۶۰۰ هزار نفر در اثر کرونا بیکار شدند_ پرداخت وام به کارفرمایان برای حفظ اشتغال کارگران

کد خبر 2811 1399-01-28 18:11
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیرکار پیشگیری از بیکاری کارگران را از مهمترین اولویت‌های کشور عنوان کرد و گفت: کارفرمایان آسیب‌دیده از کرونا با دریافت وام‌های کم بهره به ازای هر کارگر سطح اشتغال کارگاه‌ها را حفظ و از افزایش بیکاری جلوگیری کنند.

در راستای حمایت های دولت از کسب و کار ها برای جلوگیری از ریزش نیرو و افزایش نرخ بیکاری، دولت اقداماتی مانند پرداخت تسهیلات به بنگاه ها را در دستور کار قرار داده است. 
طی هفته های گذشته  هم  حسن روحانی ، رئیس جمهور کشور محمد شریعتمداری, وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد 75 هزار میلیارد تومان تسهیلات، صرفاً به بنگاهها و کسب و کار هایی اختصاص یابد که اطمینان حاصل شده باشد کارگران خود را از ابتدای اجرای برنامه های کنترلی مقابله با کرونا اخراج نکرده اند و پس از دریافت تسهیلات نیز اقدام به اخراج کارگران خود نخواهند کرد. 
محمد شریعتمداری، وزیرکار با تأکید بر اینکه کارگران شاغل در 10 دسته شغلی که اشتغال آنها تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته است، مورد حمایت واقع می شوند گفت: بیش از 600 هزار نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند. روند افزایش بیکاری در تمامی کشورها نگران کننده است و در ایران نیز پیش بینی های لازم برای حمایت از برخی کارگران که بر اثر شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، انجام شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از اختصاص پنج هزار میلیارد تومان از محل اعتبار صندوق توسعه ملی برای پرداخت مقرری بیمه بیکاری به این کارگران خبر داد و گفت: 14هزار میلیارد تومان نیز در حوزه درمان هزینه می شود که امید است بخشی از این مبلغ به حوزه درمان سازمان تأمین اجتماعی اختصاص یابد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی حفظ اشتغال و پیشگیری از بیکاری کارگران را از مهمترین اولویت های کشور عنوان کرد و گفت: بر این اساس کارفرمایان رسته های 10 گانه آسیب دیده از کرونا با دریافت وام های کم بهره 12 و 16 میلیون تومانی به ازای هر کارگر سطح اشتغال کارگاه ها را حفظ و از افزایش بیکاری جلوگیری کنند.
شریعتمداری تمدید اعتبار دفترچه های بیمه را نیز از اقدامات موثر سازمان تامین اجتماعی در کاهش سفرهای درون شهری عنوان و اظهار کرد: این تصمیم منجر به کاهش چهار میلیون مراجع به شعب این سازمان شد و سایر تصمیمات اتخاذ شده به ویژه در خصوص تعویق برگزاری جلسات هیأت ها و کمیسیون های مختلف منجر به کاهش ازدحام در ادارات و کاهش سفرهای درون شهری شده است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی عرضه سهام شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) در بورس را نیز اقدامی مهم و تاریخی ارزیابی کرد و گفت: مجموعه شستا برای افزایش شفافیت وارد بورس شده است؛ کار بزرگی در کشور اتفاق افتاده است و 10 میلیارد دلار به بازار بورس ایران اضافه شد.
شریعتمداری همفکری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دریافت نقطه نظرات و دیدگاه های آنان را از اصول اصلی این وزارتخانه برشمرد و افزود: این موضوع از اولین روز تا آخرین روز فعالیت نمایندگان هر دوره مجلس شورای اسلامی مورد توجه خواهد بود.

کلمات کلیدی » کرونا | حسن روحانی | بورس | سهام | ایران | دلار | ارز | شستا |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

سامانه ملي اشتغال ايرانيان فعاليت خود را آغاز كرد

اعلام حداقل دستمزد کارگران ایران در سال بعد بدون توافق با نمایندگان کارگری

هر برگ سهام عدالت امروز چقدر قیمت دارد؟

xتبلیغات نمایندگی پکیج - تعمیر پکیج