اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه

ضریب تعدیل سهام چیست؟

کد خبر 35324 1399-05-30 22:38
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
بنا بر اعلام سازمان بورس و اوراق بهادار، ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری به ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.
ضریب تعدیل سهام چیست؟


ضریب تعدیل سهام در محاسبه تضمین اعتباری مشتریان اصطلاحی است که برای میزان اختصاص اعتبار خرید سهام به مشتریان کارگزاری های بورس اطلاق می شود. امروز سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد این ضریب تعدیل سهام از دوم شهریورماه افزایش خواهد یافت.
تا قبل از مصوبه امروز در خصوص ، مشتریان کارگزاری ها تنها قادر به دریافت اعتبار نقدی تا سقف ۱۰ درصد پرتفوی سهام خود در کارگزاری مورد نظر بودند، اما از این به بعد سقف این ضریب اعتباری به ۲۰ درصد می رسد.
به طور مثال اگر یک مشتری ۱۰۰ میلیون سهام در پرتفوی کارگزاری الف داشت و تا امروز تنها قادر به دریافت ۱۰ میلیون اعتبار نقدی برای خرید سهام از کارگزاری بود، اما از این به بعد این مشتری می تواند تا ۲۰ میلیون تومان از کارگزاری خود اعتبار دریافت کند.
این اقدام سازمان بورس به معنی تقویت طرف تقاضای خرید سهام توسط افرادی است که از روش خرید اعتباری برای سرمایه گذاری در بورس استفاده می کنند و این تقویت طرف تقاضا می تواند منجر به افزایش سفارش های خرید و رشد قیمت سهام در بازار سرمایه شود.

کلمات کلیدی » بورس | سهام | طلا | بازار | تومان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بانک،بورس،بیمه


آینده بازار سرمایه در گرو تصمیمات ارزی
بازار مالیایرنا به نقل از یک کارشناس بازار سرمایه نوشت: هر تصمیمی که راجع به نرخ ارز گرفته شود آینده بازار سرمایه را رقم خواهد زد؛ به بیان دیگر سیاست دولت در کنترل قیمت ارز تاثیر مستقیم بر بورس دارد.

در اجرای قانون جدید چک سهل انگاری صورت گرفته است
با وجود گذشت ۲ سال از تصویب قانون جدید صدور چک و اجرای ناقص آن توسط بانک مرکزی، اثرات مثبت بخش‌های اجرا شده آن، مانند کاهش چک‌های برگشتی و کاهش اطاله دادرسی دادگاه‌ها، قابل مشاهده است.

بورس در آستانه سد مقاومتی ایستاد
بازار مالیشاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در پایان معاملات با افزایش 19 هزار و 730 واحد روبه‌رو شد و ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از 18.9 هزار میلیارد تومان رسید.

چشم انداز قیمت بیت کوین
بیت کوین به علت تعداد محدود و نحوه عرضه ای که دارد، روند بلند مدت آن همواره صعودی است، اما در میان مدت مانند هر روندی دارای اصلاح قیمت است که باید سرمایه گذاران با چرخه های آن آشنا باشند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید