مگاصیص؛ نامی ایرانی که از کاراکاس برای واشنگتن پیام می‌فرستد

کد خبر 30403 1399-05-11 08:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
برخی کارشناسان ریشه نامگذاری این فروشگاه بزرگ را مقاومت مردم روستای مگاصیص در دوران هشت سال دفاع مقدس می‌دانند.

چهارشنبه ۸ مردادماه خبر افتتاح نخستین فروشگاه کالا های ایرانی در کاراکاس پایتخت ونزوئلا با نام مگاصیص منتشر شد. در این مراسم که مقامات و بازرگانان ایرانی و ونزوئلایی در آن حضور داشتند، طرفین افتتاح این فروشگاه را اقدامی جهت مقابله با سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا و در نهایت نشانه شکست سیاست های تحریمی آمریکا عنوان کردند.
آنچه در این میان برای بسیاری قابل توجه بود، علت نامگذاری این فروشگاه است.
مگاصیص کجاست؟
روستای مگاصیص از توابع بخش مرکزی شهرستان دشت آزادگان استان خوزستان و در حوالی شهرستان سوسنگرد قرارگرفته است. این روستا به علت کم جمعیت، کوچک  و همچنین نزدیک بودن به مرز ایران و عراق در نخستین روز های دفاع مقدس به تصرف دشمن بعثی درآمد.
اما رزمندگان ایرانی در عملیات شهید مدنی که در روز های ۱۱ تا ۱۶ شهریورماه سال ۶۰ انجام شد این روستا را به همراه سایر بخش های اشغال شده ، آزاد کردند.

این روستا در روزهای پس از آزادسازی خود در سال ۶۰، بارها بین طرف ایرانی و عراقی دست به دست شد. اما در نهایت با پایان دفاع مقدس صلح و آرامش مانند سایر نقاط کشورمان به این روستا نیز بازگشت.

همکاری های اقتصادی ایران و ونزوئلا
آمریکا چندین سال است دو کشور ایران و ونزوئلا را تحت شدیدترین تحریم ها قرار داده است. این دو  کشور از سال ها پیش در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در ایران و هوگو چاوز در ونزوئلا با یکدیگر روابط دوستانه ای را برقرار کردند و این همکاری ها تا امروز نیز ادامه دارد. 
این همکاری ها در بخش هایی مانند خودروسازی و نفت و انرژی آغاز و تداوم پیداکرده است. شاخص ترین این همکاری که در حوزه خودروسازی انجام شد، حضور ایران خودرو در این کشور است که باعث شد تا پای این خودروسازی ایرانی به قاره آمریکا هم باز شود و سمند سفید ایرانی در قاره آمریکا نیز به حرکت درآید.

اصغر ابراهیمی اصل معاون اسبق وزیر نفت در گفت وگویی درباره همکاری های ایران و ونزوئلا در حوزه انرژی می گوید:
" زمانی که بنده در دولت احمدی ­نژاد معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی بودم، قرارداد ایجاد دو واحد متانول در ایران و ونزوئلا منعقد کردیم. همچنین با آقای چاوز رئیس جمهور ونزوئلا و آقای رامیرز وزیر نفت ونزوئلا قرارداد دیگری منعقد کردیم که براساس آن ما در بلوک هفت میدان آیاکوچو که ۱۸/۷ میلیارد بشکه نفت سنگین داشت."

وی همچنین اقدام اخیر ایران در صادرات بنزین و نفت به ونزوئلا و عدم مداخله آمریکا در توقف این همکاری را ناشی از این می داند که صادرات بنزین به ونزوئلا به پشتوانه اقتدار نظامی جمهوری اسلامی انجام می شود.
معاون وزیر نفت احمدی نژاد ادامه می دهد:
"امروز هم اگر شاهد هستیم پنج کشتی با محموله بنزین به سمت ونزوئلا حرکت کرده اند در نتیجه اقتدار موشکی، نظامی و نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه است."

آخرین مورد این همکاری ها در حوزه فروش نفت و انرژی بود که ایران با اعزام چندین فروند نفتکش به ونزوئلا بحران انرژی در این کشور را حل و فصل کرد.

جدیدترین همکاری ایران و ونزوئلا در حوزه موادغذایی
عیسی رضایی مدیرعامل شرکت اتکا که شرکت مگاصیص از زیرمجموعه های آن است یکی از دلایل تاسیس این فروشگاه در ونزوئلا را این دانست که دست کم ایران می تواند با کشورهای دوست خود که تحت تحریم قرار می گیرند مراودات تجاری داشته باشد. چون برخی از کالاهای موجود در ایران موردنیاز ونزوئلاست و برخی از اقلام موجود در ونزوئلا در ایران کاربرد دارد.

حجم سرمایه گذاری اولیه برای تاسیس این فروشگاه در حدود ۱۰ میلیون دلار برآورد می شود. قرار است تا در این فروشگاه که مساحت آن  ۶ هزار متر مربع است، ۲ هزار و ۵۰۰ قلم کالای ایرانی و یک هزار قلم کالای ونزوئلایی را به مشتریان خود عرضه کند.
چرا فروشگاه محصولات ایرانی در ونزوئلا مگاصیص نام گرفت؟
برخی کارشناسان ریشه این نامگذاری را مقاومت مردم روستای مگاصیص در دوران دفاع مقدس می دانند. چراکه این مقاومت مردم ایران بود که باعث شد تا رژیم بعثی عراق پس از هشت سال دفاع مقدس از ایران شکست بخورد و پس از چندین سال هم مضمحل شود. به طوریکه امروز نه نامی از قدرت و شکوه صدام حسین وجود دارد و نه نشانی از رژیم بعث در کشور عراق.
برخی کارشناسان بر این باورند که نامگذاری این روستا بر این فروشگاه  زنجیره ای بزرگ در شرق کاراکاس ، پایتخت ونزوئلا ؛ پیام مقاومت و ایستادگی را به واشنگتن می فرستد.

 

کلمات کلیدی » ایران | آمریکا | عراق | دلار | ارز | نفت | صادرات | مرز | محمود احمدی نژاد |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

انتشار مستندات حمله سایبری به رژیم صهیونیستی همزمان با ساعت ترور شهید سلیمانی

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟