من یک تایوانی هستم

کد خبر 37834 1399-06-11 11:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
رئیس سنای جمهوری چک در جریان سخنرانی در پارلمان تایوان خود را به عنوان یک تایوانی معرفی کرد، درست همانند رئیس جمهور اسبق آمریکا که در سال ۱۹۶۳ در برلین در مقابل کمونیسم ایستاد و خود را به عنوان یک آلمانی معرفی کرد.

چین که مدعی است تایوان بخشی از قلمرو این کشور است، تهدید کرده که کاری می کند میلوش ویسترچیل، رئیس سنای جمهوری چک بهای سنگینی به خاطر سفرش به تایپه بپردازد. جمهوری چک همچون بسیاری دیگر از کشورها هیچ روابط دیپلماتیک رسمی با تایوان ندارد.
میلوش ویسترچیل که در راس هیاتی متشکل از ۹۰ سیاستمدار و مدیر اقتصادی وارد تایپه شده، در جریان سخنرانی در پارلمان تایوان گفت: اظهار جان اف کندی، رئیس جمهور فقید آمریکا به آلمانی بودن، پیام مهمی برای آزادی و مقاومت در برابر کمونیسم بود.
وی افزود: اجازه دهید من نیز به شخصه حمایت خود از تایوان و ارزش غایی آزادی را ابراز کنم و سخنرانی امروزم را با جمله کوتاه اما بسیار تاثیرگذار "من یک تایوانی هستم" به پایان برسانم.
سخنرانی "من یک آلمانی هستم" کندی در سال ۱۹۶۳ میلادی به مردم وحشت زده برلین غربی که از همه طرف توسط برلین شرقی کمونیست محاصره شده بودند، اغلب به عنوان بهترین سخنرانی کندی تلقی می شود.    
میلوش ویسترچیل گفت: سفر من به تایوان بیانگر سیاست خارجی مبتنی بر ارزش هاست که توسط واسلاو هاول، رئیس جمهور فقید جمهوری چک که یک مخالف ضد کمونیست و دوست دالایی لاما، رهبر در تبعید تبت بود، بنیان گذاری شده است.
اگرچه دولت چک از سفر میلوش ویسترچیل حمایت نکرده اما از محکومیت شدید چین بسیار ناراحت شده و سفیر چین را احضار کرده است. پکن نیز روز دوشنبه سفیر جمهوری چک را احضار کرد.
میلوش زمان، رئیس جمهور چک از سال ۲۰۱۳ میلادی که زمام امور کشور را برعهده گرفته، تلاش کرده تا روابط سیاسی و تجاری نزدیک تری با پکن برقرار کند اما تلاش هایش به خاطر برنامه های سرمایه گذاری ناکام و تردید جمهوری چک نسبت به صدور مجوز برای شرکت چینی هوآوی به منظور ایفای نقش در توسعه شبکه های مخابراتی نسل بعدی ناکام ماندند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » آمریکا | دولت | مردم |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟

انهدام آشیانه جنگنده های آمریکایی در حمله موشکی به پایگاه بسمایه در عراق