اعتراض مردم مدیسون آمریکا با گاز اشک‌آور پلیس به خشونت کشیده شد

کد خبر 13947 1399-03-12 11:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
راهپیمایی و تجمع اعتراضی علیه خشونت و نژادپرستی نیروهای امنیتی و پلیس آمریکا در شهر مدیسون در ایالت ویسکانسین، با شلیک گاز اشک آور و تخریب مغازه‌ها به خشونت کشیده شد.

در این راهپیمایی که با عنوان "عدالت برای جورج" از "کپیتال هیل" در مرکز شهر مدیسون آغاز شد، دست کم 2 هزار نفر شرکت کرده بودند و علیه پلیس و نیروهای امنیتی شعار سر می دادند.
تظاهر کنندگان که بیشترشان ماسک به صورت داشتند خواستار کاهش بودجه پلیس و دستگاه های امنیتی آمریکا و اختصاص آن به بخش های آموزش و درمانی بودند.
آنها همچنین تصاویری از "جورج فلوید" به دست داشتند که زیر آن نوشته شده بود "بگذار نفس بکشم". راهپیمایان علیه نژادپرستی هم شعار سر می دادند.
با وجود برگزاری آرام این تجمع و راهپیمایی، پلیس در ساعات بعد از ظهر برای متفرق کردن راهپیمایان از گاز اشک آور استفاده کرد.
همچنین برخی از افراد به مغازه های نزدیک مرکز شهر حمله کردند و با شکستن شیشه های آن، دست به غارت آنها زدند. مشخص نیست که آیا این افراد جزو معترضان بودند یا از جایی هدایت می شدند.
از شنبه هفته گذشته، ده ها شهر بزرگ و کوچک آمریکا شاهد برگزاری راهپیمایی و تجمع اعتراض آمیز بود.
اعتراضات گسترده اخیر در چندین ایالت آمریکا به ویژه در شهرهای مینیاپولیس، آتلانتا، نیویورک، واشنگتن دی سی و نیز لس آنجلس، پس از کشته شدن جورج فلوید سیاهپوست در مینیاپولیس ایالت مینه سوتا توسط افسر پلیس صورت گرفته است. این افسر پلیس به قتل عمد نوع سه در مرگ فلوید متهم شده، اما موج اعتراض ها از سیستم نژادپرستانه آمریکا همچنان رو به افزایش است و خشم مردم از نژادپرستی و خشونت پلیس آمریکا آرام نگرفته است.
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پیش تر تهدید کرده بود که اگر ناآرامی ها در ایالات مختلف ادامه یابد، دولت فدرال وارد عمل خواهد شد و از ارتش استفاده خواهد کرد. هم چنین ترامپ در مراسم ناسا در مرکز فضایی کندی در فلوریدا معترضان را اراذل و اوباش خواند و گفت: مرگ جورج فلوید یک فاجعه سنگین بوده است اما به آشوبگران اجازه نمی دهم مسلط شوند.
ترامپ چپ گرایان تندرو را دلیل این ناآرامی ها در برخی ایالت ها خواند و هشدار داد اگر این خشونت ها ادامه یابد، می تواند نیروهای ارتش را «خیلی سریع» و «بدون معطلی» به مینیاپولیس اعزام کند.

کلمات کلیدی » آمریکا | دونالد ترامپ | ماسک | عدالت | پلیس |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

تکذیب بازداشت یا احضار امیر دریادار سیاری

انتشار مستندات حمله سایبری به رژیم صهیونیستی همزمان با ساعت ترور شهید سلیمانی

درباره تصویر جنجالی مجله اکونومیست آیا مجله مشهور انفجار بیروت را پیش بینی کرده بود؟