موج دوم کرونا جهان را به خط کرد

کد خبر 31391 1399-05-14 15:03
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
همزمان با افزایش شمار مبتلایان به کووید-19در جهان، همشهری سیاست‌ها و محدودیت‌های تازه کشورها از ژاپن و استرالیا تا آلمان و آمریکا را بررسی می‌کند.

شیب نمودارهای آماری مربوط به شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشورهای مختلف بار دیگر روند صعودی به خود گرفته تا دولت ها نگران از آغاز موج دوم شیوع ویروس، با در پیش گرفتن رویکردهای سختگیرانه، خود را برای مواجهه با فاجعه ای بزرگ تر آماده کنند. تعداد مبتلایان به ویروس جان سخت کرونا در جهان اکنون از مرز 18میلیون نفر هم گذشته است و حدود 690هزار نفر نیز جان خود را از دست داده اند. بیش از 7 ماه از شیوع کرونا می گذرد اما روند رو به رشد آمار و ارقام مربوط به مبتلایان و مرگ ومیر افراد نشان می دهد این ویروس فعلا خیال رام شدن ندارد.
آمریکا در فاز جدیدآمریکا همچنان بدترین وضعیت شیوع کرونا در جهان را دارد و تاکنون حدود 4میلیون و 700هزار نفر از مردم این کشور مبتلا شده اند. شمار مرگ ومیر ناشی از کرونا نیز در این کشور با فاصله از دیگر کشورهای جهان بیشتر است. بیش از 155هزار نفر از آمریکایی ها جان خود را به ویروس باخته اند. خبر بد برای آمریکایی ها، نفوذ ویروس از مناطق شهری به مناطق روستایی است که طبق گفته مقام های بهداشتی از امکانات کمتری نیز برخوردار هستند؛ خبری که دبورا برکس، یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید در زمینه مقابله با ویروس کرونا، آن را ورود آمریکا به یک «فاز جدید» تعریف کرده است. او روز گذشته در گفت وگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان گفت که بیماری کووید به شدت در سراسر آمریکا گسترش پیدا کرده و خطر آن جدی تر از زمانی است که شیوع آن آغاز شده بود. او گفت که ساکنان روستاها نیز همچون ساکنان شهرهای آمریکا در خطر ابتلا هستند و باید برای جلوگیری از ابتلا ماسک بزنند. برکس همچنین از روستانشینان آمریکایی خواست فاصله گذاری اجتماعی را جدی بگیرند. پیشنهاد او به کاخ سفید، توجه بیشتر به مناطق روستایی برای جلوگیری از وقوع یک فاجعه در این مناطق است.
برزیل مرگباردر همان سوی جهان، در آمریکای جنوبی، برزیل بدترین وضعیت را بعد از آمریکا دارد. این کشور جزو آخرین کشورهایی بود که ویروس به آن راه پیدا کرد اما بی تدبیری دولت ژائیر بولسونارو باعث شد تا تعداد مبتلایان به کرونا در برزیل اکنون بعد از آمریکا بیش از دیگر نقاط جهان باشد. بولسونارو اکنون خود جزو یکی از 2میلیون و 700هزار نفری است که در برزیل به کرونا مبتلا شده اند. از این تعداد حدود 95هزار نفر نیز جان خود را از دست داده اند. شیب نمودارها در برزیل به شدت صعودی است و روزانه حدود 26هزار نفر به شمار مبتلایان اضافه می شوند. بیش از 500نفر هم روزانه جان خود را از دست می دهند. دولت برزیل نماینده شاخص دولت های ناکارآمد جهان در مقابله با کرونا شناخته می شود و اغلب مردم در این کشور خود را به دست تقدیر سپرده اند؛ چرا که هیچ سازوکار مشخصی از سوی دولت برای مقابله با ویروس دنبال نمی شود.
اولین روز مدرسه دانش آموزان آلمانیدر اروپا، آلمانی ها بهتر از دیگران عمل کرده و توانستند در موج اول شیوع ویروس، آن را در جایی کنترل و مهار کنند. برای سیستم بهداشتی کارآمد آلمان حدود 3 ماه زمان لازم بود تا ویروس را مهار کرده و روند صعودی آمار مبتلایان و مرگ ومیر را متوقف کند. طی 4 ماه گذشته شمار مبتلایان روزانه در این کشور بین 200تا 400مورد متغیر بوده است. تعداد مرگ ومیر نیز در اغلب روزها کمتر از 10نفر بوده است. عبور ناگهانی آمار روزانه مبتلایان از مرز هزار نفر طی هفته های اخیر باعث شده تا بار دیگر زنگ خطر برای دولت آلمان به صدا در آید. بیش از 210هزار نفر در آلمان به کرونا مبتلا شده و 9هزار نفر نیز جان باخته اند. بازگشت آن هایی که سفر تابستانی به سواحل اسپانیا را به ماندن در خانه ترجیح داده اند، عامل اصلی رشد ناگهانی شمار مبتلایان اعلام شده است. دولت آلمان به همین دلیل طرح تست رایگان از مسافران در فرودگاه ها و مرزهای ورودی را در دستور کار قرار داده است. تعیین برنامه زمانی برای سفرهای مردم در ایالت های مختلف، برنامه دیگر دولت برای جلوگیری از شلوغ شدن جاده ها و مراکز گردشگری است. بازگشایی مرحله به مرحله مدارس، طرح بلندپروازانه دیگری است که آلمان در حال پیگیری آن است. دیروز برای دانش آموزان در ایالت مکلنبورگ_ فورپومرن در شمال شرق این کشور، نخستین روز مدرسه در سال جدید تحصیلی بود. این ایالت در میان 16ایالت آلمان کمترین آمار ابتلا به کرونا را داشته و امسال نیز طبق سنت هر ساله، زودتر از دیگران و در میانه تابستان مدارس خود را بازگشایی کرده است. به نوشته دویچه وله، دیروز 153هزار دانش آموز در 563مدرسه با ماسک سر کلاس حاضر شدند. مسئولان آموزشی به رعایت پروتکل های سفت و سخت بهداشتی ملزم شده اند که رعایت فاصله گذاری اجتماعی در صدر آن است. همزمان، به دلیل کاهش محسوس ساعات مدارس، آموزش از راه دور نیز ادامه دارد. آلمان در تلاش است تا موج تازه ابتلا را هم کنترل کند اما سیستم بهداشتی قوی این کشور همچنان توانسته شمار مرگ ومیر روزانه را پایین نگه دارد. با تکیه بر همین آمار، دولت اکنون پیشنهاد بازگشایی مدارس را به دیگر ایالت ها هم داده است.
هند هر روز هزار کشته می دهددر آسیا، هند هیچ حال و روز خوبی ندارد. این کشور دیروز برای پنجمین روز متوالی آمار ابتلای بالای 55هزار نفر را به ثبت رساند. شمار مبتلایان در هند اکنون از یک میلیون و 800هزار نفر گذشته است تا این کشور بعد از آمریکا و برزیل، دارای بیشترین مبتلایان باشد. یک میلیون و 100هزار نفر از این تعداد تنها ظرف 30روز گذشته به کرونا مبتلا شده اند؛ آماری که از بحرانی شدن اوضاع در هند حکایت دارد. آمار مرگ ومیر نیز به حدود 40هزار نفر رسیده است. اکنون کرونا در هند روزانه جان حدود هزار نفر را می گیرد. رشد ناگهانی آمار دولت هند را در موقعیتی بحرانی قرار داده است. به اعتقاد بسیاری از متخصصان بهداشتی، این وضعیت نقطه آغاز بحران اصلی کرونا در هند است و به دلیل ضعف این کشور در سیستم درمانی، احتمال وقوع فاجعه ای بزرگ در هند وجود دارد.
انتقام از الگوی ژاپنیدر شرق آسیا، ژاپنی ها سرآمد مبارزه با کرونا بودند اما ویروس بعد از چند ماه اکنون بازگشته تا انتقام بگیرد. آمار مبتلایان در این کشور تا 2هفته قبل، روی محدوده 20هزار نفر ثابت مانده بود اما طی روزهای اخیر، رشد ناگهانی شمار مبتلایان خبر از آغاز موج دوم داده است. تعداد مبتلایان در ژاپن اکنون به 37هزار نفر رسیده است.آمار مرگ ومیر اما همچنان پایین است و روزانه کمتر از 5نفر ثبت شده است. موج تازه شیوع کرونا در ژاپن از توکیو آغاز شد و به دیگر نقاط سرایت کرد. اکنون حتی نقاط کاملا پاک نیز به ویروس آلوده شده اند. مشکل جدی تر اما این است که ویروس از جمعیت جوان به سمت جمعیت پیر ژاپن سرایت کرده است و باتوجه به تعداد بالای سالمندان در این کشور، امکان وقوع یک فاجعه ملی جدی تر شده است. به نوشته بلومبرگ، کارشناسان بهداشتی معتقدند عجله دولت ژاپن برای عادی سازی زندگی در این کشور باعث آغاز موج دوم شده است. ژاپن برخلاف دیگر کشورهای شرق آسیا، خیلی زود مجوز بازگشایی تمامی کسب وکارها را صادر کرد و همین مسئله باعث جان گرفتن دوباره ویروس در میان مردم شد.
منع رفت وآمد در ملبورناسترالیا به خاطر فاصله ای که با دیگر نقاط جهان دارد از همان ابتدا جزو کشورهایی بود که از گزند ویروس کرونا تاحدی در امان ماند. بستن مرزها و شناسایی زودهنگام مبتلایان، نخستین اقدام دولت استرالیا بود که باعث شد خیلی زود ویروس سرکش را مهار کند. طی 4هفته اخیر، شمار مبتلایان در هر روز از حدود 60نفر به حدود 600نفر رسیده است. تعداد کل مبتلایان نیز از حدود 8هزار نفر به بیش از 18هزار نفر افزایش پیدا کرده است. پایتخت استرالیا یعنی ملبورن، کانون اصلی شیوع ویروس شناسایی شده است. مسئولان وضعیت بحران را از حالت «اضطراری» به حالت «فاجعه» تغییر داده اند؛ وضعیتی که باعث اجرای قانون منع رفت وآمد شبانه شده است. ملبورن از امروز به مدت 6هفته وارد تعطیلات گسترده می شود. ساکنان پایتخت از امروز تنها برای انجام کارهای ضروری و تنها در فاصله 5کیلومتری خانه اجازه تردد دارند. همچنین تنها یک نفر از هر خانواده می تواند برای خرید از خانه خارج شود.
 

کلمات کلیدی » کرونا | آمریکا | مرز | دولت | ویروس | مردم | آمار | بهداشت | ماسک |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

ناپدید شدن نوعروس ۲۰ ساله تهرانی نرگس محمدی را دیده‌اید؟

چوپانی که یک سگ را به جان بچه گراز انداخت و از آن فیلم گرفت ،دستگیر شد

درخواستی از وزیر محترم بهداشت