صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

دلیل تاخیر در اجرای سامانه مودیان مالیاتی چه بود؟

کد خبر 169150 1400-09-09 17:11
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
کارشناس بودجه ضمن تاکید بر اهمیت بالای سامانه مودیان در تحقق نظام مالیاتی کارآمد و عادلانه، گفت: یکی از دلایل اصلی تاخیر در اجرای این سامانه وجود ذینفعان داخل و خارج از سازمان مالیاتی است.
دلیل تاخیر در اجرای سامانه مودیان مالیاتی چه بود؟

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رادیو گفتگو، سید وحیدرضا پرهیزکار کارشناس اندیشکده اقتصاد مقاومتی، ضمن تاکید بر اهمیت بالای سامانه مودیان در تحقق نظام مالیاتی کارآمد و عادلانه و با انتقاد از تاخیر در اجرای این قانون بیان کرد: اگرچه از موعد اجرای این قانون چندین ماه می‌گذرد اما بر اساس گفته خود مسئولان سازمان مالیاتی تنها ۵۰ درصد از این سامانه آماده شده است.
ذی نفعان دلیل اصلی تاخیر در اجرای سامانه مودیان
وی افزود: یکی از دلایل اصلی که باعث تاخیر در اجرای این سامانه شده است وجود ذینفعان پر نفوذ است. افراد ذینفع داخل و خارح سازمان مالیاتی مانعی مهم در اجرای این قانون هستند. اجرای سامانه مودیان باعث می‌شود که ممیز محوری و مالیات علی الراس دیگر جایی در نظام مالیاتی نداشته باشد. به همین دلیل ذینفعان مانع اجرای این سامانه می‌شوند.
کاهش فرار مالیاتی و اقتصاد زیرزمینی با اجرای سامانه مودیان
پرهیزکاری در ادامه بیان کرد: سامانه مودیان نقش مهمی در کاهش فرار مالیاتی خواهد داشت. در ایران حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد. اجرای سامانه مودیان از طرفی با رصد کالا و خدمات و از طرفی دیگر با رصد جریان مالی باعث می‌شود که فرار مالیاتی به شدت کاهش یابد.
وی افزود: اقتصاد زیرزمینی در ایران در مقایسه با سایر کشورها بسیار زیاد است. بر اساس آمار صندوق بین المللی پول اقتصاد زیر زمینی در ایران حدود ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی است، در حالی که این آمار در سایر کشورهای پیشرفته زیر ۵ درصد است. اجرای سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی می‌تواند اقتصاد زیرزمینی و آن بخشی که هیچگونه مالیاتی پرداخت نمی‌کنند را شناسایی کند.
اجرای سامانه مودیان بدون ساماندهی کارتخوان ها امکان پذیر نیست
این کارشناس اقتصادی بیان کرد که: در ماده ۱۱ این قانون بیان شده است که بانک مرکزی موظف است که کارتخوان‌ها و درگاه‌های پرداخت را ساماندهی کند. به گفته پورابراهیمی، رییس کمیسون اقتصادی مجلس حدود ۱۰ میلیون کارتخوان در کشور وجود دارد که ۴۰ درصد از این کارتخوان‌ها هیچگونه پرونده مالیاتی ندارند. تا زمانی که به کارتخوان‌هایی که حتی به نام افراد فوت شده در حال استفاده هستند سامان داده نشود، اجرای سامانه مودیان امکان پذیر نخواهد بود. در ایران حدود ۹۸ درصد از حجم نقدینگی سپرده‌های بانکی است و تنها ۲ درصد مربوط به اسکناس و مسکوک است. این یک مزیت است که با ساماندهی کارتخوان‌ها می توان از آن به خوبی در نظام مالیاتی استفاده کرد.
سامانه مودیان راهکاری برای کاهش ناعدالتی و جبران کسری بودجه
این پژوهشگر حوزه مالیات در ادامه افزود: اجرای سامانه مودیان آثار مثبت فراوانی مانند تحقق عدالت مالیاتی، افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش فرار مالیاتی دارد. برای مثال اجرای این سامانه در روسیه که با الگو برداری از کره‌جنوبی سامانه‌های خود را به روزرسانی کرد، درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده در این کشور را حدود ۴۰ درصد افزایش داده است.
وی همچنین افزود: ما در بحث بودجه نیز باید به دنبال درآمدهای پایدار باشیم، نمی‌شود با موضوعاتی مانند افزایش قیمت بنزین، یارانه پنهان انرژی مشکل بودجه را حل کرد. درست‌ترین راهکار، اصلاح نظام مالیاتی است. نسبت درآمدهای مالیاتی در بودجه در سایر کشورهای پیشرفته حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد است، این در حالی است که این آمار در ایران در خوشبینانه‌ترین حالت حدود ۴۰ درصد است.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


کشمکش های بودجه ای بلای جان بورس/بازارسهام به دنبال حامی جدید
معاملات بی رمق و کم حج بازار سهام امروز در حالی ادامه یافت که اخذ مالیات از صادرات اوره و متانول دوباره فضای ترس و ناامیدی را در کلیت بازار تشدید کرد.

بی‌توجهی ایرلاین‌ها به بخشنامه لغو کف قیمت بلیت هواپیما
در حالی که ۵ روز از بخشنامه سازمان هواپیمایی کشوری به شرکت های هواپیمایی مبنی بر لغو مصوبه کف قیمت پرواز می گذرد، همچنان هیچ ایرلاینی اقدام به فروش بلیت زیر ۶۰۰ هزار تومان نمی کند.

مصرف فعلی گاز فشار زیادی را بر شبکه وارد می‌کند
مدیر دیسپاچینگ شرکت ملی گاز گفت: روز گذشته رکورد تاریخی مصرف گاز  خانگی و تجاری شکسته شد و به رقم ۶۹۲ میلیون متر مکعب رسید که این رقم فشار زیادی را بر شبکه وارد می‌کند.

مدیریت بنادر کوچک به زنان واگذار می شود
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از آمادگی این سازمان برای واگذاری تصدی مدیریت بنادر کوچک به بانوان داوطلب و توانمند خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید