«ابرناقل‌های» کرونا چه کسانی هستند؟

کد خبر 30418 1399-05-11 09:07
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
اکنون پس از چند ماهی که از شیوع کووید-۱۹ می‌گذرد، شواهد بیشتری به دست آمده‌اند که اغلب موارد سرایت ویروس کرونا مربوط به شمار معدودی از افراد دچار عفونت است که آن‌ها را «ابرناقل» می‌نامند.

ابرناقل (superspreader) اصطلاحی است که در اپیدمیولوژی یا همه گیرشناسی برای فردی به کار می رود که نسبت یک فرد معمول دچار عفونت، با احتمال بسیار بیشتری ممکن است عامل عفونت زا را به دیگران منتقل کند. سرایت در برخی از بیماری های واگیر از «قاعده ۲۰/۸۰» یا «اصل پارتو» (به نام اقتصاددان ایتالیایی ویلفردو پارتو) پیروی می کند، یعنی تقریباً ۲۰ درصد از افراد دارای عفونت عامل ۸۰ درصد موارد سرایت عامل عفونت زا به دیگران هستند.
گرچه هنوز دانشمندان تعریف دقیقی برای ابرناقل های کرونا ازلحاظ شمار افراد آلوده شده به وسیله آن ها نداده اند، اما به طورکلی میزان افراد آلوده شده به وسیله ابرناقل ها باید بیش از میانگین افراد آلوده شده به وسیله هر فرد دارای عفونت کروناویروس باشد که در حد ۲ تا ۳ تخمین زده می شود.
بررسی های جدید نشان می دهند که سرایت ویروس کرونا نیز ظاهراً از «اصل پارتو» پیروی می کند، یعنی ۸۰ درصد موارد جدید سرایت ویروس کرونا ناشی از کمتر از ۲۰ درصد افراد ناقل است، به عبارت دیگر، اکثریت افراد دچار کرونا شمار بسیار اندکی از دیگران را مبتلا می کنند و در مقابل اقلیتی معین از ابرناقل ها به شدت ویروس را در محیط انتشار می دهند.
هنوز نمی دانیم چه عواملی باعث می شوند که برخی از افراد به صورت ابرناقل ویروس درآیند. ممکن است علت «بار ویروسی» بالاتر در این
افراد و ریزش بیشتر ویروس از آن ها در محیط باشد؛ اما باز معلوم نیست چرا در برخی از افراد بار ویروسی بالاتر است و فعلاً راهی عملی برای شناسایی این افراد در دست نیست.
گرچه نمی توان ابرناقل ها را از طریق پزشکی تشخیص داد، اما می توان تأثیر آن ها را با «ردیابی تماس» محدود کرد: یعنی شناسایی افراد ناقل ویروس و ایزوله کردن آن ها و هر کس دیگری که با آن ها در تماس بوده است.
محیط های سربسته با تهویه ناکافی، تجمع زیاد افراد در کنار هم و تماس نزدیک با دیگران شرایطی هستند که امکان آلوده شدن افراد بسیار را به وسیله ابرناقل ها فراهم می کنند.
بنابراین با به حداقل رساندن حضور در محیط های سربسته و به حداکثر رساندن تهویه در این محیط ها، محدود کردن افراد حاضر درون اتاق ها و ساختمان ّ ها و حفظ فاصله گیری جسمی دست کم ۲ متری می توان مانع سرایت ویروس کرونا به وسیله ابرناقل ها شد.

کلمات کلیدی » کرونا | طلا |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :