صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

آمریکا و مکزیک توافق امنیتی جدیدی امضا کردند

کد خبر 160566 1400-07-17 04:35
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
مکزیک روز جمعه میزبان هیأت نمایندگی آمریکا به ریاست وزیر خارجه این کشور بود و دو کشور توافقی جدید در حوزه چالشهای اجتماعی و امنیتی امضا کردند.
آمریکا و مکزیک توافق امنیتی جدیدی امضا کردند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «مارسلو اِبرارد» وزیر خارجه مکزیک روز جمعه با اعلام امضای یک توافقنامه جدید در حوزه چالش‌های امنیتی و اجتماعی با ایالات متحده گفت که محورهای این توافق شامل حراست از مردم دو کشور، مبارزه با فعالیت‌های مجرمانه در مرزها و انهدام شبکه‌های تبهکاری است.
«آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا که ریاست هیأت نمایندگی این کشور در سفر به مکزیک را برعهده داشت، در این باره گفت: «روابط میان دولت‌های ما (آمریکا و مکزیک) گسترده و پیچیده است.. حفظ این روابط و تقویت آن نیازمند گفتگوی پیوسته و راستین در تمام سطوح است. ما باید از فرصت‌ها بهره ببریم و با چالش‌های جدید سازگار شویم و این همان کاری است که ما امروز در گفتگوی سطح بالای خود انجام دادیم».
گفتنی است این توافقنامه چندوجهی برای رفع چالش‌ها به «طرح ابتکاری مریدا» پایان خواهد داد؛ توافقنامه‌ای امنیتی که در سال ۲۰۰۸ و در دوران ریاست جمهوری «جورج بوش» رئیس جمهور وقت آمریکا با دولت مکزیک منعقد شد و هدف آن ارائه آموزش و تجهیزات نظامی به نیروهای مسلح مکزیک برای مبارزه با جرائم سازمان یافته بود.
وزیر خارجه مکزیک در خصوص طرح ابتکاری مریدا گفت که «امروزه یک رهیافت مشترک وجود دارد که پیچیده‌تر است. پیچیده‌تر و گسترده‌تر است… موفقیت این طرح با دستگیری سرکرده (کارتل‌های) مواد مخدر سنجیده نمی‌شود، موفقیت آن بر پایه کاهش موارد قتل و آدمکشی در مکزیک و مصرف کمتر مواد مخدر قابل اندازه گیری است».
گفتنی است، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهور مکزیک همواره منتقد طرح ابتکاری مریدا بوده و پیش از این تمایل خود را برای پایان دادن به این توافق ۱۳ ساله به نفع یک توافقنامه جدید اعلام کرده بود.
ابرارد همچنین گفت که تا دسامبر سال جاری یک گزارش سالانه منتشر خواهد شد که هدف‌های موردنظر برای دسامبر ۲۰۲۲ را تشریح خواهد کرد.پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید