بانکداری سنتی در لباس اسلامی اجرا می‌شود

کد خبر 37760 1399-06-11 09:09
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در کشور ما تمام مقررات بانکی به سمت بانکداری اسلامی پیش رفته است، اما در عمل بانکداری سنتی هنوز اجرا می‌شود.

یوسف کاووسی اظهار کرد:  در کشور ما تمام مقررات بانکی به سمت بانکداری اسلامی پیش رفته است اما در عمل بانکداری سنتی اجرا می شود و فراموش نشده است. در سراسر دنیا بانکداری اسلامی سودمحور و بنگاه اقتصادی محور فعالیت دارد .
کاووسی گفت:به طور معمول یک بانک نمی تواند  بدون ترازنامه قابل قبول و استانداردهای موجود با بانک های دیگر در کشور های مختلف ارتباط برقرار کند زیرا ریسک پذیری بالا می رود.
وی گفت: استاندارد های موجود برای کاهش ریسک مشتریان بانکی، تجار و بانک دوطرفه است. این استاندارد ها از چندین متغیر تشکیل شده است. بانک ها در کشور ما معمولا از نظر استاندارد بین المللی در درجه پایینی قرار دارند، به همین دلیل بانک های جهانی بیشتر با بانک های کوچک و ناشناخته ارتباط برقرار می کنند، زیرا در این صورت ریسک نهایی بازگشت پول برعهده بانک تجاری است. از این رو هزینه کارمزد از ۳ درصد به ۲۰ درصد افزایش می یابد.
کاووسی ادامه داد: بسیاری از کارشناسان اقتصادی در ابتدای امر خواستار اجرای سیستم موازی در بانکداری شدند. یعنی به طور همزمان هم از سیستم بانکداری اسلامی و هم از سیستم بانکداری سنتی استفاده شود، اما این مسئله مورد استقبال واقع نشد و تصمیم گرفته شد که بدون هیچ تخصص و آموزشی به سمت بانکداری اسلامی برویم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » بانک |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

همین الان غیرحضوری کد بورسی خود را بگیرید

بیشترین نرخ سود بانک‌ها سال ۹۹ + جدول نرخ سود

ضریب تعدیل سهام چیست؟