بازداشت 4هزار معترض در آمریکا

کد خبر 14052 1399-03-12 18:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
از ابتدای اعتراض های گسترده در آمریکا تا کنون 4هزار نفر بازداشت شده اند.

از آغاز اعتراض های گسترده و خشونت بار در آمریکا در پی قتل وحشیانه «جورج فلوید» سیاه پوست توسط یک پلیس سفیدپوست در شهر«میناپولیس» تا کنون در سراسر این کشور 4 هزار نفر بازداشت شدند.
 بر اساس آمارهایی که سی ان ان منتشر کرد از 26 می تا صبح امروز دوشنبه به دلیل موج اعتراض هایی که تعداد زیادی از شهرهای آمریکا را فرا گرفت،4هزار نفر بازداشت شدند.
این در حالی است که اعتراض ها به قتل فلوید که در برخی مناطق تبدیل به غارت و آتش زدن ساختمان های دولتی و فروشگاه ها شده است، به رغم برقراری منع آمد و شد در برخی مناطق و استقرار نیروهای بیشتری از پلیس و گارد ملی ادامه دارد.
در همین حال، هزاران نفر برای ششمین شب متوالی در شهرهای مختلف آمریکا در اعتراض به کشته شدن جورج فلوید و خشونت پلیس این کشور به خیابان ها آمدند.
قوانین منع تردد در حدود ۴۰ شهر آمریکا اجرایی شده است اما معترضان این قوانین را نادیده گرفته اند و این موضوع تنش های زیادی را بین نیروهای پلیس و معترضان ایجاد کرد.
پلیس ضد شورش در «نیویورک، شیکاگو، فیلادلفیا و لس آنجلس» با معترضان درگیر شد و با استفاده از شلیک گاز اشک آور و اسپری فلفل به دنبال متفرق کردن جمعیت بود.
طبق گزارش رسانه های آمریکا، گروه هایی از معترضان خودروهای پلیس را آتش زده و مغازه ها را در چندین شهر غارت کرده اند.
گارد ملی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که ۵ هزار نیروی خود را در ۱۵ ایالت مستقر کرده است. از سوی دیگر شماری از معترضان بار دیگر در نزدیکی کاخ سفید در واشنگتن دی سی جمع شدند، آتش روشن کردند و گروهی نیز اقدام به پرتاب سنگ به سمت نیروهای ضد شورش کردند.
اعتراض ها به خشونت پلیس آمریکا پس از انتشار تصاویری از لحظات مرگ جورج فلوید، مرد سیاهپوست ۴۶ ساله هنگام بازداشت از سوی پلیس در مینیاپولیس آغاز شد. در تصاویر منتشر شده از لحظات مرگ وی، یک مامور پلیس در حالی که زانوی خود را بر روی گردن جورج فلوید می فشارد، مشاهده می شود. این مامور که به دلیل «قتل غیرعمد» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته پیش از این به همراه سه مامور دیگر که در بازداشت جورج فلوید نقش داشتند اخراج شده بود.
رسانه های محلی در «فیلادلفیا» تصاویر حمله به خودروهای پلیس و غارت دست کم یک فروشگاه را نشان دادند.
در همین حال،«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: «قانون و نظم در فیلادلفیا، اکنون! آن ها فروشگاه ها را غارت می کنند. با گارد ملی تماس بگیرید.»
غارت فروشگاه ها در «سانتا مونیکای» ایالت «کالیفرنیا» نیز گزارش شده است.
در مینیاپولیس جایی که آقای فلوید جان خود را از دست داد، یک راننده کامیون پس از شکستن موانع به سمت جمعیت زیادی از معترضان در حال حرکت بود که از سوی پلیس بازداشت شد. «تیم والز» فرماندار ایالت «مینه سوتا» اعلام کرد انگیزه این فرد از این اقدام همچنان نامشخص است.
از سوی دیگر مقام های انتظامی مینه سوتا معتقدند که حامیان برتری نژاد سفید در تظاهرات شهرهای مینیاپولیس و سنت پال حضور دارند.
«پل سنل» کمیسر سازمان زندان های با بیان این مطلب، افزود: «آن ها آشوبگر هستند.» وی همچنین تاکید کرد گزارش هایی از حضور آنتیفا در تظاهرات وجود داشته است.
آنتیفا جنبشی چپ گرا است که مجموعه ای از گروه های چپ مستقل با رویکرد عملی مبارزه با جریان های راست افراطی و فاشیستی را در بر می گیرد. گروه های منتسب به «آنتیفا» از جمله سرسخت ترین رقبای گروه های حامی سفیدپوستان ملی گرا، جریان های راست افراطی و تشکل های حامی برتری نژاد سفید در آمریکا هستند.
شب گذشته ترامپ با انتشار توییتی از تصمیم دولت برای قرار دادن نام گروه های منتسب به آنتیفا در فهرست سازمان های تروریستی خبر داده است.
در شهر «دنور» ایالت «کلرادو» نیز هزاران نفر از معترضان با دراز کشیدن روی زمین و قراردادن دست هایشان به پشت خود، شعار می دادند: نمی توانم نفس بکشم.
از سوی دیگر، دو مامور پلیس در آتلانتا نیز به دلیل استفاده غیرضروری از اختیاراتشان علیه معترضان اخراج شدند. گزارش شده است که این دو مامور از کلت الکتریکی و شوک الکتریکی علیه معترضان استفاده می کردند. ویدئویی از این افسران در شبکه های اجتماعی منتشر شد که نشان می داد آن ها علیه یک مرد معترض از شوک الکتریکی استفاده می کنند. این دو علیه یک زن نیز در روزهای اخیر از چنین روشی استفاده کرده بودند.

کلمات کلیدی » آمریکا | دونالد ترامپ | خودرو | دولت | آمار | پلیس |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟

انهدام آشیانه جنگنده های آمریکایی در حمله موشکی به پایگاه بسمایه در عراق