صادرات پسته در شرایط تحریم می تواند بسیار راهگشا باشد

کد خبر 31409 1399-05-14 16:05
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر جهاد کشاورزی گفت: پسته محصول بسیار مهمی است و صادرات و ارزآوری آن مخصوصا در شرایط تحریم برای ما می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

 کاظم خاوازی در نشست ستاد عالی پسته که امروز سه شنبه با حضور جمعی از مدیران ارشد این وزارت، تولیدکنندگان و صادرکنندگان در زنجیره تولید پسته برگزار شد، اظهار کرد: مشکلات پسته تنها به صادرات آن محدود نمی شود و در بخش های دیگری نیز این محصول دچار مشکل شده و ضروری است به آنها رسیدگی شود.
وی با اشاره به پنج مشکل جدی زنجیره تولید پسته، گفت: نخستین مشکل پسته به الگوی کشت و ظهور آن در استان های مختلف بازمی گردد که با ایجاد پدیده های نوظهور به موزات آن همچون مشکلات اقلیمی، جانمایی های غلط و شیوع آفات و بیماری ها‏ احتمالاً گسترش آن چندان منطقی نباشد.
وزیر جهاد کشاورزی با قیاس توسعه پسته با توسعه خودرو در کشور‏، ادامه داد: توسعه کشت پسته در ۲۶ استان کشور، منجر به مشکلات عدیده ای شده است که لازم است در مورد گسترش آن، برنامه ریزی شود.
خاوازی با اشاره به نیاز به نقدینگی، تسهیلات و امکانات مالی با هدف تولید پسته در کشور، تصریح کرد: باید تسهیلات ارزان قیمت در اختیار کشاورزان قرار بگیرد و ضروری است به این نکته به صورت ویژه رسیدگی شود.
وی با با بیان این که آمار و اطلاعات تولید نشان می دهد که بهره وری پسته، هم در آب و هم در تولید و هم در بهره گیری از نهاده های دیگر، بسیار پایین تر از سایر کشورهایی است که می خواهیم با آنها رقابت کنیم، تاکید کرد: توسعه صنایع مرتبط و همچنین برنامه ریزی مطلوب برای بازار داخلی و صادراتی پسته ضروری است.
خاوازی، برگزاری این نشست را به دلیل دغدغه نسبت به محصول پسته عنوان کرد و افزود: در تلاش هستیم تا بتوانیم در دولت هم از صادرکننده و هم از تولیدکنندگان حمایت کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه برگزاری ستاد پسته باید ادامه داشته باشد، گفت: پسته محصول بسیار مهمی است و صادرات و ارزآوری آن مخصوصاً در شرایط تحریم برای ما می تواند بسیار راهگشا باشد، اما اینکه چگونه می توان به پایداری تولید پسته کمک کرد، بحث مهمی است.
خاوازی با بیان اینکه نمی توان تنها بر صادرات پسته متمرکز شد‏، ادامه داد: اگر تنها به صادرات پسته در انتهای این حلقه بپردازیم، دچار مشکل خواهیم شد، زیرا مشکلات اجزا در نهایت به صادرات نیز منتقل می شود.

کلمات کلیدی » طلا | بازار | صادرات | خودرو | دولت | وزیر | آمار | تسهیلات |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :