صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / انرژی

آیا طالبان صادرات انرژی ایران به افغانستان را به چالش می‌کشند؟

کد خبر 145824 1400-05-09 10:39
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: بدترین حالت این است که ما شاهد ادامه جنگ، درگیری، تنش پایدار و به نوعی توازن دولت مرکزی افغانستان و طالبان باشیم که این موضوع هزینه‌های ما را هم افزایش می‌دهد.
آیا طالبان صادرات انرژی ایران به افغانستان را به چالش می‌کشند؟


درباره چالش احتمالی صادرات انرژی به افغانستان با توجه به پیدایش مجدد طالبان در این کشور اظهار داشت: مسئله نیاز افغانستان به برق و گاز ایران یک مسئله پایدار است و باید به آن به عنوان یک موضوع بلندمدت نگاه کرد، هر نظام سیاسی و ساختاری که در این کشور حاکم باشد نیازمند به این دو مولفه هستند، اما در هر حال در کوتاه مدت روابط دو کشور دچار اختلال می شود. ضمن اینکه اگر طالبان بر کل افغانستان مسلط شود، چشم انداز روشنی وجود ندارد که البته امری بعید است و بدترین حالت هم این است که ما شاهد ادامه جنگ، درگیری، تنش پایدار و به نوعی توازن بین دو طرف باشیم که این موضوع هزینه های ما را هم افزایش می دهد و بعبارتی رابطه ما را در صادرات برق و گاز با اخلال مواجه می کند. 
وی افزود: بنابراین بهترین وضعیت برای ما این است که طرفین به توافق برسند و دولت موفق شود طالبان را از مناطق تحت تصرف به عقب براند، این وضعیت به مصالح ما و مردم افغانستان نزدیک تر است، اما اگر قرار باشد تداوم درگیری داشته باشند چشم انداز در کوتاه مدت روشن نیست و امنیتی وجود ندارد که گاز و یا برق از ایران منتقل شود. 
سفیر سابق ایران در افغانستان گفت: اکنون شاهدیم نیروهای طالبان و داعش برای ایجاد فشار بر مراکز اصلی ولایات و مردم؛ دکل های برق را مورد حمله قرار می دهند، بنابراین در کوتاه مدت وضعیت خوب نیست، اما در بلندمدت چه طالبان و چه دولت کنونی حاکم باشد روابط اقتصادی دو کشور به وضعیت گذشته برمی گردد.
وی درباره احتمال افزایش قاچاق با وجود فعالیت های طالبان بیان داشت: اکنون گمرکات در تصرف دولت این کشور است، اما کالاها و همچنین خریداران در شرایط مناسبی نیستند، هرچند مسئله قاچاق سهم بالایی ندارد، قبل از طالبان هم قاچاق به این کشور را شاهد بودیم و ممکن است در آینده هم ادامه داشته باشد و حتی به دلیل نیازهای افغان ها تشدید شود، اما مهم مناسبات رسمی تجاری است که فعلا با اخلال مواجه شده که باید امیدوار باشیم وضعیت از ثبات برخوردار شود.
ظهره وند درباره وضعیت مناسبات اقتصادی با افغانستان در صورت حاکم شدن طالبان در این کشور توضیح داد: ما نقشی در شکل دهی نظام سیاسی افغانستان نداریم، ملت افغانستان خود باید در زمینه نوع حکومت در کشورشان تصمیم بگیرند، قطعا ما هم از خواست مردم پیروی می کنیم، زیرا بحث عدم مداخله در امور داخلی کشورها مطرح و این شرط همسایگی است، بنابراین ما فقط نظاره گر هستیم و البته تلاش می کنیم آتش جنگ شعله ور نشود و طرفین بتوانند اختلافات را با مذاکره حل و فصل کنند. 
وی یادآور شد: اگر مردم افغانستان مسیر تعامل با طالبان را در دستور کار بگذارند، ما هم احترام می گذاریم و روابط و مناسبات تجاری مان با این کشور را در همان چارچوب تنظیم می کنیم اما اگر مردم مسیر مقاومت را در پیش بگیرند ایران به عنوان محور مقاومت در کنار مردم افغانستان از آنها حمایت می کند، بنابراین اصل در روابط ما با کشورهای همسایه از جمله افغانستان توجه به خواست و اراده ملت آن کشور است و به عنوان یک شاخص به آن احترام می گذاریم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »مطالب دیگر از اکونومی نیوز / انرژی