محقق کمبریج از تنها راه مقابله با «موج دوم کرونا در جهان» می‌گوید

کد خبر 31347 1399-05-14 13:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
اکنون محققان کمبریج به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از ماسک می‌تواند راه‌حلی برای کنترل موج دوم شیوع کرونا تا زمان توسعه واکسن یا دارو باشد.
استفاده از ماسک (شامل انواع ماسک ساده یا ماسک جراحی) یکی از اقدامات پیشگیرانه ای است که می تواند شیوع برخی بیماری های ویروسی تنفسی از جمله کووید_۱۹ را محدود نماید. اکنون محققان کمبریج به این نتیجه رسیده اند که استفاده از ماسک می تواند راه حلی برای کنترل موج دوم شیوع کرونا تا زمان توسعه واکسن یا دارو باشد. یک مطالعه مدل سازی از دانشگاه های کمبریج و گرینویچ نشان می دهد که استفاده همگانی از ماسک، درصد افزایش کویید19 را زیر 1.0 نگه می دارد. این امر به همراه قرنطینه می تواند از شروع امواج بیشتر و دوباره ویروس جلوگیری کند. این تحقیقات نشان می دهد که قرنطینه به تنهایی باعث جلوگیری از کویید19 نخواهد شد. آنها معتقد اند که حتی ماسک های خانگی با اثربخشی محدود، در صورتی که توسط تعداد کافی استفاده شوند، می توانند نرخ انتقال را به میزان چشمگیری کاهش دهند. دکتر «ریچارد اشتوت» نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: «تحلیل های ما از استفاده فوری و جهانی ماسک صورت توسط مردم پشتیبانی می کند. اگر استفاده گسترده از ماسک صورت توسط عموم مردم به همراه حفظ فاصله ی اجتماعی و قرنطینه باشد، این روش می تواند برای مدیریت این بیماری همه گیر و بازگشایی فعالیت اقتصادی، قبل از تهیه واکسن، موثر باشد.» طبق یک مطالعه جدید استفاده از ماسک صورت می تواند موج دوم را کنترل کند دکتر«رنتا رتکوت» یک نویسنده و عضو دیگر تیم کمبریج می گوید: «دولت ها می توانند با صدور دستورالعمل های واضح در مورد نحوه ساخت و استفاده ایمن از ماسک های خانگی کمک کنند. با تصویب استفاده همگانی از ماسک چیزی را از دست نمی دهیم؛ اما این امر می تواند فواید قابل توجهی به همراه داشته باشد.» این مدل ها نشان می دهند که استفاده همگانی از ماسک صورت حتی اگر تا 120 روز پس از شروع همه گیری آغاز شود، می تواند از موج دوم یک بیماری جلوگیری کند. این تیم در مورد اثربخشی ماسک های متفاوت نیز تحقیق کرده اند. تحقیقات نشان می دهد که حتی ماسک های خانگی ساخته شده از تی شرت های پنبه ای یا دستمال سفره می توانند 90٪ در جلوگیری از انتقال موثر باشند.
جدای از اینکه ماسک زده شود یا خیر، رعایت حداکثری بهداشت دست برای جلوگیری از انتقال کووید_۱۹ از انسان به انسان بسیار مهم است. مطالعات مربوط به آنفلوآنزا، بیماری های شبیه آنفلوآنزا و کرونا ویروس های انسانی شواهدی را نشان می دهد که استفاده از ماسک پزشکی می تواند از انتشار قطرات عفونی از یک فرد آلوده به شخص دیگر و آلودگی احتمالی محیط توسط این قطرات جلوگیری کند.
شواهد محدودی وجود دارد مبنی بر اینکه استفاده از ماسک پزشکی توسط افراد سالم در خانه یا در تماس بیمار با بیمار یا در بین شرکت کنندگان در مجامع گروهی ممکن است به عنوان اقدامی پیشگیرانه مفید باشد.

کلمات کلیدی » کرونا | بهداشت | جهان | ماسک | قرنطینه | واکسن | کووید19 |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

ناپدید شدن نوعروس ۲۰ ساله تهرانی نرگس محمدی را دیده‌اید؟

چوپانی که یک سگ را به جان بچه گراز انداخت و از آن فیلم گرفت ،دستگیر شد

درخواستی از وزیر محترم بهداشت