آمریکا تمایلی به حل اختلافات قطر و همسایگانش ندارد

کد خبر 30490 1399-05-11 12:04
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
یک تحلیلگر عرب تاکید کرد: گمان نمی‌کنم واشنگتن تمایلی به پایان یافتن بحران خلیج فارس داشته باشد، تا به این شکل شورای همکاری‌های خلیج فارس به جبهه واحدی در مقابله با تهران تبدیل شوند.

 
الخلیج آنلاین نوشت: با گذشت سه سال، همچنان بحران خلیج فارس شورای همکاری های خلیج فارس را تحت تاثیر قرار داده و بر روابط بین دولت های عربی سایه افکنده است، به نحوی که با وجود تاکید قطر بر پایان دادن به فصل های بحران از طریق مذاکره بدون شرط، هنوز این بحران به راه حلی دست نیافته است.
 در ادامه این مطلب آمده است: انتظار نمی رفت این بحران بین دولت های شورای همکاری خلیج فارس تا این مدت به طول انجامد، بویژه آنکه این بزرگترین بحران دیپلماتیک بین دولت های شورای همکاری از زمان تاسیس ان در سال ۱۹۸۱ است.
در این میان، کویت تلاش هایی را برای حل بحران، رهبری می کند، به این امید که نقش شورای همکاری را به ان بازگردانده و دیدگاه ها را به هم نزدیک کند. تحرکات کویت ظاهرا با حمایت قدرتمند آمریکا همراه است، همانطور که واشنگتن در مناسبت های زیادی از حمایت خود از اقدامات کویت در این راستا، پرده برداشته است.
علیرغم دعوت های آمریکا برای حل بحران خلیج فارس ، این بحران همچنان بدون هیچ تحول چشم گیری، در شرایط قبلی خود قرار دارد، بویژه انکه براساس یک گزارش آمریکایی در فاکس نیوز، امارات توافقی که با وساطت آمریکا بین عربستان و قطر در حال انجام بود را بر هم زده است.
این شبکه در گزارش خود در تاریخ ۴ ژوئن ۲۰۲۰ آورد: امارات در ابتدای ژوئن، باعث از میان رفتن یک توافق خلیج فارس ی برای حل بحران با قطر به واسطه آمریکا شده است، توافقی که می توانست یک پیروزی سیاسی برای ترامپ در آستانه انتخابات نوامبر باشد.
در ادامه این گزارش آمد: دو ماه پیش، واشنگتن نقش واسطه را ایفا کرد، تا مذاکرات به نقطه عطفی برسد، یعنی زمانی که عربستان برای پذیرش برخی عناصر راه حلی که ایالات متحده پیشنهاد داده بود، اعلام آمادگی کرد.
این در حالی است که مفید المصطفی، تحلیلگر عرب می گوید: گمان نمی کنم اظهارات هوک در سفر به دوحه در رابطه با تلاش برای حل بحران خلیج فارس ، نشان دهنده دست یابی به راه حلی برای این مهم باشد، چرا که مسئولان آمریکایی بویژه در سفر به قطر، همواره این صحبت های کلیشه ای را تکرار می کنند.
مصطفی در گفتگو با الخلیج فارس انلاین تصریح کرد که نمی توان به گفته های هوک استناد کرد، اگر ترامپ یا وزیر خارجه او مایک پمپئو در خصوص دست یافتن به راه حل صحبتی کرده بودند، امکان تکیه بر آن، بیشتر بود.
وی افزود: شکی نیست که ایالات متحده هم پیمان استراتژیک تمام دولت های عربی خلیج فارس است و اگر بخواهد می تواند به راحتی این بحران را حل کند، اما هیچ تلاش جدی برای ارائه راه حل نکرده است. همانطور که تنها امید برای حل بحران، در نشست صلحی بود که ترامپ قصد داشت در سال ۲۰۱۸ برگزار کند، اما تلاش های آمریکا و دولت های عربی خلیج فارس در این راستا جدی نبود و باعث شد آرزو ها برای حل بحران، دود شود.
مصطفی تاکید کرد: «شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری و پیروزی بایدن دموکرات می تواند باب امیدواری بزرگی را برای حل بحران خلیج فارس ، بگشاید. گمان نمی کنم واشنگتن تمایلی به پایان یافتن بحران خلیج فارس داشته باشد، تا به این شکل شورای همکاری های خلیج فارس به جبهه واحدی در مقابله با تهران تبدیل شوند. برای مثال، پادشاهی عمان روابط دیپلماتیک ممتاز و خوبی با ایران دارد و ایالات متحده نمی خواهد در این روند و همچنین، در حجم مبادلات تجاری بین امارات و ایران، تغییری ایجاد شود».
این تحلیلگر عرب در پایان صحبتهایش گفت: روابط بین قطر و ایران نیز از دو بُعد دیپلماتیک و اقتصادی، مانند رابطه اش با عمان و امارات است و ممکن نیست این دولت ها در کنار عربستان به دنبال تشکیل جبهه واحدی علیه ایران باشند.

کلمات کلیدی » ایران | آمریکا | عربستان سعودی | دونالد ترامپ | مایک پومپئو | تهران | دولت | انتخابات |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟

انهدام آشیانه جنگنده های آمریکایی در حمله موشکی به پایگاه بسمایه در عراق