بمبگذار بوستون اعدام نمی‌شود اعتراض شدید ترامپ: او جانوری است که افراد بسیاری را کشت

کد خبر 30514 1399-05-11 13:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
پس از آنکه قاضی دادگاه استیناف در آمریکا حکم اعدام جوهر سارنایف را که در سال ۲۰۱۳ به همراه بردار بزرگترش در بمبگذاری مارتن بوستون مشارکت داشت لغو کرد، دونالد ترامپ این اقدام را "مضحک" توصیف کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به لغو حکم اعدام جوهر سارنایف گفت: این مضحک است. درباره آن فکر کنید. این خنده دار است. او جانوری است که افراد بسیاری را کشت.
 قاضی دادگاه استیناف در آمریکا حکم اعدام جوهر سارنایف را که در سال ۲۰۱۳ به همراه بردار بزرگترش در بمب گذاری مارتن بوستون مشارکت کرد، لغو کرده و دستور داده که بخشی از اتهام های طرح شده علیه او در دادگاهی جدید بررسی شود چرا که قاضی دادگاه اول می بایست آن دسته از اعضای هیات منصفه که قبل از دادگاه و صدور حکم سارنایف او را گناهکار خوانده بودند، برکنار می کرده است.
جوهر سارنایف در جریان آن واقعه به همراه برادرش، تیمورلنگ، دو بمب را در میان تماشاگران و نزدیک خط پایان مارتن بزرگ سالانه بوستون منفجر کردند که در پی آن سه تن کشته و بیش از ۲۶۰ تن مجروح شدند.
قاضی دادگاه استیناف با لغو حکم اعدام جوهر سارنایف او را به حبس ابد محکوم کرده اما همزمان دستور داده است که بخشی از اتهام های او دوباره در دادگاهی جدید بررسی شود؛ اتهام هایی که در میان آنها جرایمی وجود دارد که در صورت تایید می تواند حکم اعدام به دنبال داشته باشد.
به گزارش شبکه خبری بی بی سی، جوهر و برادر بزرگترش تیمورلنگ سارنایف شهروندی آمریکا و قرقیزستان را داشتند و اجداد آنها هم اهل چچن اند. این دو در روز ۱۵ آوریل سال ۲۰۱۳ دو بمب را که در کوله پشتی های خود جا داده بودند در نزدیکی خط پایان ماراتن بوستون کار گذاشتند و خود از محل دور شدند.
پس از شناسایی این دو برادر، عملیات بزرگی در سطح شهر بوستون شکل گرفت و پلیس و یگان ضدتروریست بوستون برای سه روز در تعقیب جوهر و تیمورلنگ بودند. تیمور سارنایف در جریان تیراندازی پلیس کشته شد اما جوهر که زخمی هم شده بود چند روز بعد در حالی که درون یک قایق تفریحی پارک شده در حیاط یک خانه در حوالی بوستون پنهان شده بود، دستگیر شد.
اوراجری تامپسون، قاضی دادگاه استیناف روز جمعه، ۳۱ ژوئیه، گفت: "اشتباه نکنید، جوهر مابقی عمرش را در حبس خواهد گذراند و تنها مورد باقی مانده این است که آیا عمر او با اعدام به پایان خواهد رسید یا پشت میله های زندان".
جوهر سارنایف در حال حاضر در زندان فدرال "سوپرمکس" در شهر فلورنس ایالت کلورادو نگهداری می شود، زندان مخوفی که به آلکاتراس کوه های راکی شهرت یافته است.
در سال ۲۰۱۵ وکلای جوهر سارنایف نوشته های دو تن از اعضای هیات منصفه دادگاه را در شبکه های اجتماعی پیدا کردند که در آنها این افراد حتی پیش از آغاز دادگاه سارنایف را "یک اشغال" خوانده بودند. این وکلا با استناد به این پست ها در شبکه های اجتماعی این دو عضو هیات منصفه را متهم کردند که پیش از شنیدن دفاعیات و اتهامات از گناهکار بودن جوهر سارنایف سخن به میان آورده اند و به این ترتیب از بی طرفی که از اعضای هیات منصفه انتظار می رود قصور کرده اند.
وکلای جوهر سارنایف همچنین تیمورلنگ، برادر بزرگتر را مسئول برنامه ریزی و تدارک بمبگذاری خواندند و به این ترتیب مدعی شدند که جرم جوهر نباید به سنگینی برادرش تلقی شود.

کلمات کلیدی » آمریکا | دونالد ترامپ |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟

انهدام آشیانه جنگنده های آمریکایی در حمله موشکی به پایگاه بسمایه در عراق