افشاگر «واترگیت» از محتوای مکالمات تلفنی ترامپ با سیاستمداران جهان پرده برداشت

کد خبر 22437 1399-04-11 23:31
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
کارل برنشتین، خبرنگار محقق مشهور آمریکایی که اکنون با شبکه خبری سی‌ان‌ان همکاری دارد، مدت چهار ماه یعنی از ماه مارس تا ژوئن را صرف بررسی مکالمات تلفنی دونالد ترامپ با سیاستمداران عالی‌رتبۀ دیگر کشورهای جهان کرده است.

او توانسته است در این مدت با پرس وجو و تحقیق از مقامات اطلاعاتی آمریکا، مقامات کاخ سفید و مشاوران نزدیک به دونالد ترامپ، از محتوای صدها مکالمه تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با رهبران سیاسی جهان آگاهی یافته و آنها را تجزیه و تحلیل کند.
افرادی که با آقای برنشتین گفتگو کرده اند، مقاماتی بودند که یا در زمان انجام این مکالمات تلفنی حضور داشتند و آنها را گوش داده اند یا پس از پایان این مکالمات، متن های دقیق و چاپ شده آنها را در اختیار داشتند.
نتایجی که آقای برنشتین به دست آورده جالب است: دونالد ترامپ همواره در مکالماتش با ولادیمیر پوتین شخصیتی فرمانبر داشته، اما در مقابل، عمدتا در گفتگو با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان عصبانی بوده و در گفتگوهایش با ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا رفتاری توهین آمیز داشته است. آقای ترامپ با رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود رابطه ای دوستانه و در مقابل در گفتگوهایش با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه رفتاری تحقیرآمیز داشته است.
تفاوت رفتاری او در مقابل رهبران جهان گاه تا حدی بوده که برخی از مقامات کاخ سفید این گفتگوهای تلفنی را خطری برای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا توصیف کرده بودند.
کارل برنشتین که ۷۶ سال دارد و پیش از این در دهه هفتاد میلادی به همراه یکی از همکارانش یعنی باب وودوارد، از رسوایی «واترگیت» پرده برداشته بود، بار دیگر با انتشار نتایج این تحقیقات، در ایالات متحده سر و صدا به پا کرد.
برنشتین در گزارش خود به صدها مکالمه تلفنی اشاره دارد که میان دونالد ترامپ و رهبران سیاسی بزرگ جهان انجام شده است. رئیس جمهوری آمریکا در این گفتگوها «غیرحرفه ای به نظر می رسیده است؛ کسی که برای این گفتگوها آماده نبوده و حتی گاه با طرف مکالمه رفتاری توهین آمیز یا برعکس با سیاستمداران مستبد و دیکتاتور رفتاری از روی همدلی داشته است.»
دو منبع برای برنشتین تایید کرده اند که گاه محتوای این مکالمات «صرفا هذیان گویی» بوده است.
توانایی اردوغان برای تماس مستقیم با دونالد ترامپدر میان همۀ رهبران سیاسی که طرف گفتگوی دونالد ترامپ بودند، این رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بوده که بر اساس تحقیقات کارل برنشتین بیش از هر کسی امکان تماس تلفنی مستقیم با دونالد ترامپ را داشته است.
آنها «خیلی با یکدیگر بصورت تلفنی گفتگو می کنند و این مکالمات گاه به دوبار گفتگو در هفته نیز می رسد. بعضی وقت ها اردوغان مستقیما به گوشی موبایل دونالد ترامپ زنگ می زند و این کار در زمان بازی گلف دونالد ترامپ خیلی رواج دارد؛ چیزی که برخلاف همه پروتکل ها و رویه های امنیتی کاخ سفید است.»
اردوغان در این گفتگوها «عمدتا خواستار دریافت امتیازات سیاسی بیشتر از ترامپ یا برخورداری از حمایت بیشتر اوست.»
ماکرون؛ تکرار گفتگوهای بی نتیجهپس از اردوغان این امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه است که بیشترین تماس تلفنی را با دونالد ترامپ دارد. مهمترین موضوعات مورد بحث آنها، تلاش ماکرون برای متفاعد کردن ترامپ در موضوعات مربوط به تغییرات آب و هوایی یا بازگشت به چهارچوب توافق هسته ای ایران بوده است. این گفتگوها همیشه بی نتیجه پایان یافته است.
به نوشته کارل برنشتین، این مکالمات بسیار ترامپ را تحریک و عصبی می کرده است و در مقابل، دونالد ترامپ فرانسه را به باد انتقاد می گرفته که به اندازه کافی در تامین هزینه های ناتو مشارکت نداشته است.
فرمانبر در مقابل پوتینکارل برنشتین درباره مکالمات تلفنی دونالد ترامپ با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می نویسد: «ترامپ دوست دارد درباره خودش صحبت کند، به نتایج اقتصادی فعالیت هایش ببالد و بگوید که بسیار باهوش تر و قوی تر از همه احمق هایی است که پیش از او در کاخ سفید بوده اند؛ یا روزهایی را به یاد بیاورد که مسابقه ملکه زیبایی جهان را در مسکو برگزار کرده است.» دونالد ترامپ در این گفتگوها غالبا در مقابل پوتین «شخصیتی فرمانبر دارد و ولادیمیر پوتین را تحسین می کند.»
مشاوران آقای ترامپ می گویند که گاه در مقابل محتوای صحبت های ترامپ و لحن حرف زدنش، «مبهوت» می مانند.
در چند ماه گذشته ترامپ و پوتین بارها بصورت تلفنی با یگدیگر گفتگو کرده اند و موضوع صحبت هایشان نیز اغلب تخلیه سربازان آمریکایی از افغانستان بوده است. اما در این مدت دونالد ترامپ حتی یک بار با ولادیمیر پوتین درباره رسوایی جدید یعنی پرداخت پادش به طالبان توسط روس ها برای کشتن نظامیان آمریکایی و ناتو در افغانستان صحبت نکرده است.
این در حالی است که بر اساس ادعاهای بسیاری از رسانه های آمریکایی، دونالد ترامپ پیش از این ها توسط سرویس های اطلاعاتی از وجود چنین توافق محرمانه ای باخبر شده بود.
«رفتار دوستانه با مستبدترین رهبران جهان»دونالد ترامپ خصوصا «از گفتگو با رهبران مستبد جهان لذت می برد.» محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی یکی دیگر از افرادی بود که امکان ارتباط مستقیم و بدون واسطه با دونالد ترامپ را داشت.
به گفته چند منبع ناشناس، دونالد ترامپ گاه در جریان این گفتگوها حتی بدون آنکه با اطرافیانش مشورت کرده باشد تعهداتی را قبول می کرد. او همین رفتار را با کیم جونگ_اون، رهبر کره شمالی داشت.
رفتار توهین آمیز مقابل دو زن: ترزا می و آنگلا مرکلدونالد ترامپ در جریان گفتگوهایش با ترزا می، نخست وزیر پیشین بریتانیا در سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ میلادی، اغلب رفتاری توهین آمیز داشت. او در مقابل آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز همان لحن را داشت.
یکی از مقامات آلمان برای برینشتین تعریف کرده است که گاه محتوای گفتگوهای ترامپ و مرکل «به قدری غیرمتعارف و پرخاشگرانه بوده که برلین برای محرمانه نگه داشتن این مکالمات، مجبور بوده تدابیر ویژه ای را به اجرا بگذارد.»
انکار کاخ سفیدپس از انتشار گزارش این تحقیقات، کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «رئیس جمهور ترامپ مذاکره کننده ای درجه یک است که بدون شک همواره منافع استراتژیک آمریکا را در نظر دارد.»
اصرار کاخ سفید به رد نتایج این تحقیقات در حالی است که جان بولتون، مشاور پیشین کاخ سفید در کتابی که اخیرا منتشر کرد، خاطرات مشابهی را از رفتارهای دونالد ترامپ شرح داده است؛ مطالبی که نتایج این تحقیق را تایید می کند.
«یک رئیس جمهور هذیان گو که تنها به منافع خودش می اندیشد»
کارل برنشتین در این گزارش می نویسد: «این تماس های تلفنی باعث شده است که مشاوران پیشین دونالد ترامپ از جمله مک مستر، بولتون، جیمز متیس وزیر دفاع پیشین و تیلرسون وزیر خارجه پیشین به این نتیجه برسند که رئیس جمهور غالبا در زمانی که رهبران دیگر کشورها را خطاب قرار می دهد دچار توهم است. چندین منبع توضیح داده اند که دونالد ترامپ با وجود سال هایی که در دفتر بیضی شکل کاخ سفید گذرانده، هنوز اهمیت شیوه ارتباط با دیگر رهبران جهان را درک نکرده است. او همچنان باور دارد که می تواند برای تنها هدفی که در سر دارد یعنی تسلیم شدن دیگر رهبران، هر زمان که بخواهد جذاب، خشمگین یا حتی تهاجمی باشد. او غالبا یک هدف در سر دارد: توجه به منافع خودش به جای منافع ایالات متحده آمریکا.»

کلمات کلیدی » ولادیمیر | ایران | آمریکا | روسیه | عربستان سعودی | افغانستان | طلا | دونالد ترامپ | بن سلمان |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟

انهدام آشیانه جنگنده های آمریکایی در حمله موشکی به پایگاه بسمایه در عراق