام بالاتر و یا کم تر از ارزش ذاتی خود قیمت گذاری شده است، از اهمیت بالایی برخوردار است.
همچنین به اختلاف بین ارزش ذاتی سهام و قیمت بازار، حباب گفته می شود. این حباب می تواند مثبت و یا منفی باشد. در واقع اگر قیمت بازاری سهمی بیشتر از ارزش ذاتی آن باشد دارای حباب مثبت است و باید فروخته شود.
اگر قیمت بازاری سهمی کمتری از ارزش ذاتی آن باشد، دارای حباب منفی است و بایدخریداری شود به بیان دیگر چنین سهمی به اندازه ی اختلاف بین ارزش بازاری و ارزش ذاتی آن ارزان تر قیمت گذاری شده است.
مفاهیم متفاوت ارزش، قیمت و بهای تمام شده
مفهوم «ارزش» با مفهوم قیمت و بهای تمام شده متفاوت است. به طوری که معنای قیمت یعنی، مبلغ واقعی که صرف تحصیل دارایی می شود ، تعریف دیگر قیمت را می توان رقم توافق شده برای معامله در بازار، دانست.  
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » بورس | سهام | طلا | حباب |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه


رشد اقتصادی ایران در تابستان ۹۹ مثبت شد
بازار مالیدر شش‌ماهه نخست سال ۱۳۹۹ رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی ۱٫۷، گروه صنایع و معادن منفی ۰٫۷ و گروه خدمات منفی ۳٫۵ درصد نسبت به دوره مشابه سال قبل، رشد داشته است. همچنین در تابستان ۹۹ رشد محصول ناخالص داخلی (رشد اقتصاد ی) با نفت به ۰٫۲ درصد و بدون نفت به منفی ۰٫۲ درصد رسید.

تغییر قانون پیش‌گشایش معاملات بورسی از سه‌شنبه آینده
بازار مالیسازمان بورس اوراق بهادار تهران یک اطلاعیه مهم درخصوص نحوه دریافت سفارش در مرحله پیش‌گشایش معاملات بورسی منتشر کرد.

طلا تغییر جهت داد سکه ۵۰۰هزار تومان ارزان شد
رییس اتحادیه طلا و جواهر تهران از کاهش جزیی قیمت طلا و سکه خبر داد و گفت: در پی این روند نزولی، قیمت سکه با حدود ۵۰۰تومان کاهش مجددا به کانال ۱۱میلیون تومان بازگشت.

تعداد چک‌های برگشتی کم شد؛ مبلغ بیشتر
بررسی جدیدترین آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی نشان می‌دهد که در مهر سال جاری ۷۳۴ هزار فقره چک برگشت داده شده است که در مقایسه با ماه قبل از نظر تعداد ۱۵ درصد کاهش و از نظر مبلغ ۴.۵ درصد افزایش یافته است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید