شاخص سرایت کرونا در تهران همچنان زیر یک است

کد خبر 14064 1399-03-12 20:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، از روند مطلوب کنترل بیماری کرونا در پایتخت خبر داد.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در جلسه ستاد کرونا کلانشهر تهران اظهار کرد: با شیوع کرونا وضعیت سرمایه گذاری در عرصه ملی تغییر کرده و بخشی از درآمد ناخالصی ملی در سبد غیرمترقبه کرونایی قرار گرفته است.
او افزود: ثبات اقتصادی جهانی تا ۲۰۲۲ شدنی نیست و در این بازه زمانی آثار میان مدت و بلند مدت کرونا در حوزه اقتصادی را شاهد خواهیم بود. تاکنون تخصیص یک هزار میلیارد تومان وام برای مشاغل آسیب دیده در نظر گرفته شده است.
زالی با بیان اینکه تهران ۱۴ میلیون و ۸۰۰ نفر جمعیت دارد، گفت: حدود یک میلیون نفر در تهران به عنوان جمعیت شناور تردد می کنند، براین اساس تهرانی ها به اندازه جمعیت ۲ استان، از ناوگان حمل و نقل عمومی تهران استفاده می کنند.
افزایش تعداد کارگاه های تولید ماسک در کشور
او ادامه داد: قبل از شیوع کرونا تنها ۲ موسسه ماسک تولید می کردند اما اکنون تعداد کارگاه های تولید ماسک به ۴۳ کارگاه رسیده است، همچنین تولید البسه پزشکی ۶ برابر شده است.
زالی با بیان اینکه تاکنون یک بیمار هم پشت در های بیمارستان نمانده است، گفت: حدود ۱۰ هزار تخت نقاهتگاهی در یک هفته ایجاد کردیم. بیشترین مراجعات در سنین بالای۵۰ سال بوده و بالاترین سن فوتی ها بین سنین ۷۰ تا ۷۹ سالگی بوده است.
او با اعلام اینکه بالاترین آمار مرگ و میر بیماران کرونا در تهران مربوط به ۲۶ اسفند ۹۸ است، گفت: پیک های بعدی کرونا در سال ۹۹، مربوط به روز های ۴، ۱۰ و ۲۴ فروردین بود و در اردیبهشت به شدت کم شده است.
زالی با اشاره به عدد مولد پایه برای ارزیابی بیماری های عفونی، افزود: هرچقدر این عدد پایین تر باشد وضعیت مطلوب تر است، به طوری که شرایط در تهران کسری از عدد ۳ بود که به زیر یک رسیده است.
زالی با اشاره به اینکه اوج این عدد، ۶ دهم و مربوط به ۱۱ فروردین ۹۹ بود، تصریح کرد: جمع بندی آمار ابتلا، مرگ و میر و بستری نشان می دهد میزان مرگ و میر نسبت به مراجعات  ۱.۶۹ و میزان بهبودیافتگان ۸۸.۷ درصد بوده که یک رکورد جهانی است.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، گفت: خوشبختانه در تهران با یک حالت نسبتاً ثابت مواجه هستیم و همچنان شاخص زیر یک است.
زالی تصریح کرد: برنامه خوبی با بانک ها پس از شیوع کرونا داشتیم و آماده ایم پروتکل بهداشتی برای بانک ها تدوین کنیم .
وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات پزشکی با مشکل مواجه است
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران تاکید کرد: وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات پزشکی در شرایط سختی قرار دارد بنابراین باید بضاعت حوزه سلامت را برای پیک دوم در فصل سرد سال افزایش دهیم، این امر با تخصیص ارز و مشارکت بانک مرکزی ممکن خواهد شد.
زالی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان در مقابله با کرونا اقدامات بزرگی انجام داده اند، تصریح کرد: درخواست کردیم شرایط جدیدی برای شرکت های دانش بنیان کوچکتر ایجاد شود تا مواد اولیه این شرکت ها با سهولت بیشتر تامین شود.
او ادامه داد: از بانک مرکزی خواستاریم وقتی دانشگاه علوم پزشکی محصول این شرکت ها را تایید کرد، در تخصیص ارز ورود کند. امیدواریم با توسعه سامانه ویژه ای که برای شرکت های دانش بنیان ایجاد شده است، بتوانیم در مسیر خودکفایی گام برداریم.
 

کلمات کلیدی » کرونا | بانک | بانک مرکزی | تهران | آمار | بهداشت | جهان | ماسک | اردیبهشت |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

ناپدید شدن نوعروس ۲۰ ساله تهرانی نرگس محمدی را دیده‌اید؟

چوپانی که یک سگ را به جان بچه گراز انداخت و از آن فیلم گرفت ،دستگیر شد

درخواستی از وزیر محترم بهداشت

xتبلیغات نمایندگی پکیج - تعمیر پکیج