کدام سردار نظامی می‌خواهد به انتخابات ۱۴۰۰ بیاید؟

کد خبر 37811 1399-06-11 10:31
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
لباس نظامی به تن دارد اما گفته می‌شود گوشه چشمی به کت‌و‌شلوار رئیس‌جمهوری دارد؛ سردار حسین دهقان هر‌چند سیاست‌مدار به معنای کلاسیک آن محسوب نمی‌شود اما با سه دولت با رویکردهای مختلف کار کرده است.

 سردار دهقان در دولت سیدمحمد خاتمی قائم مقام وزیر دفاع بود و در دولت اول احمدی نژاد به عنوان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور داشت، در دولت اول روحانی نیز به عنوان وزیر دفاع انتخاب شد اما در دولت دوم او حضور نداشت و به عنوان مشاور مقام معظم رهبری انتخاب شد. اینکه چرا از سردار دهقان به عنوان یکی از گزینه های ریاست جمهوری سال بعد نام برده می شود، احتمالا به گفت وگوی او با سالنامه سال ۹۷ مجله مثلث برگردد، آنجا که گفته بود: «در ۹۶ هیچ وقت اراده ای برای این کار نداشتم. برای ۱۴۰۰ بسته به زنده بودن دارد».
 همین جمله نشان می دهد که سردار تجربه حضور در سه دولت را پشتوانه خود کرده تا شانس خود را برای ۱۴۰۰ امتحان کند. کار با سه دولت این پتانسیل را برای دهقان ایجاد کرده که خود را فراجناحی بداند و اما اینکه دو جناح مهم کشور تن به حضور یک فرد غیر جناحی بدهند کار را برای او دشوار می کند؛ چرا که هم اصولگرایان تجربه تلخ احمدی نژاد را دارند و هم اصلاح طلبان نمی خواهند دوباره وارد بازی «نامزد اجاره ای» شوند؛ هر چند آنها برخلاف اصولگرایان هیچ گاه روی خوشی نیز به کاندیدای نظامی نشان نداده اند.
موافقان و مخالفان رئیس جمهور نظامی
حضور یک نظامی در رأس دولت بعد از پیروزی انقلاب سابقه نداشته اما مخالف و موافق بسیاری داشته و دارد. از موافقان حضور نظامیان در عرصه سیاست، حسین الله کرم، دبیرکل سابق انصار حزب الله است. او چندی پیش گفته بود: «این جایگاه برجسته باید به دست فرد استراتژیک اداره شود و کسی با تخصص نظامی و امنیتی بیشتر از دیگران می تواند به عنوان محور مدیریت استراتژیک نقش آفرین باشد».
با این حال محمدصادق جوادی حصار، تحلیلگر اصلاح طلب، نظر دیگری دارد. او در گفت وگو با روزنامه اعتماد درباره پیروزی کاندیداهای نظامی در انتخابات ۱۴۰۰ گفته بود: «اینکه در کشور چقدر آمادگی پذیرش یک چهره نظامی وجود دارد و چقدر یک چهره نظامی می تواند شانس پیروزی داشته باشد، به استراتژی نظام بستگی دارد. ممکن است در مقطعی دستگاه حاکمه به تصمیم برسد که برای هماهنگ کردن کشور _ اعم از قوای نظامی و غیرنظامی _ به یک گزینه نظامی در رأس قوه مجریه نیاز است. در این شرایط باید منتظر باشیم چهره های برجسته تر نظامی در عرصه انتخابات حضور یابند اما در این شرایط حاکمیت باید به رأی حداقلی اکتفا کند؛ چراکه رئیس جمهوری نظامی احتمال رأی آوری پایینی دارد اما اگر حاکمیت بخواهد کسی به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شود که از محبوبیت و رأی بالایی برخوردار باشد، با گزینه نظامی این امر محقق نخواهد شد».
 جوادی حصار همچنین گفته بود احتمال روی کار آمدن گزینه نظامی به عنوان رئیس جمهوری در شرایط بحرانی سیاسی و اجتماعی است که قوت پیدا می کند. اما برعکس او، ابراهیم فیاض، جامعه شناس و تحلیلگر اصولگرا گفته است که جامعه آماده پذیرش یک رئیس جمهور نظامی است. برایند سخن فیاض نشان می دهد که همچنان جناح اصولگرا از بی اقبالی مردم به کاندیداتوری نظامی ها ناامید نشده اند و اتفاقا راه برون رفت از مشکلات را در حضور آنان در رده های بالا می دانند؛ اتفاقی که در انتخابات مجلس یازدهم نیز افتاد و محمد باقر قالیباف به عنوان یک نظامی، سر لیست اصولگرایان شد و در نهایت به ریاست مجلس رسید، همان انتخاباتی که نیم بیشتر مردم در آن شرکت نکردند.
جالب آنکه در میان دولت حسن روحانی و حلقه نزدیکان او نیز فردی پیدا می شود که سردار دهقان را به عنوان یک رئیس جمهور مطلوب قبول دارد و آن حسام الدین آشنا، رئیس مرکز بررسی های استراتژیک و مشاور روحانی است
نظر مثبت آشنا به دهقان
جالب آنکه در میان دولت حسن روحانی و حلقه نزدیکان او نیز فردی پیدا می شود که سردار دهقان را به عنوان یک رئیس جمهور مطلوب قبول دارد و آن حسام الدین آشنا، رئیس مرکز بررسی های استراتژیک و مشاور روحانی است.
 او در گفت وگو با مجله «اندیشه پویا»، گفته: «از دیگر کسانی که به نظرم می تواند این مسئولیت را برعهده گیرد، آقای حسین دهقان است. ایشان هم مدیر بسیار توانمندی است و اقتداری کاریزماتیک دارد و از توان تعامل با رهبری و قوای دیگر و نیروهای مسلح هم برخوردار است و معطوف به حل مسئله کار می کند».
 البته آشنا نیز به ناآشنا بودن سردار دهقان اشاره کرده و گفته : «مشکل ایشان هم ارتباط با مردم است، اما در قالب رئیس بنیاد شهید نشان دادند که می توانند تلاش های موفقی داشته باشند... مردم هنوز آقای دهقان را ندیده اند. ممکن است آقای دهقان را که در انتخابات می بینند، بپسندند. همان طور که آقای روحانی را ندیده بودند اما وقتی او را در انتخابات دیدند، پسندیدند».
 آشنا در حالی سردار دهقان را با حسن روحانی مقایسه می کند که دلیل پسندیده شدن روحانی از سوی مردم در انتخابات، به دلیل حمایت بزرگان اصلاح طلب از او بود؛ اتفاقی که باید منتظر ماند آیا برای دهقان هم می افتد یا نه. با این حال، محمداسماعیل کوثری، نماینده سابق مجلس و عضو جبهه پایداری که سابقه نظامی بودن نیز دارد و سردار سپاه است، از جمله افرادی است که اعتقاد دارد افرادی چون سردار دهقان، اتفاقا سابقه سیاسی دارند و بعدها لباس نظامی به تن کرده اند.
 او در گفت وگو با «نامه نیوز» درباره نظامی هایی که در انتخابات ریاست جمهوری رأی لازم را نیاورده بودند، گفته: «اولا اکثر قریب به اتفاق این برادران قبل آنکه نظامی شوند، قبل انقلاب دانشجو بودند. برحسب ضرورت لباس پرافتخار بسیج و سپاه پاسداران پوشیدند و به تمام معنا خدمت کردند. حالا در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شدند و رأی نیاوردند اما خیلی چهره های سیاسی هم رأی نیاوردند، طبیعی است چون مردم انتخاب می کنند و نهایتا یک نفر از میان نامزدها رئیس جمهور می شود».
 او همچنین درخصوص اینکه چون نظامی های دیگر در انتخابات رأی نیاورده اند، دیگران نیز نباید بیایند، گفت: «نمی توان گفت هر کسی هر جایی خدمت کرد، نباید برای خدمت در جای دیگر وارد عرصه انتخابات شود. این حرف غلطی است. هرطور مردم تشخیص دادند، براساس همان هم انتخاب می شود. حالا می خواهد نامزد پیروز از هر قشری باشد... مگر بنی صدر که سیاسی بود یا کسان دیگری که آمدند رئیس جمهور شدند، چه کار کردند که بعدا مورد نفرت مردم قرار نگرفتند. پس مردم باید تشخیص دهند».
راه طی شده
سردار دهقان در صورت حضور در انتخابات، راهی را خواهد رفت که پیش تر از سوی سه نظامی دیگر امتحان شده ولی آنها کامیاب نبوده اند؛ علی شمخانی، محسن رضایی و محمد باقر قالیباف. جالب آنکه گفته می شود سردار دهقان با هر سه این افراد نیز برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری رایزنی کرده است. علی شمخانی که اکنون دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور است، در سال ۸۰ کاندیدای ریاست جمهوری شد و بعد از محمد خاتمی و احمد توکلی، سوم شد.
محسن رضایی نیز که سابقه فرماندهی سپاه را داشت، در سال ۸۴ کاندیدا شد اما انصراف داد و در دو انتخابات سال ۸۸ و ۹۲ نیز رأی لازم را برای نشستن روی صندلی ریاست دولت به دست نیاورد. محمدباقر قالیباف هم که در دو انتخابات سال ۸۴ و ۹۲ از رقبای خود شکست خورده بود، در سال ۹۶ نیز کاندیدای ریاست جمهوری شد اما در نهایت به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داد. نقطه ضعف مهم حسین دهقان در اینجاست که او هم نسبت به هر سه آنها کمتر شناخته شده است و هم اینکه مردم نشان داده اند که به نامزد نظامی برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری اقبالی نشان نمی دهند. حال باید دید حسین دهقان خواهد توانست این راه را با موفقیت طی و نام خود را به عنوان اولین رئیس جمهور نظامی، ثبت کند یا خیر.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » حسن روحانی | محمود احمدی نژاد | مجلس | دولت | مردم | انقلاب | انتخابات | نماینده |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟

انهدام آشیانه جنگنده های آمریکایی در حمله موشکی به پایگاه بسمایه در عراق