صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

رفتارهای رادیکال با کنش اصلاح‌طلبانه سنخیت ندارد

کد خبر 30476 1399-05-11 11:32
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
یک تحلیلگر سیاسی گفت: بزرگان اصلاحات باید در انتخاب واژگان، شعارهای سیاسی و یا عناوین عمل سیاسی دقت بیشتری به خرج دهند.
رفتارهای رادیکال با کنش اصلاح‌طلبانه سنخیت ندارد


محمدصادق جوادی حصار فعال سیاسی اصلاح طلب درخصوص تندتر شدن فضای درونی اصلاح طلبان و صف بندی میان طیف های این جریان سیاسی، گفت: من نمی توانم به این تقسیم بندی ها خیلی پایبندی نشان دهم؛ چراکه در اغلب موارد چنین طیف بندی هایی فصلی است، مثلا اینکه آقای خوئینی ها و مجمع روحانیون در ۱۰ سال گذشته خیلی ظهور و بروزی در فضای سیاسی نداشتند را باید به حساب محافظه کاری بگذاریم یا رادیکالیسم؟ یعنی چون تند بودند کنار رفتند یا چون محافظه کار بودند؟
وی در ادامه اظهار داشت: مثلا آقای علوی تبار و دوستانی مانند ایشان در سال های اخیر نمود و بروز کمتری در فعالیت سیاسی داشتند، البته ممکن است در حوزه های نظریه پردازی مشغول مطالعات جدید بوده و به دستاوردهای نوینی هم رسیده باشند، نتیجه این اقدامات هنوز خیلی آشکار نشده اما می شود از شواهد و قرائن دریافت که مشغول بازنگری و بازسازی ایده های خود در حوزه اصلاح طلبی بوده یا هستند.
جوادی حصار با بیان اینکه اصلاح طلبی همواره با مدارا و مصالحه همراه است، ابراز داشت: اینکه عده ای را تندرو یا کندرو بدانیم در این ساحت معنا ندارد، اصلاح طلبی یعنی اینکه تلاش کنیم وضع موجود را اصلاح کنیم، اگر از موضع اصلاح بیرون رفتیم و مواضع و رفتار ما رادیکال شد، در این صورت دیگر چنین کنشی اصلاح طلبانه نخواهد بود و با مقوله اصلاح طلبی که تأمل، مدارا، دقت و مصالحه در آن باید حرف اول را بزند، نسبتی وثیقی نخواهد داشت.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که آیا برای مثال نامه اخیر می تواند نشانه ای از فعال شدن موسوی خوئینی ها در عرصه کنشگری سیاسی باشد یا صرفا یک نامه برای بیان دغدغه ها بوده است؟، گفت: به نظر من نامه آقای موسوی خوئینی ها یک برونداد از یک درک مناسب زمانی و یک واگویه از نگرانی های شخصی و حتی جمعی گروهی از هم اندیشان وی بود، این واگویه حق ایشان است و در فضای سیاسی کشور به استناد وجود حق آزای بیان حتما باید آراء و نظرات مختلف نسبت به شرایط موجود بررسی، مطرح و نقد شود. همچنین لازم است که نقاط قوت و ضعف شناسایی شود و انطباق آن با اقتضائات کنونی کشور مورد بررسی قرار گیرد، اما همه این مباحث باید با احترام و مدارا انجام شود نه اینکه هرکسی مخالفت کرد، بگویند محافظه کار است یا هرکسی تندتر حرف زد، بگویند که پیشرو است، این نوع رفتارها در منظومه گفتمان اصلاح طلبانه خیلی پذیرش نخواهد داشت.
این تحلیلگر سیاسی در خصوص اینکه چه عواملی باعث شد تا طیفی فعال شوند و حتی شدت این روند به جایی رسیده که حجاریان در گفت وگویی حتی فرد باسابقه ای مانند بهزاد نبوی را محافظه کار بنامد، اظهار داشت: من برای آقای حجاریان هم احترام قائل هستم و هم صمیمانه ایشان را دوست دارم، همچنین باید بپذیریم که به هر حال رفتارهای رادیکال همواره توانسته است یک جمع و گروهی از مخاطبان را جذب و با خود همراه کند. در نتیجه اگر قرار بر این باشد که بخشی از دوستان ما در جریان اصلاح طلبی به عنوان جناح رادیکال فعالیت کنند، بعید نیست که جمعی هم با آن ها همراه شوند اما فکر نمی کنم رفتارهای رادیکال در این شرایط خیلی نتیجه دهد.
وی افزود: اصلا رفتار رادیکال با اصلاح طلبی سنخیت ندارد، خود افرادی مانند آقای حجاریان و علوی تبار سال ها بر این مقوله تاکید می ورزیدند که حوزه اصلاح طلبی با حوزه رفتارهای رادیکال متفاوت است. اما اکنون این نگاه که ما می توانیم بیرون از دولت و حاکمیت و با اعتنا به حمایت های اجتماعی و نمایندگی از مردم بر حاکمیت تاثیر بگذاریم و اصلاحاتی را انجام دهیم، صرفا  یک نگاه است و افرادی هم هستند که این را می پسندند. ولی من بعید می دانم که حتما همه اصلاح طلبان از این نگاه پیروی کنند. مثلا کارگزاران و حتی بخش هایی از اعضای سابق مشارکت هم این نگاه را ندارند.
جوادی حصار در ادامه با بیان اینکه لازم است این دیدگاه ها بیشتر تشریح شوند، ابراز داشت: به نظر می رسد که باید مقداری اجازه و زمان دهیم تا این دیدگاه ها با فرصت بیشتر تشریح و مشخص شود که منظور از رادیکالیسمی که آقای علوی تبار یا آقای حجاریان مطرح می کنند، چیست، در چه حوزه ای باید رادیکال باشیم؟ این رادیکال بودن قرار است در حوزه نظریه پردازی باشد، در خصوص عمل سیاسی باشد و یا در مواجهه با اردوگاه اصلاح طلبان؟ به این معنا که هرکسی این دیدگاه را نپذیرد باید دور نگه داشته شود؟ باید مشخص شود  که در کدام حوزه ها می خواهند رفتارهای شارپ و رادیکال از خود نشان دهند.
وی گفت: نباید به سادگی در مورد افراد و دیدگاه سیاسی شان قضاوت کرد، اما رادیکالیسم بی پشتوانه و بدون زمینه اجتماعی همراهی جامعه را در پی نخواهد داشت و به تعارض و تناقض گویی منجر خواهد شد، دوستان مخصوصا بزرگانی مثل آقای حجاریان باید در انتخاب واژگان، شعارهای سیاسی و یا عناوین عمل سیاسی دقت بیشتری به خرج دهند؛ چراکه اگر بعدا بخواهند آن را اصلاح کرده و از عوارض مترتب بر آن پیشگیری کنند، ممکن است دیگر دیر شده باشد.

کلمات کلیدی » حسن روحانی | دولت | مردم |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید