لایحه تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند در قوه قضائیه است

کد خبر 37885 1399-06-11 13:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری، گفت: لایحه تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند، به دلیل ماهیت قضائی به قوه قضائیه ارسال شده و امیدواریم به زودی نهایی و به مجلس ارسال شود.

معصومه ابتکار، روز سه شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته دولت ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سه سال گذشته معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، افزود: معاونت ریاست جمهوری در حوزه زنان و خانواده یک معاونت بسیار محدود از لحاظ ساختاری است. البته تکالیف قانونی ما زیاد است اما عمدتاً در قالب سیاستگذاری کلان، ایجاد هماهنگ سازی بین بخشی و الگوسازی است. جهت گیری اصلی کار ما در سه سال گذشته تلاش برای برنامه ای شدن حوزه زنان و خانواده بوده است. فعال شدن ستاد ملی زن و خانواده با عنایت رئیس جمهور و برگزاری دو جلسه با حضور ایشان، تدوین شاخص های عدالت جنسیتی، تهیه شناسنامه و دستورالعمل اجرایی شاخص ها، تدوین برنامه نتیجه محور در تمام استان ها برای شاخص های عدالت جنسیتی، اجرای ۱۳۷ برنامه استانی و ملی، تدوین شاخص های خانواده نیز از دیگر اقدامات ما بوده است.
وی ادامه داد: بر اساس سیاست های کلی خانواده ابلاغی رهبر معظم انقلاب، در جلسه شاخص های ملی خانواده در سال ۹۸، شاخص های خانواده تدوین شده اما هنوز نیاز به مطالعات بیشتری دارد. طرح گفتگوی ملی خانواده و گفتگوی بین نسلی از مهم ترین و محوری ترین طرح های معاونت در دولت دوازدهم بوده است. تدوین ۱۲ بسته آموزشی برای مربیان مدارس در حوزه مهارت های زندگی و مهارت های ارتباطی از دیگر اقدامات ما بوده است.
معاون زنان و خانواده رئیس جمهور تصریح کرد: طرح تاب آوری اجتماعی یکی از طرح های موفق ما بوده و حداقل در ۹۰۰ نقطه کشور اجرا شده و ۱۲۰۰ نفر آموزشگر محلی از این طرح حاصل شده و امیدواریم موفق به افزایش تاب آوری اجتماعی زنان شویم. اتصال زنان به بازار کار یا تعاونی ها نیز از دیگر اهداف این طرح است.
ابتکار ادامه داد: به تازگی نیز موافقت نامه ای در نیمه مرداد با وزارت رفاه به امضا رسیده و هدف آن حمایت از تعاونی های زنان و حمایت از مهارت ها شغلی زنان و تشکل های زنان در زمینه اشتغال است. بخشی دیگر از این توافق نامه حمایت از اورژانس اجتماعی است. این اورژانس یک شبکه امدادگر در بحران ها است و بیش از ۴۵۰ مرکز در سراسر کشور دارد. از بسیاری از این مراکز بازدید کرده و دوره های توان افزایی برای کارشناسان آنها برگزار کرده ایم و این دوره ها ادامه پیدا خواهد کرد.
وی افزود: در حوزه زنان زندانی نیز بازدید از زندان ها داشته ایم و امسال تفاهم نامه ای برای حمایت از زنان زندانی داریم. پنجمین دوره طرح ارمغان از عاشورا تا اربعین با همکاری تشکل ها، سمن ها، رسانه ها و غیره برای آزادی مادران زندانی جرائم غیر عمد نیز برگزار خواهد شد.
معاون زنان و خانواده درباره آخرین وضعیت لایحه تامین امنیت زنان ابراز داشت: تقریباً در کمیسیون فرعی لوایح، بررسی لایحه تمام شده و در کمیسیون اصلی نیز به نیمه راه رسیده است. حدود ۲۶ جلسه کمیسیون برگزار شده و امیدواریم ظرف ماه آینده به دولت ارسال و سپس به مجلس برود. ما در حال پیگیری این مسئله به صورت جدی هستیم و تمامی دستگاه ها نیز در حال همکاری هستند.
وی عنوان کرد: در خصوص موضوع تجاوز نیز بیشتر مربوط به قوه قضاییه است و در موضوع روش های حمایتی نیز اورژانس اجتماعی را بسیار موثر می دانیم و اقدام دیگر ما تهیه گزارش بوده که در کمیسیون لوایح آن را ارائه داده ایم. گزارش کامل دیگری نیز در این زمینه در حال تهیه است و جنبه مدیریتی برای اطلاع مدیران تصمیم گیر دارد.
ابتکار تصریح کرد: در موضوع قتل فرزند توسط پدر نیز معاونت لایحه ای تحت عنوان لایحه تشدید مجازات پدر در صورت قتل فرزند تنظیم و برای دولت ارسال کرده است. این لایحه به دلیل ماهیت قضایی به قوه قضاییه ارسال شده و امیدواریم به زودی نهایی و به مجلس ارسال شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » طلا | مجلس | شاخص |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟

انهدام آشیانه جنگنده های آمریکایی در حمله موشکی به پایگاه بسمایه در عراق