جان هیوم، برندۀ جایزه نوبل و معمار صلح ایرلند شمالی در ۸۳ سالگی در گذشت

کد خبر 31286 1399-05-14 10:32
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
جان هیوم، سیاستمدار ایرلندی که به‌خاطر نقشش در انعقاد پیمان صلح ایرلند شمالی، نوبل صلح ۱۹۹۸ را دریافت کرده بود، روز دوشنبه در سن ۸۳ سالگی در گذشت.

آقای هیوم در سال ۱۹۶۸ به جنبشی پیوست که از حقوق اقلیت کاتولیک هوادار ایرلند در برابر تبعیضی دفاع می کرد که اکثریت پروتستانِ هوادار بریتانیا بر آنها روا می داشت.
 او که نمایندهٔ «حزب سوسیال دموکرات و کارگر» بود با رویکرد عدم خشونتِ خود، میانجیِ نزاع ملی گرایانِ خواستارِ وحدتِ ایرلند و نیروهای خواستار حاکمیت بریتانیا شد. نزاعی که تا سال ۱۹۹۸ میلادی بیش از ۳۶۰۰ تن در آن جان باخته بودند.
او با شجاعت بسیار پیشگام مذاکره با رهبر حزب شین فین شد که شاخهٔ سیاسی ارتش جمهوری خواه ایرلند به شمار می رفت. پیمان صلح ایرلند شمالی موسوم به معاهدهٔ جمعهٔ نیک به ۳۰ سال خشونت فرقه ای در ایرلند پایان داد.
آقای هیوم در کنار شیرین عبادی، جزو هشت برندهٔ جایزهٔ نوبل صلح بود که در سال ۲۰۰۵ میلادی با امضای نامه ای خواستار آزادی اکبر گنجی، کنشگر سیاسی ایرانی از زندان شدند.
تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا دربارهٔ آقای هیوم گفت: «او یک غول سیاسی بود؛ پیشگویی که نپذیرفت آینده باید مثل گذشته باشد. کار او در برقراری صلح در ایرلند شمالی یک اسطوره است.»

کلمات کلیدی » ایران | حقوق | کارگر | نماینده |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

انتشار مستندات حمله سایبری به رژیم صهیونیستی همزمان با ساعت ترور شهید سلیمانی

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟