کارهایی که شانس باروری را افزایش می‌دهد

کد خبر 13951 1399-03-12 11:32
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
اگر شما قصد بچه‌دار شدن دارید اما باردار نمی‌شوید، بهتر است به‌جای ناامیدی علل پزشکی آن را بررسی کنید. ناباروری ممکن است ناشی از مشکلی در زوج، زوجه و یا هر دو باشد.

اگر شما قصد بچه دار شدن دارید اما باردار نمی شوید، بهتر است به جای ناامیدی علل پزشکی آن را بررسی کنید. ناباروری ممکن است ناشی از مشکلی در زوج، زوجه و یا هر دو باشد اما برای آن که بدانید ناباروری دقیقاً به چه معناست و چه عواملی می تواند باعث ناباروری در زنان و مردان شود، چند دقیقه وقت بگذارید و این مطلب را بخوانید.
 ناباروری به معنای تلاش بی نتیجه برای باردارشدن حداقل برای یک سال تعریف می شود. بر اساس آمار مرکز تحقیقات ناباروری در سال 98، "در ایران بیش از 3 میلیون زوج نابارور وجود دارد که از این تعداد، 60 درصد موارد ناباروری مربوط به آقایان و 40 درصد مربوط به خانم ها است"؛(1) البته در هر دو جنس علل مختلفی وجود دارد.
در حدود 20 درصد از زوج های نابارور، هر دو شریک زندگی دارای مشکلات باروری هستند و در حدود 15 درصد از زوج ها، بعد از انجام تمام آزمایشات، علت ناباروری ناشناخته است. زوجین توجه داشته باشند که ناباروری همیشه بدان معنا نیست که شما عقیم هستید و قادر به فرزند داشتن نیستید. نیمی از زوجین نابارور می توانند بدون درمان و یا با کمک پزشک سرانجام فرزند دار شوند. خوشبختانه، بسیاری از روش های درمانی بی خطر و مؤثر وجود دارد که شانس بارداری را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد.
چه زمانی برای ناباروری باید به پزشک مراجعه کرد؟زوجینی که با شرایط سنی مناسب و بدون مشکل خاص، حداقل به مدت یک سال مرتباً اقدام برای بارداری داشته اند اما موفق نشده اند، لازم است به پزشک مراجعه کنند اما برخی از زنان و مردان با دارا بودن شرایط خاص باید زودتر به دنبال درمان باشند.
زنانی که باید زودتر به پزشک مراجعه کنند:_ داشتن سن بالای 35 سال و تلاش برای بارداری به مدت 6 ماه یا بیشتر_ سن بالای 40 سال_ دورهای عادت ماهانه نامنظم_ دوره های عادت ماهانه بسیار دردناک_ شناخت مشکلات ناباروری_ ابتلا به بیماری التهابی لگن_ داشتن چندین مورد سقط جنین_ مبتلایانِ تحت درمان سرطان
مردانی که باید زودتر به پزشک مراجعه کنند:_ داشتن تعداد اسپرم کم یا سایر مشکلات مربوط به اسپرم_ سابقه بیماری پروستات یا مشکلات جنسی_ مبتلایانِ تحت درمان سرطان_ بیضه های کوچک یا تورم در بیضه_سابقه مشکلات ناباروری در خانواده
چه عواملی باعث ایجاد مشکلات باروری در مردان می شود؟_ عدم تحرک و جهش پایین اسپرم_آسیب دیدگی بیضه با داغ نگه داشتن بیش ازحد و طولانی مدت بیضه ها، در تماس بودن بیضه با مواد شیمیایی، مصرف برخی داروها، نقص ژنتیکی، مشکلات سلامتی مانند دیابت یا عفونت هایی مانند کلامیدیا، سوزاک، اوریون یا HIV، بزرگ شدن واریکوسل (کیسه بیضه)_ قرار گرفتن در معرض بیش ازحد برخی از عوامل محیطی مانند سموم دفع آفات و سایر مواد شیمیایی، تشعشعات، استعمال دخانیات، الکل، ماری جوانا، مصرف استروئیدهای آنابولیک و مصرف طولانی مدت داروهایی برای درمان عفونت های باکتریایی، فشارخون بالا و افسردگی_ قرار گرفتن در معرض گرما مانند سونا و یا وان های گرم_ جراحی، پرتو درمانی یا شیمی درمانی برای معالجه تومورهای غیر خوش خیم_ تستوسترون پایین و سایر مشکلات هورمونی_ نقص یا مسدود شدن لوله های اسپرم به دلایل مختلف ازجمله صدمه ناخواسته، عفونت، رشد غیرطبیعی مانند فیبروز کیستیک_ مشکلات جنسی شامل اختلال نعوظ، انزال زودرس، مقاربت خطرناک، ناهنجاری آناتومیکی مانند هیپوسپادیاس (نوعی عارضه مادرزادی بسیار نادر که در آن سوراخ خارجی آلت تناسلی در سطح زیرین آن قرار دارد)، مشکلات روانی_ آنتی بادی های ضد اسپرم که به اشتباه اسپرم را به عنوان مهاجم مضر شناسایی کرده و آن را از بین می برند. عوامل مختلفی که موجب تولید آنتی بادی اسپرم ها می شوند عبارت اند از: وازکتومی(بستن لوله مردان)، آسیب و یا عفونت در اپیدیدیم(لوله درون بیضه) و علت ناشناخته
چه عواملی باعث ایجاد مشکلات باروری در زنان می شود؟_ سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان، دلیل اصلی ناباروری در زنان است. به این معنی که تخمک از تخمدان رها نمی شود._ دو هورمون فولیکول (FSH) و لوتئین کننده (LH) از غده هیپوفیز آزاد می شوند و وظیفه تحرک تخمک گذاری در هرماه را دارند اما استرس بیش ازحد، افزایش یا کاهش وزن قابل توجه و عادت ماهانه نامنظم می تواند تولید این هورمون ها را مختل کرده و تخمک گذاری را تحت تأثیر قرار دهد._ غده هیپوفیز ممکن است باعث تولید بیش ازحد پرولاکتین شود که این امر باعث کاهش تولید استروژن و نازایی در زنان می شود._ تنگی دهانه رحم در اثر ناهنجاری های ارثی یا صدمه به دهانه رحم_ آسیب دیدگی یا مسدود شدن لوله های رحم باعث جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمدان یا جلوگیری از عبور تخم بارورشده به رحم می شود که در اغلب موارد بیماری های التهابی لگن، عفونت لوله های رحمی، فیبرم های خوش خیم، جراحی قلبی در شکم یا لگن و عمل جراحی خارج رحم می تواند باعث آسیب یا انسداد لوله رحم شود._ ترشح ماده ای به نام آنتی بادی ضد اسپرم در برخی از خانم ها می تواند باعث از بین رفتن و یا غیر فعال شدن اسپرم شده و یا حتی سبب سقط خود به خود جنین شود._ آندومتریوز علت 13 درصد موارد ناباروری است و حدود 70 درصد زنان دارای آندومتریوز، نابارور هستند. آندومترویوز به معنای رشد بافت داخلی رحم درجایی بیرون رحم است که باید جراحی شود اما این جراحی می تواند باعث ایجاد زخم در رحم شده و لوله های رحم را دچار آسیب دیدگی کند._ کم کاری یا پرکاری تیروئید، چسبندگی دهانه رحم، درمان سرطان به روش پرتودرمانی یا شیمی درمانی و یائسگی زودرس از دیگر عوامل ناباروری در زنان است.
عوامل خطرناک و مشترک ناباروری در زنان و مردانهمان طور که اشاره کردیم حدود 20 درصد از مشکلات ناباروری مربوط به هر دوی زوجین است که این عوامل مشترک و خطرناک شامل موارد زیر هستند:_ سن: شانس باروری به تدریج با افزایش سن، به خصوص در اواسط دهه 30 و بعد از 37 سالگی به سرعت کاهش می یابد._ مصرف دخانیات: استعمال دخانیات یا ماری جوانا توسط هر یک از زوجین ممکن است احتمال بارداری را کاهش دهد؛ چنانچه سقط جنین در خانم های سیگاری بیشتر است و سیگار کشیدن در مردان می تواند خطر اختلال نعوظ و تعداد اسپرم کم را افزایش دهد._ ورزش: ورزش نکردن باعث چاقی شده و این امر خطر ناباروری را افزایش می دهد.
کارهایی که شانس بارداری را افزایش می دهدزوج ها توجه داشته باشند که برای بالا بردن احتمال بارداری، حداقل پنج روز قبل و تا یک روز پس از تخمک گذاری برای بارداری اقدام کنند. زمان تخمک گذاری در یک سیکل 28 روزه، تقریباً چهاردهم تا هجدهم روز بعد از اولین روز قاعدگی اتفاق می افتد؛ بنابراین اگر قصد بارداری دارید حتماً باید به زمان تخمک گذاری توجه داشته باشید.ناباروری قابل پیشگیری نیست اما زنان و مردان با انجام یک سری کارها می توانند شانس بارداری را افزایش دهند.
راه های افزایش شانس باروری در مردان:_ خودداری از مصرف دخانیات، مواد مخدر و نوشیدن الکل_ پرهیز از حرارت زیاد موجود در وان و حمام گرم_ عدم قرارگیری در معرض سموم صنعتی یا محیطی_ محدودیت در مصرف داروهای تأثیرگذار در بارداری_ ورزش منظم
راه های افزایش شانس بارداری در زنان:_ سیگار نکشیدن_ مصرف کم کافئین_ ورزش متوسط و منظم_ کنترل وزن

کلمات کلیدی » ایران |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

ناپدید شدن نوعروس ۲۰ ساله تهرانی نرگس محمدی را دیده‌اید؟

چوپانی که یک سگ را به جان بچه گراز انداخت و از آن فیلم گرفت ،دستگیر شد

درخواستی از وزیر محترم بهداشت

xتبلیغات نمایندگی پکیج - تعمیر پکیج