دعوای تکراری بر سر دلارهایی که گم شد _ دلار جهانگیری و سونامی فساد

کد خبر 2848 1399-01-28 22:44
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
دیوان محاسبات گفته حتی یک دلار گم نشده؛ یک عقب‌نشینی آشکار در دعوا با دولتی‌ها. با این حال به‌نظر می‌رسد هنوز پرونده فسادهای ناشی از دلار جهانگیری بسته نشده است.

۱۹ آبان سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهور در جریان سفر استانی به یزد گفت که مردم بدانند در این دولت یک ریال یا یک دلار گم نخواهد شد و آن در دوران دیگری بود که میلیاردها دلار گم می شد و هنوز هم پیدا نشده است.
با این حال اما براساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ که توسط رئیس دیوان محاسبات در صحن علنی مجلس قرائت شد مشخص شده که در سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۴.۸ میلیارد دلار ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومانی ناپدید شده است!
بررسی اقلام تأمین ارز بانک مرکزی نشان از آن دارد که معادل دو میلیارد و هفتصد و شش میلیون دلار ارز به نرخ دولتی ۴۲,۰۰۰ ریالی به واردات کالاهای غیر اساسی اختصاص یافته است.
این لوازم غیر اساسی از قبیل نخ دندان، عروسک، اسباب بازی، تشک، لوازم آشپزخانه، لوازم بدن سازی، لامپ، درب قوطی، درپوش، غذای سگ و گربه، چوب بستنی، انواع خاک، پاک کننده و پارچه بوده که بعضا دارای تولید مشابه داخلی است.
حالا دولت آمار دیوان محاسبات را رد می کند، اما پرونده دادگاه های مفاسد اقتصادی در سال ۹۸ نشان داد که سلاطین فساد، برنده سیاست دولت در تخصیص ارز دولتی بودند. همان سیاستی که به "دلار جهانگیری" مشهور شد و سونانی فساد به راه انداخت.
VID_20200416_222905_610


کلمات کلیدی » حسن روحانی | اسحاق جهانگیری | دلار | ارز |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

سکه ۱۱ میلیون تومان شد هم‌اکنون‌ هر دلار آمریکا 25000 تومان!

اعطای هر گونه تسهیلات به اشخاص حقیقی‏‏‏‏‏ حقوقی صرفاً پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات (سمات) و دریافت شماره پیگیری از سامانه مذکور، مجاز خواهد بود.

آخرین وضعیت بازار طلا در نیمه فروردین_ قیمت سکه در بازار کاهش یافت