ثبت یک رکورد تاریخی_ قیمت نفت آمریکا برای نخستین بار منفی شد

کد خبر 3799 1399-02-01 23:42
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
دقایقی پیش قیمت نفت آمریکا در بازار جهانی 115 درصد سقوط کرد و به بشکه ای 2.84دلار رسید. این نرخ لحظه به لحظه درحال کاهش است و سقوط تاکنون به ۳۰۰درصد رسیده است.

در معاملات دقایق گذشته در بازار جهانی، قیمت نفت آمریکا 115 درصد سقوط کرد و هر بشکه از این نفت با قیمت منفی 2.84 دلار در هر بشکه قیمت گذاری شد.
این در حالی است در ابتدای معاملات امروز قیمت نفت آمریکا در محدوده 18 دلار در هر بشکه معامله می شد.
با توجه به آنچه در بازار شاهد هستیم، قیمت نفت آمریکا امروز 21.11 دلار سقوط کرده است.

پس از تغییرات شتابان اولیه، بهای نفت خام آمریکا به منفی ۳۷.۶۳ دلار رسید.
فرانس پرس گزارش داد که بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدییت آمریکا به منفی ۳۷ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسیده است.
کمی بعد یورونیز گزارش داد که قیمت هر بشکه نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه مه، در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای جهانی، بزرگ ترین سقوط روزانه خود را تجربه کرد و با ۳۱۶درصد کاهش به منفی ۳۹ دلار و ۵۵ سنت رسید که رقمی بی سابقه در طول تاریخ به شمار می رود.
باوجود توافق بی سابقه کشورهای تولیدکننده عضو اوپک پلاس برای کاهش ۹.۷ میلیون بشکه ای تولید روزانه نفت، بازار جهانی همچنان تحت تاثیر افت تقاضای ناشی از رکود حاصل از شیوع ویروس کرونا و پر شدن پی در پی ظرفیت ذخیره سازی کشورها به سقوط خود ادامه می دهد.
در چنین شرایطی، پیر اندوراند، کارشناس ارشد بازار نفت، پیش بینی کرد که ثبت قیمت منفی نفت با توجه به پر بودن تمام ذخایر و خط لوله ها امکان پذیر شده ولی بر خلاف بازار سهام، قیمت زیر صفر نفت تنها مدت کوتاهی دوام خواهد آورد.
سقوط روز دوشنبه قیمت نفت، بازار سهام وال استریت را هم تحت تاثیر خود قرار داد به طوری که با آغاز کاهش قیمت سهام شرکت های بزرگ نفتی، شاخص صنعتی داوجونز در دقایق نخست داد و ستدهای بورس نیویورک ۲ درصد پایین آمد.
نمودار قیمت نفت در ۷۰ سال اخیر را اینجا ببینید:

در همین زمینه بخوانید: خریداران قیمت های تک رقمی را تجربه می کنند

کلمات کلیدی » کرونا | بورس | سهام | آمریکا | دلار | ارز | یورو |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :
xتبلیغات نمایندگی پکیج - تعمیر پکیج